Sertifika Sahibi Olmak

İnsanlar eğitim alırlar ve kendilerini geliştirirler, kendilerine güzel şeyler katarlar, yeni hobiler edinir yeni alanlara yönelirler. Kısacası eğitim alarak ufuklarını genişletip yeni bakış açıları kazanıyorlar. Eğitim bir insanın hayata tutunabilmesi bir dal niteliğindedir.

Sertifika Nedir?

Sertifika, herhangi bir kişinin yeteneği, niteliği ve becerisi karşısında o konu üzerinden kazandığı hakkı simgeleyen bir belgedir. Sertifikalar bir seminer veya bir kursa katılım, kurs tamamlama karşısında da verilebilmektedir.

İnsanlar iş hayatına adım atarlarken iş başvurularında CV lerini gösterirler ki daha önce nerelerde çalışmış, nerede eğitim almış,  ne işler yapmış, ne biliyor, bunların hepsi iş veren tarafından görülür ve buna göre bir denetleme yapar. Buna göre adaylar arasında tercih yapar. Bu nedenle CV ne kadar kalabalık ise ne kadar çok deneyime sahipseniz iş veren tarafından tercih edilme imkanınız artış gösterir. CV içerisinde çalıştığınız işler, iş yerleri ve eğitim hayatınız  dışında önemli olan şeyler de vardır. Mesela bilinen dil, varsa eğer sahip olunan site, varsa eğer sahip olunan sertifikalar. 

Bazen okul dışında konu fark etmeksizin eğitimler almaktayız. Bu dil anlamında olabilir, bilgisayar yazılım olabilir, kişisel gelişim olabilir böyle böyle birçok alanda eğitim alabilir ve kendimize yeni şeyler katabiliriz. Alınan eğitimler sonucunda sınavlar olur ve bize bu eğitimi aldığımıza ve tamamladığımıza dair belge verilmektedir, bu belge sertifikadır. 

Sertifika Önem Kazanıyor:

Sertifikalar yeni dönemin yavaş yavaş ön plana çıkan bir gereksinimi haline gelmektedir. Sertifika programları ile insanlar yeni ve çeşitli alanlara yönelmektedir. Bu yönelimleri detaylarla taçlandırıp eğitimlerini aldıkları zaman karşılığında da sertifika sahibi olmaktadırlar. Bu olay son zamanlarda çok büyük artış göstermiştir. İnsanlar meslekleri doğrultusunda, hobileri doğrultusunda veyahut başka bir sebepten dolayı sertifika programlarına katılmakta ve sertifika almaktadırlar. Alınan sertifikalar birçok alanda geçerliliğini korur. İş başvuruları yaparken verdiğimiz CV’mize sahip olduğumuz sertifikaları ekleyip kendimizi bir adım daha öne taşıyabiliriz. Kendimizi geliştirme fırsatı ve iş başvurularında kendimizi bir adım daha öne taşıyabilmek için sertifikalar büyük bir olanaktır.

Sertifika Almak İçin Eğitim Almak

Sertifika Eğitimi Almanın Faydaları:

 1. Bilgilere çok daha kısa sürede ve çok daha detaylı öğrenebilme imkanı tanır. Yani bilgilere çok daha kolay ulaşılabilir.
 2. Yaratıcılık kazanma, fikir üretme, analiz yapabilme yetenekleri kazandırır.
 3. Kişiyi daha nitelikli daha kültürlü hale getirmeyi sağlar.
 4. Bakış açı değişimini sağlar. Belki yeni hobiler kazanılmasını sağlar veya başka alanlarla tanışmayı sağlar ve yeni ilgi alanları kazandırır. Ufuk genişlemesini sağlar.
 5. İnsanların kendilerini daha iyi ifade etmelerini sağlar. İkili veya toplu iletişime büyük katkı sağlar.
 6. Çağa ayak uydurmayı sağlar ve bu süreci hızlandırır.
 7. Çalışılan veya çalışılması düşünülen alanda öne çıkmayı sağlar ve daha gözde elemanlar olunur. 
 8. Karar verme gibi sorunlar için yöntemler gelişir.
 9. CV içeriklerini zenginleştirir.

İnsanlar eğitim ve teknoloji devrinde kendilerini geliştirmek ve çağa ayak uydurabilmek için birçok yola başvurmakta ve artık insanlar eğitime ve öğrenmeye büyük oranlarda açıklardır. Önemli olan tek şeyin eğitim olduğunu savunmakta olan bu devirde eğitim alınabilecek alanlar sayısal olarak büyük artış göstermiştir. İnternet üzerinden online olarak da sertifika eğitimleri alınabilmektedir. Bu sertifikalar birçok yerde geçerlidir.

Özetleyecek olursak, sertifika okul diploması niteliğinde olan bir belgedir. Kurumsal ve resmi bir belge niteliğindedir. Birçok alanda sertifika sahibi olabilir, birçok konuda kendinizi geliştirebilir ve birçok alanda eğitim alabilir ve deneyim kazanabilirsiniz. Bunların resmiyete dökülmüş hali, belgelere dayalı hali sertifikadır. CV lerin öncüsü, sizi adım adım ileri taşıacak olan sertifika günümüzün en önemli belgeleri arasındadır. 

Saygılarımla.
Fakir Yazar.Sertifika Sahibi Olmak” için 2 yorum

 • 15 Ağustos 2019 17:31 İngilizce Sözler Cevapla

  Sertifika sahibi olmak, benim önem verdiğim bir konu. Sanırım 10’a yakın program ve uygulamadan sertifika sahibi oldum. Bilgi her zaman değerlidir. Bunu bir de belgelendirmek artı güzellik katar.
  Özellikle üniversite öğrencisi arkadaşlara bölümleri ile alakalı sertifikalı eğitimler mutlaka almalarını öneririm.

  • 15 Ağustos 2019 17:47 Fakir Cevapla

   İşe alım sürecinde diğer adaylardan 1 tık öne atar sizi sertifika almak. 🙂 Yorum için teşekkürler.

Cevap Yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.


Tavsiye Yazılar
Kahve ve Sağlık

Kahve'nin tarihi sağlığa yararları ve insan bedenine olan etkisi hakkında b …