Bunları da Okuyabilirsiniz
Gelecekte Çıkabilecek Çizgi Roman Uyarlaması Filmler
Modern Kölelik
WordPress Eklenti Arayanlar İçin AddPlugin.com
Web Sayfası İstatistikleri İçin Yandex Metrica
Gelmiş Geçmiş En Fazla Oyuncu Kitlesine Sahip Oyunlar
Vestiphobia Yani Giyinme Korkusu
Paylaş
Paylaşımı Kapat

Renk Körlerine Mucize Gözlük Enchroma

Renk Körlerine Enchroma
Okunma Süresi
5 Dakika
Yazar
Fakir
Yazı Tarihi
18.06.17
Yorum
8 yorum

Merhaba Fakir Yazar Okurları;

Öncelikle bu yazıyı yazmamın sebebi Facebook’da bir videonun altına yazılan yorumdur. Yorum şu “Allah’ın size verdiği bir özelliği niye değiştiriyorsunuz!”  Renk körleri için diyor bunu sayın bilinçsiz kişi…

Nasıl Bir Videonun Altına Bu Yorum Yazıldı?

Renk körleri, renkleri ayırt edememesi nedeni ile yaşamları sorunlu geçer. Bilim adamları Güneşin ve ışığın gözlere verdiği zararın azaltılması için araştırma yapar iken tesadüfen renk körlüğünü büyük oranda azaltan bir gözlük icat etti. Adını Enchroma koydular. Bu gözlüğü test eden bir amcanın sevinçten ağlamasını gösteren bir video.

İşte bu videoya yazının başındaki gibi yorum yapan insanlar var.

Enchroma Gözlüğünün Çalışma Mekanizması

Gözlüğün adı EnChroma’dır. Çalışma mekanizması gayet basit.  Örnek olarak KırmızıYeşil renk körlüğünde beyin aslında 2 renk üst üste binmiş olarak algılıyor çünkü reseptörler olması gerektiği gibi çalışmıyor ancak hala oradalar. Gözlükteki özel filtre belirlenmiş olan dalga boyunu engelleyip beynin rengi daha net algılamasını sağlıyor. Göz önceden %90 kırmızı ve %10 yeşil olarak algılıyorsa filtre kırmızının bir kısmını engellediği için %70 kırmızı %30 yeşil olarak görüyor. Tam olarak yeşil veya kırmızıyı göremiyor ancak bu renkleri daha önce gördüğünden daha parlak ve seçilebilir oluyor.

Ancak gözlüğü kullanmadan önce şunları da belirteyim; Sonuçlar her kişinin türüne ve renk görme eksikliğinin ciddiyetine bağlı olarak değişir. Enchroma gözlükleri optik yardımcı bir cihazdır; Bunlar renk körlüğünün bir tedavisi değildir.

Enchroma Gözlüğünün Fiyatı: 1.200-1.700 TL Arası
Konu sağlık ise bu paraları vermeye değer.

Renk Körlüğünden Etkilenenler Kimler?

Renk körleri dünya çapında milyonlarca insanı etkiliyor. 12 erkekten 1’i, 200 kadından ise 1’i etkilenmektedir. Yani erkekler daha fazla renk körü olma potansiyelinde. Durum çeşitli sınıflardan oluşur, kırmızı-yeşil renk körlüğü en yaygın olanıdır.

Renk körlüğü çeken çoğu insan renksiz olmakla kalmaz, aynı zamanda onları görme yetenekleri de azalır. Renk körlüğü, Renk Görme Eksikliği (CVD) olarak da adlandırılır. KVH kazanılabilir, ancak çoğu genetik olarak kalıtsaldır. Gözlerin içindeki renkleri etkileyen genler “fotopigmentler” olarak adlandırılır ve X kromozomu üzerinde taşınır. Bu genler anormal veya hasar görürse, renk körlüğü oluşur.

Renk körlerinin görüşü

Renk körlerinin hayatı görüşü

Enchroma Gözlüğünü Kullanan ve Hayatı Değişen insanların Videolarını Sıralayacağım Sizlere

Ve Ayrıca:

Ülkemizde eğer renk körü olan insanlar var ise bu gözlüklerden edinmelerini tavsiye ederim. Bir ömür boyu renksiz bir hayat geçirmeye değer mi? Konu başındaki yobaz gibi kişilerin dediklerine bakmayın. Dünya’ya 1 kez geliyorsunuz bu güzellikleri canlı canlı görün.

Saygılar.
Fakir Yazar.

Benzer Yazılar
Yazarlar Hakkında
yazar
FAKİR YAZAR
Balıkesirliyim, 27 Yaşındayım. 16 Yaşından Beri Web ve Web Yazılım ile Uğraşıyorum. Bu işi Meslek Olarak Değil Boş Zamanlarımda Hobi Olarak Yapıyorum. Balıkesir Üniversitesi MYO Bilg. Tekn. Prog. Mezunuyum. Boş Zamanlarımda Fakir Yazar'a Yazılar Yazıyorum.
yazar
KÜRŞAT
7 ekim 1987 doğumluyum. Çukurova Üniversitesi iletişim fakültesi Radyo, Televizyon, Sinema son sınıfta öğrenciyim. Televizyon ve sinemayı seviyorum. Yazılarım genellikle radyo ve televizyon odaklı olup her konuda yazılar yayınlamaya özen göstereceğim.
Önceki Konu
Sanal Çiftlik Siteleri ve Türevleri Hakkında Eleştiri
Sonraki Konu
Yükseklik Korkusu Akrofobi
Yorumlar
Facebook Üzerinden Yorum Bırakın
Disqus Üzerinden Yorum Bırakın