Bunları da Okuyabilirsiniz
Sigaranın Canınıza ve Cebinize Zararı
PlayerUnknown’s Battlegrounds Tanıtım-İnceleme
Fakir Yazar Açıldı!
Youtube’un Kötü Yanları
Şehirlerde Kalmayan Yeşillik
Gmail’e Gelen Maillerinizi Başka Mail Adresine Yönlendirme
Paylaş
Paylaşımı Kapat

Oyun için Masa Üstü mü? Laptop mu?

masaustu-dizustu
Okunma Süresi
4 Dakika
Yazar
Fakir
Yazı Tarihi
22.12.16
Yorum
12 yorum

Merhaba Fakir Yazar Okurları

Yeni Bilgisayar Alacak Arkadaşlar Bilgisayar almadan önce yazımı mutlaka okumanızı ısrar ediyorum. Bu Yazıyı Okumadan Bilgisayar Almayın.

Tasaruf Açısından İnceleme

Dizüstü Bilgisayarlar Elektrik kullanımı açısından Masaüstü Bilgisayarlardan daha az enerji harcarlar. Masaüstü bir bilgisayar 300-400 wat arası elektrik harcar iken dizüstünde bu durum yarı yarıya düşer. Monitörün harcadığı elektriği de katar isek ay sonunda okkalı  bir elektrik parası gelir. Daha önce Masaüstü Bilgisayar kullanıyordum, dizüstüne geçtiğimde elektrik parası yarı yarıya düştüğüne şahidim.

Ancak son zamanlarda üretilen yeni nesil Oyun Laptoplarının Masaüstü bir Bilgisayar kadar performans vermeye başladığını söyleyebilirim. Bu da şuna işaret ediyor; Dizüstü Bilgisayarlar Masaüstü bir Bilgisayar ile aynı enerjiyi kullanır hale geliyorlar.

Performans Açısından İnceleme

Performans açısından, her zaman Masaüstü öndedir.

Bunun Sebebi Nedir?

Dizüstü Bilgisayarın Genişliği 35-40 cm arası, Yüksekliği 3 cm bu kadar sıkışık bir alanda parçaların performansı nasıl olabilir sizce?

Bilgisayarı ilk aldığınız zamanlarda iyi olabilir. Harika bir dizüstü aldım diye düşünürsünüz. Ancak 3-5 ay sonra, dizüstü bilgisayarınızın içindeki fanın tozlanması ya da  işlemcinin macununun deforme olması nedeni ile ısınma ve yavaşlamalar başlar. Masaüstü bir Bilgisayarın kasasında bu süre daha uzundur.

Dizüstü bir Bilgisayar aldığınızda garanti süresi genelde 3 yıldır. Sebebi şudur; Dizüstü bilgisayarların içindeki parçaların ömrü 3 yıldır, 3 yıldan sonra bu parçaların ömrü bitmeye başlar yavaş yavaş tek tek bozulmaya başlarlar. Tabi ki bu durum kişi kullanımına göre değişir.

Yedek Parça Temini

Masaüstü Bilgisayarınızda herhangi bir iç donanım parçasının bozulur ise piyasada bir çok alternatif bulabilir, bütçenize göre alabilirsiniz. Ancak Dizüstü Bilgisayarınızda garanti süreniz bitti ise yedek parça bulmak sorun olabilir. Masaüstü Bilgisayara göre Laptop parçaları daha pahalıdır.

Fakir Yazar Önerisi:

Fakir Yazarın sizlere önerisi; yüksek boyutta grafik isteyen oyunlar oynamıyor iseniz, Oyun Laptop’u tercih edin. 3-5 ayda bir Dizüstü Bilgisayarımı açar temizliğini bakımını yaparım diyorsanız, Oyun Laptopu tercih edin. Evde fazla durmuyorum sürekli seyahat halindeyim oyunlardan ayrı kalamam diyorsanız, Oyun Laptop’u tercih edin.

Ben yüksek grafik isteyen oyunları oynarım derseniz, Masaüstü tercih edin. Ben 3-5 ayda bir temizlik yapamam derseniz, Masaüstü Tercih edin. Gündüz işteyim yada okuldayım sadece akşamları takılıyorum diyorsanız, Masaüstü tercih edin.

Saygılar.

Fakir Yazar.

Benzer Yazılar
Yazarlar Hakkında
yazar
FAKİR YAZAR
Balıkesirliyim, 27 Yaşındayım. 16 Yaşından Beri Web ve Web Yazılım ile Uğraşıyorum. Bu işi Meslek Olarak Değil Boş Zamanlarımda Hobi Olarak Yapıyorum. Balıkesir Üniversitesi MYO Bilg. Tekn. Prog. Mezunuyum. Boş Zamanlarımda Fakir Yazar'a Yazılar Yazıyorum.
yazar
KÜRŞAT
7 ekim 1987 doğumluyum. Çukurova Üniversitesi iletişim fakültesi Radyo, Televizyon, Sinema son sınıfta öğrenciyim. Televizyon ve sinemayı seviyorum. Yazılarım genellikle radyo ve televizyon odaklı olup her konuda yazılar yayınlamaya özen göstereceğim.
Önceki Konu
Ağzı ile İçmeyip Sosyal Medya’yı Kirletmek
Sonraki Konu
Toplumu Değiştiren Köle Ziryab
Yorumlar
Facebook Üzerinden Yorum Bırakın
Disqus Üzerinden Yorum Bırakın