Büyük Savaşlar Olmasaydı Dünya Nüfusu Ne Kadar Olurdu?

Merhaba Fakir Yazar Okurları;

Bu Makalemde harika bir konuya değineceğim, ayrıca güzel bir araştırma konusu. Acaba Dünyada büyük savaşlar doğal afetler ve salgınlar yaşanmasaydı şuan dünyanın nüfusu ne kadar olurdu?

Bu konuya girmeden önce biraz istatistiklere bakalım.

Yıllara Göre Dünya Nüfusu

 • 1 milyar nüfusa 1802 yılında ulaşılmıştır.
 • 2 milyar nüfusa 1927 yılında ulaşılmıştır.
 • 3 milyar nüfusa 1961 yılında ulaşılmıştır.
 • 4 milyar nüfusa 1971 yılında ulaşılmıştır.
 • 5 milyar nüfusa 1987 yılında ulaşılmıştır.
 • 6 milyar nüfusa 12 Ekim 1999 tarihinde ulaşılmıştır.
 • 7 milyar nüfusa Ekim 2011 tarihinde ulaşılmıştır.

Ayrıca tahmini olarak birleşik milletler nüfus projeksiyonun araştırmasına göre 2050 yılına kadar nüfus artışı şu şekilde olacak. (Tabiki Doğal Afetler, 3. Dünya Sayaşı, Salgınlar yada Dünyanın sonu gelmez ise…)

 • 8.3 milyar nüfusa 2020 yılında ulaşılacaktır.
 • 9,6 milyar nüfusa 2030 yılında ulaşılacaktır.
 • 10,3 milyar nüfusa 2040 yılında ulaşılacaktır.
 • 12 milyar nüfusa 2050 yılında ulaşılacaktır.

20. Yüzyıldaki Savaşlarda Ne kadar İnsan Öldü?

Cornell Üniversitesi’nde 2006 yılında Milton Leitenberg‘in yaptığı araştırmada 20. Yüzyılda yaşanan savaşlarda insan eliyle işlenen cinayetlerin, katliamların, ölümlerin bir kronolojisini sundu.

İç savaşlarda, sivil savaşlarda ve devletler arası savaşlarda ölen kişilerin istatistikleri.
Araştırmaya Göre;

 • Birinci Dünya Savaşı’nda yaklaşık 13 ila 15 milyon,
 • 1918-1922 yılları arasındaki Rus iç savaşında 12,5 milyon,
 • 1909-1916 yılları arasında Meksika iç savaşında 1 milyon,
 • 1936-1939 yılları arasındaki İspanya iç savaşında 600 bin,
 • 1914 öncesi çeşitli sömürge müdahalelerinde yaklaşık 1,5 milyon,
 • İkinci Dünya Savaşı’nda yaklaşık 65-75 milyon, (En çok insanın yaşamını yitirdiği dönem)
 • 1945’ten 2000 yılına kadar olan çatışma ve savaşlarda yaklaşık 41 milyon,

kişinin öldüğü tahmin ediliyor.

Leitenberg (2006) bütün sonuçların toplandığında 20 yüzyıldaki savaş ve çatışmalarda yaklaşık 136,5 milyon ila 148 milyon arasında insanın öldüğünü belirtiyor.

20. Yüzyılda öldürülen insan sayısının 1900 yılındaki dünya nüfusunun %10’una tekabül ettiğini belirterek, bu yüzyılda “insan kararıyla” öldürülen kişi sayısını 187 milyon olarak belirtiyor. Hobsbawn bu rakama savaş ya da savaşla ilişkili sürgün ya da açlık sebebiyle ölen insanları da dahil ediyor. Leitenberg, Hobsbawn’ın verdiği bu rakamının tartışmalı olduğunu belirtiyor.

İstatistiklere ve Dünya Nüfusuna göre 2. Dünya savaşından sonra her 7-10 yılda 1 Milyar İnsan nüfusu artmış. Eğer 3. Dünya Savaşı çıkmaz yada doğal afetler salgınlar olmaz ise 2050 yılında nüfus 12 milyara ulaşacak.

Dünya Nüfusu Arttıkça Üzerinde Yaşadığımız Dünyada Aynı Hızda Ölüyor!

Dünya nüfusu arttıkça insan oğlu daha fazla enerji daha fazla kaynak ve daha fazla yiyecek tüketim arayışına düşüyor ve bunun için dünyayı sömürmeye yıpratmaya devam ediyor. Küresel ısınma, hava kirliliği, açlık ve kuraklık bunların hepsinin nedeni Dünya’da insan nüfusunun dengesiz artmasıdır.

Dünyada en yüksek nüfusa sahip ülkeler hangileri biliyor musunuz?

Çin 1,412 milyar insan Dünya Nüfusunun %19 una denk geliyor bu rakam. Ardından Hindistan 1,301 milyar insan Dünya Nüfusunun %17 si. Yani bu iki ülke tüm dünya nüfusunun %36 sını barındırıyor.

Yüksek Nüfusa  Sahip ülkelerde ne gibi sorunlar var?

Ne kadar nüfus artarsa o ülke için o kadar sorun demektir. Bu iki ülkede doğal hayat yok olmuş durumda. Hava kirliliği büyük bir sorun bir çok kişi hava kirliliği yüzünden ölüyor. İşsizlik o kadar insana iş imkanı sunmak haliyle zor. Açlık okadar insanı doyurmak kolay değil. Yaşlı nüfus büyük bir sorun; bu kadar nüfus olmasının sebebi ülkelerin gelişmesi ve servetin artmasıyla beraber yaşama ömrü de artmıştır.

