Savaş Muhabiri Olmak!

Savaş Muhabirliği denilince dünyanın en zor mesleklerinden biri olduğunu düşünmüşsünüzdür. Seni ve vatanını ilgilendirmeyen bir savaş olsa da haber yapabilmek için canı pahasına savaş topraklarına gidip fotoğraf ve video almak. Her şey gazete manşetlerinde ve Televizyonlarda bir çok kişinin umursamayacağı 20 saniye yayınlanacak haber için.

Savaş Muhabirleri Hazırlığı
Savaş Muhabirleri Hazırlığı

Taraf Tutmaksızın Savaş Muhabirliği Yapmak

Bence çok zor bir durum. Örneğin Amerika ve Irak arasında olan savaşta bir savaş muhabiri taraf tutmadan haber yaratabilir mi? Mesleği gereği savaşın içine girip fotoğraflar çekmeli videolar almalı. Yeri gelince mecbur kalıp bir taraf ile konuşacak yeri gelince öbür taraf ile. İster istemez kendisine iki tarafta diğer taraf hakkında sorular sorulacak çünkü sen savaş muhabirisin her iki tarafı da yeri gelince gidip haber yapıyorsun bilgi topluyorsun.

Bence bu mesleğin ilk zor yanı budur.

Kör Kurşunlar İle Yada Kasten Öldürülme

Sanırım en çok yaşanan durum budur; fotoğraf ve video çekebilmek için tehlikenin içine bir çok muhabir girer. İzlemişsinizdir bir çok videoda muhabirler çatışma esnasında videolar çeker ve haberler de yayınlanır. Fotoğraf makinelerine ve kameralarına kurşunlar isabet eden bir çok savaş muhabiri var ancak yine de korkmayıp mesleklerine devam ediyorlar. Ayrıca bilerek üstlerine mermi yağdırılıyor.

Siz izleyiciler 15 saniye izlediğiniz çatışma videosunu çekmek ne kadar zor bir düşünün! Çatışmanın içine girip o anları kaydetmek.

savaş muhabiri
Şehit olan bir savaş muhabirimizin kamerası

İşte Birbirinden Değerli Savaş Muhabirlerimizden Bir Kaçı

Coşkun Aral

Savaş Muhabiri dendiğinde ilk akla gelecek insan olmalı bence Emekli Savaş Muhabiri Çoşkun Aral. Yıllardır Dünya’da nerede savaş var ise aldı fotoğraf makinesini soluğu orada buldu bir çok tehlikenin içine de girdi. Kendisinin bu günlerde açmış olduğu bir youtube kanalı var. Kendisinin youtube da video yayınlaması çok hoşuma gitti her videosunu severek izliyorum ve bir çok şey öğreniyorum.

Çoşkun Aral’ın Youtube Kanalı

Kanalı takip etmenizi tavsiye ederim bir çok saçma youtube kanalının yanında bence büyük bir hazine.

Abdullah Coşkun

Son 10 yılını savaş bölgelerinde geçirdi. Irak, Afganistan, Lübnan, Gürcistan, Tunus, Libya, Suriye ve Ukrayna gibi bir çok savaş bölgesinde bulundu. Fotoğraf Makinesine mermiler girdi ve halen mesleğine devam ediyor.

Bünyamin Aygün

Uzun yıllardır mesleğin içinde olan bir abimiz. Nerede Savaş var ise Bünyamin Aygün oradadır. Hatta kendisi işidliler tarafından Suriye’de rehin alınmış daha sonra bırakılmıştır.

Ve daha bir çok savaş muhabiri hepinize saygı duyuyorum.

Savaşın her türlüsüne hayır. İnsanlar ölmesin! Masum çocuklar ölmesin! Kadınlar Ölmesin! Muhabirler para kazanabilmek iki fotoğraf alabilmek için ölmesin.

Saygılar.
Fakir Yazar.Cevap Yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.


Tavsiye Yazılar
Ailenin Önemi

Aile kavramı tüm insanlar için evrenseldir ve kutsal bir öneme sahiptir. To …