Video Oyunları Yüzünden Gerçekleşmiş Ölümler

Merhaba Fakir Yazar Okurları;

Oyuncular, teknikleri ve bu dünya dışı silahları sayesinde mafyalarla, iblislerle, zombilerle, uzaylılarla ve hatta galaksileri fetheden katillerle savaşıp tüm insanlığı kurtarabiliyorlar. Bununla da kendi içlerinde de olsa gurur duyabiliyorlar.

Oyunlarda gerçek hayatta olamayacağımız karakterler olabiliyoruz. Gerçek hayatta asla yapmaya cesaret edemeyeceğimiz şeyleri yapabiliyoruz. Ama bir şeyi unutmamamız gerekiyor. Onlar sadece oyun. Bazı oyunlar var ki gerçek hayatta insanların ölmesine ve öldürülmesine sebep olacak kadar beyin yıkayabiliyor. Maalesef bazı oyuncular artık gerçekle sanalı karıştırmaya başlıyor.

Hepimizin günlük ihtiyacı var. Örnek vermek gerekirse yemek yemek, su içmek, tuvalete gitmek, uyumak. Ama oyunlara o kadar dalıyoruz ki gerçek hayattaki ihtiyaç ve sorumluluklarımızı unutmaya başlıyoruz. Bu sadece bize değil çevremizdeki herkese zarar veriyor. Hatta ölümlere neden oluyor. Şimdi biraz bu video oyunları ne tür ölümlere neden olmuş bir göz atalım.


Güney Koreli Çiftin Bebeği “Prius Online” Oyunu Yüzünden Öldü

2010 yılında Güney Koreli evli bir çiftin ne yazık ki prematüre çocukları oldu. Daha da kötüsü bu durum kendi kültürlerinde kötü bir şeydi. Kötü şans çifti takip etmeye devam etti. Önce işlerini kaybettiler. Sonra da toplum tarafından reddedildiler. Çift işsiz ve parasız kalınca yerel bir internet kafede 12 saat boyunca Prius Online‘ı oynamaya başladıBu, sanal bir bebeği yetiştirmelerine izin veren çevrimiçi bir oyun. Çift sanal bebeği yetiştirmek için o kadar çok vakit harcadı ki gerçek bebekleri kötü beslenmeden dolayı hayatını kaybetti. Ayrıca Asya’da bu tür online oyunları oynayıp gerçek para kazanmak çok yaygın bir iştir.

Prius Online
Prius Online

72 Saat Oyun Oynayıp Öldü

2007’de Çinli bir adam internet kafede üç gün üst üste bilinmeyen bir online oyun oynadı. 72 saat boyunca oyunun ve bilgisayarın başından kalkmayan adam sonunda yorgunluktan öldü. Buradaki daha ilginç olan şey hiçkimse adamın oynadığı oyunu anlamamış. Oyun oynarken dikkatli olmalıyız. Çünkü bazı oyunlar gerçekten beynimizi yıkayabiliyor.

72 Saat Oyun Öldürdü
72 Saat Oyun Öldürdü

Oyun Oynarken Kalp Krizinden Öldü

Brian Vigneault, Make-A-Wish Foundation (Bir Dilek Tut Vakfı) için para toplama amacıyla 24 saat boyunca War of Tanks oyununu oynadı. Maalesef Brian Vigneault’un kalbi bu duruma fazla dayanamadı ve kalp krizi sonucu kendisi vefat etti. Bir arkadaşının olayı araştırması sonucu Brian’ın uyanık kalabilmek için çok miktarda enerji içeceği tükettiği öğrenildi.

24 Saat Oyun Öldürdü
24 Saat Oyun Öldürdü

Tayvanlı 2 Adam Aşırı Oyun Oynamaktan Öldü

3 hafta içinde Tayvan’da aşırı oyun oynamaktan dolayı 2 oyuncu hayatını kaybetti. İlk olayda Taipei’deki bir internet kafede beş gün boyunca video oyunları oynayan 38 yaşındaki bir adam öldü. İkinci olayda da üç gün üst üste oynadıktan sonra kardiyak arrest sonucu ölen Hsieh adlı 32 yaşında bir adam vardı. Adam normalde çok oyun oynadığı zamanlar dinlenmek için masa başında uyuduğundan bu sefer de uyuduğu düşünülmüş ve öldüğü internet kafe görevlileri tarafından çok geç fark edilmiş.

