Renk Körlerine Mucize Gözlük Enchroma

Merhaba Fakir Yazar Okurları;

Öncelikle bu yazıyı yazmamın sebebi Facebook’da bir videonun altına yazılan yorumdur. Yorum şu “Allah’ın size verdiği bir özelliği niye değiştiriyorsunuz!”  Renk körleri için diyor bunu sayın bilinçsiz kişi…

Nasıl Bir Videonun Altına Bu Yorum Yazıldı?

Renk körleri, renkleri ayırt edememesi nedeni ile yaşamları sorunlu geçer. Bilim adamları Güneşin ve ışığın gözlere verdiği zararın azaltılması için araştırma yapar iken tesadüfen renk körlüğünü büyük oranda azaltan bir gözlük icat etti. Adını Enchroma koydular. Bu gözlüğü test eden bir amcanın sevinçten ağlamasını gösteren bir video.

İşte bu videoya yazının başındaki gibi yorum yapan insanlar var.

Enchroma Gözlüğünün Çalışma Mekanizması

Gözlüğün adı EnChroma’dır. Çalışma mekanizması gayet basit.  Örnek olarak KırmızıYeşil renk körlüğünde beyin aslında 2 renk üst üste binmiş olarak algılıyor çünkü reseptörler olması gerektiği gibi çalışmıyor ancak hala oradalar. Gözlükteki özel filtre belirlenmiş olan dalga boyunu engelleyip beynin rengi daha net algılamasını sağlıyor. Göz önceden %90 kırmızı ve %10 yeşil olarak algılıyorsa filtre kırmızının bir kısmını engellediği için %70 kırmızı %30 yeşil olarak görüyor. Tam olarak yeşil veya kırmızıyı göremiyor ancak bu renkleri daha önce gördüğünden daha parlak ve seçilebilir oluyor.

Ancak gözlüğü kullanmadan önce şunları da belirteyim; Sonuçlar her kişinin türüne ve renk görme eksikliğinin ciddiyetine bağlı olarak değişir. Enchroma gözlükleri optik yardımcı bir cihazdır; Bunlar renk körlüğünün bir tedavisi değildir.

Enchroma Gözlüğünün Fiyatı: 1.200-1.700 TL Arası
Konu sağlık ise bu paraları vermeye değer.

Renk Körlüğünden Etkilenenler Kimler?

Renk körleri dünya çapında milyonlarca insanı etkiliyor. 12 erkekten 1’i, 200 kadından ise 1’i etkilenmektedir. Yani erkekler daha fazla renk körü olma potansiyelinde. Durum çeşitli sınıflardan oluşur, kırmızı-yeşil renk körlüğü en yaygın olanıdır.

Renk körlüğü çeken çoğu insan renksiz olmakla kalmaz, aynı zamanda onları görme yetenekleri de azalır. Renk körlüğü, Renk Görme Eksikliği (CVD) olarak da adlandırılır. KVH kazanılabilir, ancak çoğu genetik olarak kalıtsaldır. Gözlerin içindeki renkleri etkileyen genler “fotopigmentler” olarak adlandırılır ve X kromozomu üzerinde taşınır. Bu genler anormal veya hasar görürse, renk körlüğü oluşur.

Renk körlerinin görüşü
Renk körlerinin hayatı görüşü

Enchroma Gözlüğünü Kullanan ve Hayatı Değişen insanların Videolarını Sıralayacağım Sizlere

Ve Ayrıca:

Ülkemizde eğer renk körü olan insanlar var ise bu gözlüklerden edinmelerini tavsiye ederim. Bir ömür boyu renksiz bir hayat geçirmeye değer mi? Konu başındaki yobaz gibi kişilerin dediklerine bakmayın. Dünya’ya 1 kez geliyorsunuz bu güzellikleri canlı canlı görün.

Saygılar.
Fakir Yazar.Renk Körlerine Mucize Gözlük Enchroma” için 9 yorum

 • 18 Haziran 2017 19:34 Leyla Cevapla

  Bende bir kaç video izledim bununla ilgili, insanlar bazı şeylerin değerini bilmeli ve şükretmeli fakat insanoğlu öyle açgözlüki var olduğu şeylerin değerini bilmez ve hep daha fazlasını ister.