Not: Ülkemiz Ne yapıyor? Herkese kapısını açıyor fazla nüfus sorun olmaz ülkeyi kalkındırır diye… Ancak yanlış bir politika.

Ayrıca sorumuzun cevabına gelelim. Eğer Büyük savaşlar olmasaydı dünya nüfusu şuan 8,5 Milyar olurdu tahmini olarak.

Konu Hakkında Görüşlerinizi Yorum Olarak Belirtmekten Çekinmeyiniz.

Saygılar.
Fakir Yazar.Büyük Savaşlar Olmasaydı Dünya Nüfusu Ne Kadar Olurdu?” için 10 yorum

 • 4 Temmuz 2017 23:51 Onur Çakır Cevapla

  7 Milyar nüfusu kaldıramayan dünya o kadar nüfusta birbirini parçalama çalışırdı herhalde.

 • 4 Temmuz 2017 23:53 Enes Talha Cevapla

  Tahmini nüfusların pek dikkate alınmaması gerektiğini düşünüyorum. Sonuçta hiçbir doğal afet gerçekleşmese bile savaşlar kaçınılmazdır. Tahminlerin daha gerçekçi olması gerekiyor. Savaş olmazsa, salgın olmazsa vs. diyerek tahmini nüfus belli edilemez. Yazını çok ayrıntılı buldum başarılar 🙂

  • 4 Temmuz 2017 23:59 Fakir Cevapla

   Kesinlikle katılmıyorum tahmini olarak ele alınması gerek bire bir ölçülmesi imkansız say bakalım dünyanın nüfusunu desem kim sayabilir? Ortalama olarak verilen sayılardır bunlar. Dünyada her gün bir çok insan ölüyor ve doğuyor. Ben sadece bir örnekleme verdim kesin bu rakamlardır diye bir şey belirtmedim. Dünya Savaşlarında dünya nüfusunun %10 hayatını kaybetmiş? bir düşünün. Bu araştırmayı yapan hiç kimse kesin rakam veremez!

 • 5 Temmuz 2017 10:21 Kerim Cevapla

  Tamamen kendi fikrimdir. Ben şuan ki rakamı çok fazla geçeceğini düşünmüyorum açıkçası. Tarihe bakarsan ne zaman nüfus artsa hep birşey olmuş. Birileri olaya el atmış ve durumu dengelemiş. Aslında çok da güzel demişsin “Dünya Nüfusu Arttıkça Üzerinde Yaşadığımız Dünyada Aynı Hızda Ölüyor!” diye. Hep zarar veriyoruz. Bugün İstanbul’a bakarsan ağaç bırakmadılar ve nefes alınmıyor. Hava sıcak oluyor ama esmiyor bile.

  7-10 yılda 1 Milyar İnsan nüfusu artması kulağa nasıl geliyor inanamazsın. 10 yılda 1 milyar artması olağanüstü bir durum. Açlık, savaşlar, rant kavgaları, güç kavgalar. Yazık. Allah sonumuzu hayır etsin.

 • 5 Temmuz 2017 15:34 Mehmet Sönmez Cevapla

  Yakında Kuzey Kore ve ABD kapışacak bakalım dünya nüfusu ne kadar azalacak onuda buraya eklersin artık. Güzel bir yazı olmuş tebrikler.

  • 5 Temmuz 2017 15:52 Fakir Cevapla

   o savaş olmaz Kuzey kore her ne kadar yaparım ederim desede etrafındaki ülkeler buna izin vermez. Herkes görüyor aradaki farkı.

 • 27 Temmuz 2017 15:38 Kurtuluş Cevapla

  İlgi çekici bir içerik, savaşlar dünya üzerinde sadece nüfusu değil bütün dengeleri de belirleyen olaylardır. Örnek olarak; geçmişte meydana gelen herhangi bir savaşın galibi A ülkesi değil de B ülkesi olsaydı şu an dünyadaki dengeler bu şekilde olmayabilirdi. Keşke hiç olmasa, ancak savaşlar da bu yaşamın bir gerçeği. Bu arada blogunu bir süredir beğeniyle takip ediyorum. Gerçekten güzel işler ortaya çıkarıyorsun. Başarılarının devamını diler, ilham kaynaklarının çoğalmasını temenni ederim.

  • 27 Temmuz 2017 17:20 Fakir Cevapla

   Bir dizi vardı nazi döneminde eğer Nazi almanyası galip olsaydı dünya nasıl olur teması işlenmişti harika bir diziydi devam ediyor sanırım o diziyi izlemenizi tavsiye ederim adı tam aklımda değil. Yorumunuz ve takibiniz için teşekkür ederim.

   • 27 Temmuz 2017 19:41 Kurtuluş Cevapla

    Bu yorumdaki ilham kaynağımda benzer ya da sizin bahsettiğiniz diziydi 🙂 Başarıyı takip etmeyi severim. Bol şans 🙂

 • 6 Ocak 2023 16:54 İsmail duyar Cevapla

  Benim görüşüm hesaplama yanlış yapılmış savaşta ölen insanların yüzde 90’dan fazlası genç ve erkek o zamanlar korunmada yok yani bu erkeklerin her biri en az 5 çocuk yaparsa ki onların çocuklarıda aynı hızda devam ederdi nüfus 15 milyarı rahat geçerdi

Cevap Yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.


Tavsiye Yazılar
Kahve ve Sağlık

Kahve'nin tarihi sağlığa yararları ve insan bedenine olan etkisi hakkında b …