İki Tayvanlı Adam Oyun Oynarken Öldü
İki Tayvanlı Adam Oyun Oynarken Öldü

Diablo’yu 40 Saat Oynadıktan Sonra Başka Bir Tayvanlı Öldü

Tayvan’da bahsedilen Hsieh davasında, diğer oyuncular adamın ölü olduğunu ilk başta fark etmememişti. Bu olayda 18 yaşındaki Tayvanlı bir kişi Temmuz 2012’de yine bir internet kafede öldü. Diablo III‘ün 40 saatlik bir maratonundan sonra Chuang önce düştü sonra da bir çalışan tarafından kaldırıldı. Daha sonra ayağa kalkıp birkaç adım attı ve tekrar yere düştü. Maalesef Chuang’ın ölüm nedeninin tam olarak ne olduğu bilinmiyor.

Diablo Oynarken Öldü
Diablo Oynarken Öldü

“Halo 3” Oyununu Saklayan Annesini Öldürdü

Ebeveynlerin, çocuklarını video oyunlarından ve elektronik cihazlardan uzak tutmak istemelerini anlamamız gerekiyor. Çünkü bu tür şeyler çocukları şiddet bağımlısı yapabiliyor. Maalesef Halo 3 oyununun anne ve babası tarafından saklandığını öğrenen bir genç, babasının 9 mm’lik tabancasını alıp yatak odasına girer ve büyük bir sürpriz olduğunu söyleyip ebeveynlerinden gözlerini kapatmalarını ister. 17 yaşındaki genç daha sonra tabancayı ateşleyip annesini öldürür. Babası neyse ki hayatta kalır.

Oyun İçin Annesini Öldürdü
Oyun İçin Annesini Öldürdü

“Farmville” Oynamak İçin 4 Aylık Oğlunu Öldürdü

Her ne kadar ben oynamasam da bir zamanlar milyonlarca insan Facebook üzerinden oynanan Farmville oyununa bağımlı hale gelmişlerdi. Eylül 2010’da Alexandra, çok popüler bir çevrimiçi oyun olan Farmville’i oynamaktaydı ve oyuna bağımlıydı. Öyle ki dört aylık oğlunu unutmuştu. Oğlu açlıktan ağlarken onu beslemek yerine kızgın bir şekilde salladı ve oğlunun ölümüne sebep oldu. Hakim, Alexandra’ya ikinci derece cinayetten 50 yıl hapis cezası verdi.

Farmville İçin Oğlunu Öldürdü
Farmville İçin Oğlunu Öldürdü

Gerçek Hayatta “Grand Theft Auto” Oynamaya Kalktı

Grand Theft Auto oyunu bağımlısı olan Devin Moore artık bilgisayar başında durmaktan sıkılmış olmalı ki oyunda yaptıklarını gerçek hayatta yapmaya kalkıştı. Devin Moore, 2003 yılında  önce bir silah buldu sonra da kendisini takip eden polis memurlarına ateş açtı. Üç polis ağır yaralandı ama sonunda Devin Moore yakalandı. Moore, yakalandıktan sonra sadece “Yaşam bir video oyunu. Bir ara öleceksin “dedi.

Devin Moore
Devin Moore

Kızını Xbox’ın Kablolarını Duvardan Çektiği İçin Öldürdü

Tyrone Spellman, Xbox’ını 17 aylık kızından bile çok seven oyun bağımlısı bir kişiydi. Olayın gerçekleştiği gün kızı kazayla Xbox’ın kablolarını duvardan çekince Spellman o kadar çok sinirleniyor ki önce Xbox’ın kablolarını eski haline getirip sonra da kızını canice öldürüyor. Hakim, cinayetten dolayı Tyrone Spellman’a 47 yıl hapis cezası veriyor.

Xbox İçin Kızını Öldürdü
Xbox İçin Kızını Öldürdü

Shawn Woolley İntihar Etti

Eğer RPG türü oyunlar oynadıysanız ne kadar bağımlılık yapabileceklerini biliyorsunuzdur. Oyuncular, karakterleri için tereddüt bile etmeden oyuna çok para yatırır ve saatlerce oyunun başından kalkmazlar. Hatta bazı oyuncular bu oyunlar yüzünden intihar etmiştir. Shawn Woolley de onlardan birisi. 2001 yılında o kadar uzun süre oyun oynadı ki sosyallikten çok uzak bir hayat sürdü. Ve sonunda da gerçeklikten yoksun bir şekilde intihar etti.

Shawn Woolley
Shawn Woolley

Jennifer Strange, WII Oynamaya Çalışırken Su Zehirlenmesinden Öldü

Nintendo WII ilk çıktığında çoğu insan bu konsolu almak için delicesine bir yarıştaydı. Mağazaların önünde kuyruklar oluşturuyorlardı. Bir radyo istasyonu WII hediye ediyordu ve Strange de bu yarışmaya katıldı. Jennifer Strange iki galon su içti ve tuvaleti kullanmayı reddetti. Sonuçta su zehirlenmesinden vefat etti.

