Rememory: Beyinde Tutulan Yaşanmış Anıları İzlemek

Merhaba Fakir Yazar Okurları;

İzlediğim bir filmden yola çıkarak yazıyorum bu yazıyı.

Düşünebilen ve karar veren her canlının beyinlerinde kayıtlı olan güzel anılar yada kötü anılar vardır. Bu anıları sadece dilimiz döndüğünce yada anlatabildiğimiz kadar başkalarına anlatabiliyoruz. Anlatan kişinin yaşadığı olayı dinleyen kişiler olabildiğince kafalarında canlandırarak biçimlendiriyor.

Ancak yaşanılan bu anıları aşağıdaki videodaki gibi bir cihaz yardımı ile yaşayan kişinin gözünden izleyebilseydik nasıl olurdu?

Hey Senin Ömür Boyu Yaşadığın Hatıralarını İzlemek İstiyorum!

Tabii ki Niye Olmasın! Diye belki günün birinde cevap verebilirsiniz. Teknoloji ve tıp daha da ilerlediğinde insanların beyninin teknoloji tarafından kontrol edilebileceğini düşünüyorum, şimdilik bu olay film ve düşüncelerden ibaret. Ayrıca böyle bir durum gerçekten bir bilim adamı tarafından bulunsa bile Rememory adlı film de ne gibi sorunlara yol açtığını göreceksiniz.

Biraz “Rememory” Adlı Filmi İnceleyelim

Film 2017 yılında yani bu yıl yayınlandı. Harika bir Bilim Kurgu ve Dram filmi. Baş rolde Game of Thrones dizisinden tanıdığımız “Tyrion Lannister” Peter Dinklage var. Bir diğer ünlü oyuncu Anton Yelchin‘de bu filmde oynamaktadır. Fakat Anton Yelchin geçtiğimiz yıl vefat etmiştir.

Peter Dinklage “Sam Bloom” adında ufak heykeller ve tasarımlar yapan kendi halinde bir minyatür sanatçısıdır. Bir gün kardeşi ile birlikte bardan çıkıp eve yol alır iken trafik kazası geçirirler. Kardeşi Dash Bloom ölmeden önce bir kaç kelime söyler ancak bu kelimeleri Sam yaşadığı kazanın şoku ile hatırlayamaz.

Başarılı bilim adamı Gordon Dunn insanların beyinlerinde kayıtlı olan en anlamlı güzel anıları kaydedebilen bir cihaz bulmuştur. Sam Bloom’un kazada çarptığı araç aslında Gordon’un aracıdır ve bu kaza da ufak kızını kaybetmiştir. Bu nedenle yaşadığı güzel anıları kayıt edebilen bir cihaz icat etmiştir. Sam bloom bu icat için Gordon’a gitmek isterken gordon ofisinde ölü bulunmuştur. Sam bloom da bu olayı araştırmaya ve Gordon’u kimin öldürdüğünü bulmak için işe koyulmuştur.

Fazla detaya girmek istemiyorum sizlerde izleyin sürprizi kaçmasın filmin 🙂

Rememory Filminin Fragmanı

Kesinlikle hafızalarınızda yer edinecek ve sizi bu konu hakkında düşünmeye sevk edecek bir film. Peter Dinklage de rolünün hakkını vermiş. 
Rememoryi izlemenizi tavsiye ederim.

Saygılar.
Fakir Yazar.Rememory: Beyinde Tutulan Yaşanmış Anıları İzlemek” için 9 yorum

 • 9 Eylül 2017 13:55 Yusuf Cevapla

  Peter Dinklage’ı görünce şaşırmadım değil 🙂 Film olarak güzel olabilir ama gerçek hayatta bu teknolojiyi düşünmek benim için tam bir kabus olurdu. Umarım bilim insanları bu teknolojiyi hayata geçirmeye çalışmaz.

  • 9 Eylül 2017 13:57 Fakir Cevapla

   Rememory’de böyle bir icat olduğunda ne gibi sorunlar oluşur bu işlenmiş mantık olarak.

 • 9 Eylül 2017 19:36 Sibelynka Cevapla

  Konuyu çok beğendim. Bu akşam film keyfi yapıyorum öyleyse. Teşekkürler 🙂

  • 9 Eylül 2017 21:21 Fakir Cevapla

   Bence kesinlikle izlenmesi gerekilen bir film.

 • 10 Eylül 2017 09:59 sezer Cevapla

  Güzel film benziyor vakit bulsak’ta izlesek 🙂

 • 10 Eylül 2017 18:20 Enes Talha Cevapla

  Bu filmi izlemiştim. İzlemeyi düşünenler yada tereddütte olanlar hiç düşünmeden izlesinler. Konuyla alakalı muhteşem bir film.

 • 10 Eylül 2017 23:37 Semih Kuru Cevapla

  Filmi izledim. Konu olarak çok ilginç. Her ne kadar iyi bir film olsa da umduğum gibi bulamadım. belki de beklentim çok yüksekti başlarken. Ancak şunu söylemeden geçemeyeceğim. Her insanın bazı şeyleri unutma hakkı olmalı.

  • 10 Eylül 2017 23:40 Fakir Cevapla

   İstenmeyen anılar aklına gelince insanın depresyona ve psikolojik sorunlara neden oluyor ise evet tekrar yaşatılmamalı insana. Ancak mutlu olduğumuz anılar?

 • 13 Eylül 2017 00:04 Onur Cevapla

  Film izlemeyi ve filmlerden ders çıkarmayı severim. Fakat bu filmi ne hikmetse duymamıştım. Şimdi fragmanı izledim ve biraz da detaylı araştırdım. Seninde yorumlarını görünce tam benlik bir film olduğu kanısına ulaştım. Filmin konusuda ilginçmiş. Ama bana göre oyuncu kadrosu biraz zayıf. Yine de izlenmeye değer.

Cevap Yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.


Tavsiye Yazılar