Bunları da Okuyabilirsiniz
Hızlı Bir Şekilde Borç Azaltma Fikirleri
Kış Geldi Balkon’u Kapatalım Dedik
Olayları Çarpıtarak Yalan Haber Yapan Bazı Haber Sayfaları
Çocuklar ve Anneler
Süper Kahraman Animasyonları ve Mightyraccoon!
Hobbit Evde 1 Gecelik 763 TL
Paylaş
Paylaşımı Kapat

Online Oyunlardaki Irkçılık ve Hakaret Problemi

Oyunlardaki Irkçılık ve Hakaret
Okunma Süresi
3 Dakika
Yazar
Fakir
Yazı Tarihi
19.05.17
Yorum
8 yorum

Merhaba Fakir Yazar Okurları;

Evet ne yazık ki durum bu… Birçok oyun oynadım. Birçoğu da online tabanlı serverlar üzerinde oynanan ve her ülkeden insanın bulunduğu oyunlar. Irkçı küfürler ya da hakaretlere birçok kez maruz kaldım. Karşılığını fazlasıyla versem de insan yine de huzursuz oluyor.

Shut Up Turk ya da Kebab Turk

Türkleri susturma gayreti de nedir? Bizi zamanında 7 düvel geldiğinde susturamadı online oyunlarda mı susturacaksınız? Hepinize gülüyorum. Umarım aranızda Türkçe bilen vardır da bu yazdıklarımı azda olsa anlarsınız.

Kebab olayına gelirsek; her yabancının ağzında “turkish kebab” yok yani kebabın ne olduğunu bilmeden yazıyorsunuz. Eminim bir çoğunuz da kebabın ne olduğunu bilmiyorsunuz. Ağızlarda bir kebab dolaşıp gidiyor. Sanırım “kebab” yazınca dalga geçtiklerini sanıyorlar. Hazır açken 5 porsiyon kebabı getir de mideye gömeyim. 😀

Ülkeler Arası Problemlerin Oyunlara Yansıması

Herhangi iki ülke arasında bir problem olduğunda bu durum illa ki oynanan online oyunlara da yansır. Genelde popüler olan kitlesi büyük oyunlarda daha çok görülür. Problem yaşanan ülkenin bir vatandaşı ile karşılaştığında hemen sözlü sataşmalar ve hakaretler başlar.

Şu an birçok oyunda ABD ve Kuzey Kore arasında gelişen olumsuzluklar nedeniyle sataşmalar var. Bir örneği de Rusya ile yaşadığımız uçak probleminde oldu. Bizim topraklarımızda Rus uçağı düştüğünde “Katil Türkiye”, onlar bizim uçağımızı düşürdüğündeyse “Nasıl düşürdük ama! ahahahaha!” bu yazıları bizzat oyun ekranında gördüm. İnsan kendini tutamıyor. İstemeden de olsa ağzından kötü kelimeler çıkıyor.

Dine Yönelik Hakaretler

Bu üzücü hakaretleri her oyunda görürsünüz. Müslümanlara ve Allah’a küfürler, hakaretler eden yabancılar var ayrıca Hristiyanlara küfreden Müslümanlar. Bir Müslümanın diğer dinlere yönelik bir hakaret ya da kötü söz yazmaması gerekir. Dinimizde böyle bir şey yok.

Aslında bu durumda suçlanacak tek şey medya. Müslümanları terörist olarak gösteren yabancı medya ve Hristiyanları “Haçlı” olarak gösteren Müslüman medyası. Medya tarafından din düşmanlığı oluşturuluyor. Bu durum da ister istemez oyunlara yansıyor.

Umarım bu yazımda oyun oynayan arkadaşlarımızın bir nebze olsa duygularını yansıtmışımdır.

Saygılar.
Fakir Yazar.

Benzer Yazılar
Yazarlar Hakkında
yazar
FAKİR YAZAR
Balıkesirliyim, 27 Yaşındayım. 16 Yaşından Beri Web ve Web Yazılım ile Uğraşıyorum. Bu işi Meslek Olarak Değil Boş Zamanlarımda Hobi Olarak Yapıyorum. Balıkesir Üniversitesi MYO Bilg. Tekn. Prog. Mezunuyum. Boş Zamanlarımda Fakir Yazar'a Yazılar Yazıyorum.
yazar
KÜRŞAT
7 ekim 1987 doğumluyum. Çukurova Üniversitesi iletişim fakültesi Radyo, Televizyon, Sinema son sınıfta öğrenciyim. Televizyon ve sinemayı seviyorum. Yazılarım genellikle radyo ve televizyon odaklı olup her konuda yazılar yayınlamaya özen göstereceğim.
Önceki Konu
Yeni Moda Kesik Pantolon 425$
Sonraki Konu
Gelmiş Geçmiş En Fazla Oyuncu Kitlesine Sahip Oyunlar
Yorumlar
Facebook Üzerinden Yorum Bırakın
Disqus Üzerinden Yorum Bırakın