Online Oyunlardaki Irkçılık ve Hakaret Problemi

Merhaba Fakir Yazar Okurları;

Evet ne yazık ki durum bu… Birçok oyun oynadım. Birçoğu da online tabanlı serverlar üzerinde oynanan ve her ülkeden insanın bulunduğu oyunlar. Irkçı küfürler ya da hakaretlere birçok kez maruz kaldım. Karşılığını fazlasıyla versem de insan yine de huzursuz oluyor.

Shut Up Turk ya da Kebab Turk

Türkleri susturma gayreti de nedir? Bizi zamanında 7 düvel geldiğinde susturamadı online oyunlarda mı susturacaksınız? Hepinize gülüyorum. Umarım aranızda Türkçe bilen vardır da bu yazdıklarımı azda olsa anlarsınız.

Kebab olayına gelirsek; her yabancının ağzında “turkish kebab” yok yani kebabın ne olduğunu bilmeden yazıyorsunuz. Eminim bir çoğunuz da kebabın ne olduğunu bilmiyorsunuz. Ağızlarda bir kebab dolaşıp gidiyor. Sanırım “kebab” yazınca dalga geçtiklerini sanıyorlar. Hazır açken 5 porsiyon kebabı getir de mideye gömeyim. 😀

Ülkeler Arası Problemlerin Oyunlara Yansıması

Herhangi iki ülke arasında bir problem olduğunda bu durum illa ki oynanan online oyunlara da yansır. Genelde popüler olan kitlesi büyük oyunlarda daha çok görülür. Problem yaşanan ülkenin bir vatandaşı ile karşılaştığında hemen sözlü sataşmalar ve hakaretler başlar.

Şu an birçok oyunda ABD ve Kuzey Kore arasında gelişen olumsuzluklar nedeniyle sataşmalar var. Bir örneği de Rusya ile yaşadığımız uçak probleminde oldu. Bizim topraklarımızda Rus uçağı düştüğünde “Katil Türkiye”, onlar bizim uçağımızı düşürdüğündeyse “Nasıl düşürdük ama! ahahahaha!” bu yazıları bizzat oyun ekranında gördüm. İnsan kendini tutamıyor. İstemeden de olsa ağzından kötü kelimeler çıkıyor.

Dine Yönelik Hakaretler

Bu üzücü hakaretleri her oyunda görürsünüz. Müslümanlara ve Allah’a küfürler, hakaretler eden yabancılar var ayrıca Hristiyanlara küfreden Müslümanlar. Bir Müslümanın diğer dinlere yönelik bir hakaret ya da kötü söz yazmaması gerekir. Dinimizde böyle bir şey yok.

Aslında bu durumda suçlanacak tek şey medya. Müslümanları terörist olarak gösteren yabancı medya ve Hristiyanları “Haçlı” olarak gösteren Müslüman medyası. Medya tarafından din düşmanlığı oluşturuluyor. Bu durum da ister istemez oyunlara yansıyor.

Umarım bu yazımda oyun oynayan arkadaşlarımızın bir nebze olsa duygularını yansıtmışımdır.

Saygılar.
Fakir Yazar.Online Oyunlardaki Irkçılık ve Hakaret Problemi” için 8 yorum

 • 19 Mayıs 2017 19:52 Hamdi Çetin Cevapla

  Bu bahsettiklerini hangi oyunlarda yapıyorlar söyle de bende girip onlara turkish kebabı göstereyim.

  • 19 Mayıs 2017 19:57 Fakir Cevapla

   Dünya geneli serverları olan her oyunda görülüyor bunlar. 🙂 League of legends, world of tanks, blizard’ın bütün oyunları vb.

 • 19 Mayıs 2017 20:02 Enes Talha Cevapla

  Yahu boşversene. Biz onlara hakaret etmeyince onlarda bize mi etmeyecek? Hayır onlar devam edecek. Çünkü onlar düşman. Biz onları sevmeyiz. Onlarda bizi sevmezler haliyle. Buna asla engel olamayız. Olamazlar. İnsanların doğasında var bu 🙂

 • 19 Mayıs 2017 23:06 Dogablogu.net Cevapla

  Biliyor musun bu konulara daha önce hiç dikkat etmemiştim. Fakat bildiğim birşey varsa bugüne kadar birçok filmde Türk şablonunu kullanmışlardır. İyi veya kötü. Bizden vazgeçemezler. Bizi boş bırakırlarsa ne olacağını biliyorlar.

 • 20 Mayıs 2017 00:54 jdsezer Cevapla

  Hep amerikanın oyunu bunlar türkler küfür günlük kelime gibi olmuş ne diyelim buna yapcak birşey yok malesef..

 • 21 Mayıs 2017 10:07 Umut Can Kılıç Cevapla

  Bence bu Irkçılık ve Hakaretler için ülkemizdeki tüm oyun oynayan türkleri toplayıp bir topluluk kurarak toplu şekilde oyuna giriş yapsak bu problem çözülür gibime geliyor…

 • 22 Mayıs 2017 15:15 barisct Cevapla

  Online oyun platormlarında genelde çoğu çirkeflikleri türklerin yaptığını gördüm. Kazıklama mı dersin, ana avrat sövme mi dersin. Bu yüzden türk serverlarında oynamıyorum.

 • 15 Temmuz 2017 18:14 Akif Sönmeaz Cevapla

  Özellikle cs go oynayanlar bilir coğrafi konum nedeniyle ruslarla ayni oyuna denk geliyoruz mikrofonu agzina alıp hırrr diyip ardindan cyka turkish kebap gibi ifadelerle oyunumuzu zehir ediyorlar. Çok iyi bir noktaya değinmişsin başarılar

Cevap Yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.


Tavsiye Yazılar