Oyun için Masa Üstü mü? Laptop mu?

Merhaba Fakir Yazar Okurları

Yeni Bilgisayar Alacak Arkadaşlar Bilgisayar almadan önce yazımı mutlaka okumanızı ısrar ediyorum. Bu Yazıyı Okumadan Bilgisayar Almayın.

Tasaruf Açısından İnceleme

Dizüstü Bilgisayarlar Elektrik kullanımı açısından Masaüstü Bilgisayarlardan daha az enerji harcarlar. Masaüstü bir bilgisayar 300-400 wat arası elektrik harcar iken dizüstünde bu durum yarı yarıya düşer. Monitörün harcadığı elektriği de katar isek ay sonunda okkalı  bir elektrik parası gelir. Daha önce Masaüstü Bilgisayar kullanıyordum, dizüstüne geçtiğimde elektrik parası yarı yarıya düştüğüne şahidim.

Ancak son zamanlarda üretilen yeni nesil Oyun Laptoplarının Masaüstü bir Bilgisayar kadar performans vermeye başladığını söyleyebilirim. Bu da şuna işaret ediyor; Dizüstü Bilgisayarlar Masaüstü bir Bilgisayar ile aynı enerjiyi kullanır hale geliyorlar.

Performans Açısından İnceleme

Performans açısından, her zaman Masaüstü öndedir.

Bunun Sebebi Nedir?

Dizüstü Bilgisayarın Genişliği 35-40 cm arası, Yüksekliği 3 cm bu kadar sıkışık bir alanda parçaların performansı nasıl olabilir sizce?

Bilgisayarı ilk aldığınız zamanlarda iyi olabilir. Harika bir dizüstü aldım diye düşünürsünüz. Ancak 3-5 ay sonra, dizüstü bilgisayarınızın içindeki fanın tozlanması ya da  işlemcinin macununun deforme olması nedeni ile ısınma ve yavaşlamalar başlar. Masaüstü bir Bilgisayarın kasasında bu süre daha uzundur.

Dizüstü bir Bilgisayar aldığınızda garanti süresi genelde 3 yıldır. Sebebi şudur; Dizüstü bilgisayarların içindeki parçaların ömrü 3 yıldır, 3 yıldan sonra bu parçaların ömrü bitmeye başlar yavaş yavaş tek tek bozulmaya başlarlar. Tabi ki bu durum kişi kullanımına göre değişir.

Yedek Parça Temini

Masaüstü Bilgisayarınızda herhangi bir iç donanım parçasının bozulur ise piyasada bir çok alternatif bulabilir, bütçenize göre alabilirsiniz. Ancak Dizüstü Bilgisayarınızda garanti süreniz bitti ise yedek parça bulmak sorun olabilir. Masaüstü Bilgisayara göre Laptop parçaları daha pahalıdır.

Fakir Yazar Önerisi:

Fakir Yazarın sizlere önerisi; yüksek boyutta grafik isteyen oyunlar oynamıyor iseniz, Oyun Laptop’u tercih edin. 3-5 ayda bir Dizüstü Bilgisayarımı açar temizliğini bakımını yaparım diyorsanız, Oyun Laptopu tercih edin. Evde fazla durmuyorum sürekli seyahat halindeyim oyunlardan ayrı kalamam diyorsanız, Oyun Laptop’u tercih edin.

Ben yüksek grafik isteyen oyunları oynarım derseniz, Masaüstü tercih edin. Ben 3-5 ayda bir temizlik yapamam derseniz, Masaüstü Tercih edin. Gündüz işteyim yada okuldayım sadece akşamları takılıyorum diyorsanız, Masaüstü tercih edin.

Saygılar.

Fakir Yazar.Oyun için Masa Üstü mü? Laptop mu?” için 12 yorum

 • 22 Aralık 2016 14:25 Hamdi Çetin Cevapla

  Öğrenciyseniz Laptop bilgisayarı tercih edin haricen masaüstü bilgisayarı şiddetle öneririm. İnsanlar laptopu tercih ederken zaten seyahat etme sıklığına bakarak tercih ediyor.

 • 22 Aralık 2016 17:56 sadi Cevapla

  Oyun için masaüstü pc kullanıyorum. İş ve seyahatler için ise düşük özellikli bir laptopum var işimi görüyor. En güzeli bu şekilde bence.

 • 22 Aralık 2016 19:12 Osman Karaçalı Cevapla

  Güzel bir inceleme olmuş. Dikkatlice seçim yapmak gerekiyor gerçekten. Teşekkürler yazı için.

 • 24 Aralık 2016 12:11 Onur ÇAKIR Cevapla

  Benim tavsiyem öğrenci arkadaşlar için Laptop’dur. Eğer sıkı bir oyuncu iseniz Asusun geliştirdiği Rog model laptoplar tercih edilebilir heleki son modelinde gt1080 kullanılıyor yani bir laptopta masaüstü ekran kartı bulunuyor.

  • 24 Aralık 2016 12:15 Fakir Cevapla

   Evet son zamanlarda yazıda da belirrtiğim gibi masa üstü bir bilgisayarın verdiği performansı vermeye başladı Laptoplar. Asus’un yeni oyun laptop’u da bunlardan biri. Yorum için teşekürler.

 • 24 Aralık 2016 16:44 Chef Mustafa Cevapla

  Bence kesinlik ile ..Masa ustu bagzan fan sesi insanı dahada şehveltendiriyor desem yeridir 😀 Ki yukle yukleyebildigin donanımı masa ustu ayrı bır hevestir. : )

 • 27 Aralık 2016 19:38 ercankzlkcrcan KIZILKOCA Cevapla

  Bence masaüstü diyerek tek geçerim laptop taşınabilir olması ile kazanıyor ama sistem gereksinimleri olarak 1000 tl bile masaüstü toplayarak 3 bin tl lik bir laptopun sistem gereksinimlerini geçer.

 • 28 Aralık 2016 10:24 Mace Cevapla

  Hocam ben bilgisayar aldım mı GTA kaldiriyor Mustafa diye bakıyorum v GTA moda üstünde daha iyi oynanıyor.

 • 28 Aralık 2016 11:19 Samet Teke Cevapla

  Şüphesiz ki masaüstü 😀 Performans açısından laptop çok zayıf kalıyor. Oyuncular için en iyi seçim masaüstü.

 • 28 Aralık 2016 12:55 Onur Cevapla

  İşin aslı her ikisi de olabilir. Fakat masaüstü oyunlarda daha çok verim sağlamaktadır. Sanırım bunu sebebi de ekran kartı ile alakalı. Notebooklarda ise oynayabilirsiniz evet. Ama bir yerden sonra bilgisayarınız kasmaya başlayacaktır. Eğer imkanınız varsa sağlam bir masaüstü idealdir.

 • 29 Aralık 2016 16:31 Burak DÜNDAR Cevapla

  Bana göre aslında oyun için dizüstü bilgisayarda kullanılabilir, fakat performansı ne kadar iyi olursa olsun bir masaüstü zevkini vermiyor 🙂

 • 30 Aralık 2016 15:49 Kemal Toksoy Cevapla

  Masaüstü performans açısından çok önde ama laptop taşınabilir olması beni kendine çekiyor. Genede laptop seçmekte fayda var 🙂

Cevap Yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.


Tavsiye Yazılar