Ramazan Ayında Dikkat Etmeniz Gerekenler

Oruç tutmak her sağlığı yerinde olan Müslüman’ım diyenin görevi. Ancak Ramazan ayında oruç tutarken çevrenizdekileri rahatsız etmemeniz için dikkat etmemiz gereken bazı konular var.

Çevrenize Agresif Tavırlar Sergilemeyin!

Oruç tutuyor iseniz bu zorla değil ve kendi iradenize güveniyorsanız tutun! Ayrıca sigara içemiyor yada açlığa dayanamıyorsanız acısını başkalarından çıkarmayın.

Kendinize tutuyorsunuz millet ne der diye oruç tutmayın. Sinirli ve salak salak tavırlar yapıyorsunuz sonra pişman oluyorsunuz. Kendim gün içinde mesleğim gereği bir çok kişi ile konuşmak zorundayım. Ancak bu Ramazan ayında çok kötü bir hal alıyor sanki bana tutuyor gibi saçma sapan tavırlar almak insanı üzüyor. Sigara içemiyor yada yiyemiyor diye başkasına kızmak aptalca.

Sahurdan Sonra Dişlerinizi Fırçalayın!

Son bir kaç yıldır Mübarek Ramazan ayında bu konudan sıkıntılıyım. Sadece Ramazan ayı için değil diğer zamanlarda da dişlerinizi fırçalamanız gerekmekte. Mideniz uzun süre aç kaldığı için ağzınız koku yaymaya başlıyor bu koku da berbat bir koku. Affedersiniz konuşmak istemezsiniz karşınızdaki kişi ile o kokuyu duysanız. Öyle bir koku yok. Hani “Açlıktan nefesiniz kokuyor” denir ya işte o koku bu olsa gerek.

Ağzınıza karanfil atmanızı ayrıca tavsiye ederim. Naneli şeker de olabilir sahurdan sonra.

Oruç Tutmayanlara Sözlü yada Fiziksel Saldırıda Bulunmayın!

Son yıllarda en çok karşılaştığımız durumlardan biri. Suriyeli göçmenlerinde bunda etkisi var. İktidarımızın yürüttüğü politika da etkili tabi ki. Oruç tutmuyor diye laf ediyorlar millete sözlü yada fiziksel saldırı da bulunuluyor. Başta belirttiğim gibi herkes kendine tutuyor orucu sana bana değil.

Oruç tutmuyor diye başkasını aşağılarsan tuttuğun orucun ne anlamı kaldı?

Birisi karşında bir şeyler yediğinde içtiğinde sen daha fazla sevaba gireceksin bunu bil yeter. Tutamayan birinin önemli rahatsızlıkları olabilir bunu bilemezsin. Mesela benim midemde problem var. Ramazan ayının başında dikkat etmezsem yediklerime Reflü tetiklenirse oruç tutmam imkansız. Bu yüzden az ve öz mideye yararlı besinlere odaklanın. Midenizi iftarda birden şişirmeyin.

İftara Durumu İyi Olmayanları Çağırın

Çevremde gördüğümü sizlere yazayım genelde Ramazan Aylarında durumu iyi olmayan Aileler iftarlara davet edilir. Ancak son 10 yıldır bu durum çok değişti. Eş, Dost ve Akrabalar dışında kimse iftara çağrılmıyor. Çağrılan kişilerde karşılık olarak çağrılıyor yani o seni çağırdıysa sende onu davet ediyorsun.

Böyle saçma sapan bir durum olamaz buda inancımıza ters. Amaç ne yapılan ne?

İftara birilerini kabul edecekseniz mahallede durumu iyi olmayan aileleri davet edin. Akrabanızı dostunuzu karşılıklı olarak değil. O beni çağırdı bende onu çağırayım. Bu şekilde olmaz.

Ayrıca İftara çağırdığınız Aile’ye de ayrı sofra kurmayın! Siz ayrı yerde onlar ayrı yerde iftar açmasın. Çok büyük görgüsüzlük ve ayıptır. Aynı sofrada iftarınızı açın.

Dün verdiğiniz iftardan kalan yemekleri de diğer gün sunmayın millet sizin dünkü misafirlerden kalan artıkları yemek için gelmiyor çok ayıp.

En son yazdıklarım benim çevremde gördüklerim.

Saygılarımla.
Fakir Yazar.
Hayırlı Ramazanlar.Ramazan Ayında Dikkat Etmeniz Gerekenler” için 1 yorum

  • 21 Mayıs 2019 08:34 İngilizce Sözler Cevapla

    Çok güzel bir konuyu blogunuza taşımışsınız. Bende ekleme yapmak isterim:
    Orucu sadece midede değil, tüm vücutta tutun. Göz ve söz zinası yapmayın. Sosyal medyada değil ihtiyacı olan ile paylaşın. Kötü alışkanlıklardan uzaklaşın ve güzel olana yönelin…

Cevap Yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.


Tavsiye Yazılar