Su Zehirlenmesinden Öldü
Su Zehirlenmesinden Öldü

Grand Theft Auto’daki Gibi Sokakta Millete Ateş Ettiler

Grand Theft Auto’daki olaylardan etkilenerek , 14 ve 16 yaşlarındaki iki küçük üvey erkek kardeş evlerinde bir tüfek buldu ve ne yazık ki Tennessee’de iki kişiye ateş ettiler. Maalesef bir kişi hayatını kaybetti. Sorguda iki oğlan, Grand Theft Auto’dan ilham aldıklarını ve gerçek hayatta denemek istediklerini söylediler.

Grand Theft Auto Oyunundan İlham Aldılar
Grand Theft Auto Oyunundan İlham Aldılar

Sanal Silah İçin Arkadaşını Öldürdü

2004’te Çin, Şanghay’da olağandışı ölümüne tanık oldu. Oyuncusu Zhu Caoyuan, diğer bir oyuncu Qiu Chengwei tarafından garip bir anlaşmazlık yüzünden öldürüldü. Qiu, çevrimiçi oyun Legend of Mir IIIde bir silah kazandı ve oyunda kullanmak için Zhu’ya borç verdi. Zhu silahı satıp Qiu’yu kızdırdıktan sonra işler planlandığı gibi gitmedi. İlk başta Qiu, polise gidip şikayet etse de olay sanal dünyada gerçekleştiği için polis müdahale etmedi. Qiu, sonunda Zhu’yu göğsünden bıçaklayıp öldürerek ömür boyu hapis cezası aldı.

 

Sanal Silah İçin Arkadaşını Öldürdü
Sanal Silah İçin Arkadaşını Öldürdü

Wii Fitness Programı Yüzünden Öldü

Maalesef kilo çoğu insanlar için kaldıramayacağı bir yüktür. Burada yükten kastım fizikselden çok psikolojik bir yük. Tim Eves de kilo vermek isteyen bir kişiydi ve Wii Fitness programını keşfetti. Wii’nin fit programına göre koşarken Tim kazayla yere düştü ve maalesef hastaneye yetiştirilemeden öldü.

WII Yüzünden Öldü
WII Yüzünden Öldü

Metin 2 Oyunu Yüzünden Ülkemizde ki Ölümler 2’ye Yükseldi

Metin 2 Yüzünden Öldü
Metin 2 Yüzünden Öldüğünden şüphelenilen 2 Çocuk

İstanbul Esenyurt’ta en son şiddet içeren Metin2 oyununu oynadığı belirlenen ve bilgisayar başında boynunda sargı beziyle ölü bulunan 13 yaşındaki Hakan Ekinci’nin intihar ettiği ortaya çıktı. İlk tespitler sonucu çocuğun intiharı ettiği üzerine yoğunlaşırken, Hakan’ın ailesi ‘cinayet’ iddiasını sürdürdü. Uzmanlar ise bir çetenin çocuğu intihara yönlendirmiş olabileceği görüşünde.

Metin 2 Yüzünden ölen ilk kişi ise Erzurumlu Musa  ERZURUM’da 3 Kasım günü evinden okula giderken 17-18 yaşlarındaki genç bir erkek tarafından kaçırılan bilgisayar kurdu 13 yaşındaki Musa Kang’ın cesedi bulundu. Metin 2 karakteri yüzünden öldürüldüğü iddaa ediliyor.


Önemli Not: Kesinlikle oyunların kötü bir şey olduğunu savunmuyorum. Ancak tadında bırakılarak abartılmaması insan sağlığı için iyi olacaktır. Eğer çok seviyorsanız günlük 2 saatinizi ayırın 2 saati aşmadan oynayın. Sosyal Aktivitelere katılın. Dünyadan kopmayın.

Saygılar.
Fakir Yazar Kürşat.Video Oyunları Yüzünden Gerçekleşmiş Ölümler” için 2 yorum

  • 5 Eylül 2017 12:53 Can Cevapla

    İnsanların acilen “oyun” ile “gerçek hayat” kavramını anlamaları gerekiyor. Şu anda bile gündemde olan bu tür olayların hala cinayet mi intihar mı olduğu tartışılıyor. Hem oyun geliştiricilerinin ve yayıncılarının hem de oyuncuların bilinçlenip oyunları kendi ve başkalarının hayatlarından üstün görmemeleri gerekiyor.

  • 5 Eylül 2017 13:48 Mustafa Cevapla

    Bu ölümler yüzünden oyun oynamamıza kızarlardı küçükken. Çok kısıtlama yedim ailemden :D. Birde bir oyun varmış bu oyun yeni biri sana özel gönderiyor sana sürekli görev veriyor oyundan sende onları yapıyorsun hatta en son biri intihar etmişti öyle.

Cevap Yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.


Tavsiye Yazılar