 • 19 Haziran 2017 10:50 Erdem Karabacak Cevapla

  Maalesef günümüzde öyle bir hal aldık ki, insanların kusurlarıyla dalga geçer konuma geldik. Onlara yobaz demek yobazları küçümsemek olacaktır. Çünkü yobazlar bile bu kadar aşağılık olamazlar yani. Enchroma gözlükler de gerçekten iyiymiş bence. Fiyatı da çok çok pahalı değil. Herkes bir şekilde edinebilir.

 • 19 Haziran 2017 14:15 Orakcı Blog Cevapla

  Gerçekten işe yarayan birşey. Arkadaşım var renk körü trafik lambalarında falan sıkıntılar yaşıyor zor bir durum gerçekten umarım bu bir çare olur.

  • 20 Haziran 2017 00:05 Safiye Yaşar Erdiger Cevapla

   Bu kadar hayatı etkileyen bir konuda herkese ulaşan bir farkındalık yaratılmasına çok sevindim. İnsanlar çok mutlu ve haklılar.
   Renkleri görebildigim için şükürler olsun. Selamlar.

 • 19 Ekim 2017 06:03 nuray geçım Cevapla

  Bu gozlukten ogluma supriz olarak almak istiyorum . Renk körlügü farklı olabiliyormu? Buna gore gozlukte farklimi oluyor . Muayene olmasi gerkiyormu.?

  • 19 Ekim 2017 06:39 Fakir Cevapla

   Evet öncelikle bir doktora götürün ve doktor tavsiyesi alın. Gözlük kullanabilirmi diye gorüşün.herşeyden önce doktor gelir.

 • 5 Şubat 2018 00:27 CSA Cevapla

  vala hocam bende renk körüyüm. doktora gittim internetden testler falan yaptım hiç bir rengi görmüyorum desem yeridir. merak ediyorum aslında. Çünkü gizli bir asosyalim. insanların eğlendiği şeyler hiç ilgimi çekmiyor. benim daha farklı ilgi alanlarım olyor genelde. insanlarla vakit geçirmeyide sevmiyorum. bu belki yüksek bir özgüvenle (bazen narsistliğe kaçabilecek kadar) belkide renksiz bir dünya ilgimi çekmediğindendir bilmiyorum. işte bu gözlük hayatımda ne değiştirecek onu çok merak ediyorum. Ancak sadece geri ödemeli krediyle geçinen bir yüksek lisans öğrencisi olarak fiyat çok yüksek. hesaplarıma göre lisans ve yüksek lisansdaki borçların üzerine birde gelecek yıldan itibaren başlıyacak olan doktora borçlarını ekleyecek olursak tahmini olarak ben bu gözlüğü 15-20 yıla alabilirim. şuan da 25 yaşında bi siyaset bilimi öğrencisi olduğumu düşünürsek 40- 45 yaşlarında siyasi kariyerimin ortalarında bu gözlüğe sahip olabilirim. birde çok kitap okumaktan gözleri bozduk bir yıldır gözlük kullanıyorum, astigmat var onu nasıl yapacağız.

  • 5 Şubat 2018 00:33 Fakir Cevapla

   Umarım kısa zamanda eline güzel para geçer ve ihtiyacın olanı alabilirsin ayrıca bu bir tedavi yöntemi değil sadece bu etkiyi azaltmaya yarıyor yazıda belirtildiği gibi. Önce bir doktora görün uygun görür ise gözlüğe başvur 🙂 Uzun yorumun için teşekkür ederim ,bende öğrencilikten geçtim gerçekten zor.

 • 17 Haziran 2021 09:19 Enchorma Cevapla

  Evet enchroma türkiye olarak gerçekten işe yarıyor ve o kadar çok güveniyoruzki 60 gün boyunca koşulsuz şartsız geri tam para iadesi veriyoruz. Üstelik doktorunuzla beraber işe yaramadığını raporlarsanız ödediğiniz paranın tam 100 katını size veriyoruz. İşte Enchroma Renk Körü Gözlükleri dünya’nın en iyi markası haline ürettiği gözlüklere bu kadar güveniyor. sizde https://www.enchromaturkiye.com sitemiz üzerinden inceleme yapabilir gerçek deneyimleri görebilirsiniz.

Cevap Yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.


Tavsiye Yazılar