Saçım Saçın Olsun

Merhaba Fakir Yazar Okurları;

Bildiğimiz gibi kanser gelmiş geçmiş en ölümcül hastalıklardan bir tanesi. 100’e yakın kanser türü var ve dünyada yılda 12 milyondan fazla kişi kansere yakalanıyor. Bu 12 milyonun da yaklaşık 200 bini Türkiye’de yaşıyor. Ben bugün size kanser nedir, kansere neler neden olur gibi şeyler yazmayacağım. Zaten bu tür yazıları yüzlerce kez okumuşsunuzdur. Bugün size kanser hastalarına ve yakınlarına her türlü desteği veren ve iyileşene kadar yanlarında olan bir dernekten ve kampanyalarından bahsedeceğim.

Kanser Savaşçıları

2012 yılında bir araya gelmiş bir grup uzman ve gönüllü insanın tek amacı kanser hastalarına yardım etmek. 2015 yılındaysa bir Kanser Savaşçıları adında bir dernek kuruyorlar. Kanser hastalığının tanısının koyulduğu ilk andan tedavi sürecinin sonuna kadar hem hastaya hem de hasta yakınlarına her türlü yardımı yapıyorlar. İçlerinde alanında uzman birçok bilim insanını da barındıran Kanser Savaşçıları Derneği tüm bilgi ve deneyimlerini hasta ve hasta yakınlarına aktarıyor. Daha önce kanser hastalığına yakalanmış ve bu süreci başarıyla atlatmış kişiler de kendi deneyimlerini paylaşıyor. Devlet hastanelerinde hasta ve hasta yakınlarına psikolojik danışmanlık, ağız ve diş sağlığı, beslenme hizmetleri de sunan Kanser Savaşçıları ayrıca çocuk onkoloji servislerine  çocuk oyun odaları da kuruyor.

Kanser Savaşçıları
Kanser Savaşçıları

“Saçım Saçın Olsun” Kampanyası

Saçım Saçın Olsun Kampanyası, Kanser Savaşçıları Derneği tarafından kanser tanısı almış, kanser tedavisi (kemoterapi) nedeniyle saçları dökülen kişilere ücretsiz ve doğal saçtan yapılan perukların iletilmesi amacıyla başlatılmış bir kampanyadır. Bu kampanyada belirlenmiş kriterlerde saçları olan saç bağışçıları Kanser Savaşçıları Derneği`ne saçlarını iletmekte ve bu saçlar anlaşmalı peruk merkezlerinde peruk haline getirilmektedir. Yapılan peruklar kişilerin istek ve zevklerine göre yapılmaktadır. Şubat 2016`da başlatılan bu kampanya bu zamana kadar 26 kişiye peruk sağlamıştır. Bu sayı çok azdır. Peruk ihtiyacı olan daha fazla kişiye ulaşmak için daha fazla saç bağışına ihtiyacımız vardır.

Güzel bir peruk yapılması için, saçını bağışlamak isteyen kişilerin saçları en az 30 cm uzunluğunda, belirli bir gürlükte ve boya gibi kimyasal maddelerle yıpranmamış saçlar olmalıdır.

Destek Çığ Gibi Büyüyor

Bu kampanya yurt içi ve yurt dışından birçok destek almayı başardı. Hatta Facebook Global’in bile ilgisini çekmeyi başardı. Facebook EMEA Güvenlik Programları Müdürü Caroline Millin şöyle özetliyor: “Global ekibimiz “Saçım Saçın Olsun” kampanyalarından ve destek hikayelerinden çok etkilendi; bu yüzden bu hikayeyi daha fazla insana ulaştırmak istedik.”

Son olarak bu kampanyanın tamamen ücretsiz ve gönüllülük esasına dayandığını söylemek istiyorum ve eğer siz de destek vermek isterseniz aşağıya Saçım Saçın Olsun Facebook sayfasının linkini bırakıyorum.

Saçım Saçın Olsun Facebook sayfası:
https://www.facebook.com/sacimsacinolsun/

Saygılar.
Fakir Yazar Kürşat.Saçım Saçın Olsun” için 4 yorum

 • 30 Temmuz 2017 17:06 sezer Cevapla

  Gerçek’ten çok güzel bir projeye imza atmışlar bu projeye destek veren insanları ayakta alkışlamak lazım keşke herkes bu tür projeler toplu bir şekilde görebilse ve destek verseler her konuda maddi ve manevi bu konuya değindiğiniz için sizide tebrik ediyorum @cemal kardeşim

 • 30 Temmuz 2017 17:15 Yusuf Cevapla

  Öncelikle bu kampanyaya destek verdiğiniz için size teşekkür ederim. Bu tür sosyal sorumluluk projelerine yardım etmek ile bir çocuğu bile mutlu edebilirsek en büyük kazanç bizim olur.

 • 30 Temmuz 2017 21:01 Akif Cevapla

  Çok güzel bir yazı olmuş ben de destek veriyorum. Keşke bu tür projelere artsa ve toplumumuz birbirine destek çıksa.

 • 1 Ağustos 2017 09:13 Onur Cevapla

  Öncelikle böyle bir projeyi tanıttığın için teşekkürler Fakir Yazar. Bence böyle sosyal sorumluluk projeleri oldukça önemli. Duyarlı olmalıyız ve birgün bizimde başımıza gelebileceğini unutmamalıyız. Maalesef saçım 30 cm değil. Belki 10 cm bile yok. Fakat Lösev üyesiyim. Elimden geleni yapmaya çalışıyorum. Umarım katılımcı sayısı yoğun olur projeye. Tekrar teşekkürler fakir..

Cevap Yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.


Tavsiye Yazılar
Kahve ve Sağlık

Kahve'nin tarihi sağlığa yararları ve insan bedenine olan etkisi hakkında b …