Bunları da Okuyabilirsiniz
Oyun Oynarken Sinirlenmek ve Zarar Vermek!
Yeni Trend Kaş Tüylerini İkiye Ayırma
Nasıl Para Biriktirilir?
Gözetim Toplumu
Oyun Dünyasının Kadın Twitch Yayıncıları
Fakir Yazar Açıldı!
Paylaş
Paylaşımı Kapat

Sigaranın Canınıza ve Cebinize Zararı

Sigaranın Canınıza ve Cebinize Zararı
Okunma Süresi
4 Dakika
Yazar
Fakir
Yazı Tarihi
29.08.17
Yorum
5 yorum

Merhaba Fakir Yazar Okurları;

Dünyada ve Ülkemizde Sigara tüketimi bir hayli fazla. Sigara kullanmayan biri olarak bana içenler tarafından sigara içmiyorum diye suçluymuşum gibi tavırlar sergilendiği bile oluyor. 🙂 Yani Sigara içmek iyi ve olağan bir davranışmış gibi davranıyorlar.

Her ne kadar gün içinde televizyon ve radyolar tarafından kamu spotu yayınlansa da hastahanelerde sigara bırakma bölümleri açılsa da insan kafasında bitirmediği sürece bırakamaz.

Sigara içmek istemeyen kişi aldığı sigaranın üzerinde yazan uyarılara bakarak bile bırakabilir onu sağlığından edeceğini bile bile içmek kendini yavaş yavaş öldürmek gibi bir şey.

Hiç Sigaranın Cebinize Yani Paranıza Olan Zararını Hesapladınız mı?

Belki bir çoğunuz şimdiye kadar hiç hesabını yapmadınız? Umarım yukarıdaki başlığı okuyunca hesaplamak aklınıza gelir. Ben size Şuan ki örnek bir sigaranın fiyatı üzerinden hesaplayayım.

Örnek bir sigara markasını fiyatını ele alalım
Winston Sigara Fiyatı: 11 TL

Normal bir sigara tiryakisi olsanız günde 1 paket Winston marka sigara içseniz.
Hesaplayın: Ayda Gün Sayısı (31 Gün) x 1 Paket Winston Sigara (11 TL) = 341 TL Sigara Parası 1 Aylık

Ülkenin yarısından çoğunun asgari ücret ile geçimini sürdürdüğünü düşünür isek bu rakam bir hayli fazla. Ayrıca günde 2 paket içenler hatta 3 paket içenler bile var. O kişilere acıyorum aldığı paranın yarısı sigaraya gidiyor.

Sizlerde Sigaranızın markasını ve günde kaç paket sigara içtiğinizi aydaki gün sayısı ve sigara fiyatınız ile çarparak hesaplayıp yorum olarak belirtebilirsiniz.

Sigara İçenlere Bir Kaç Söz

1 Paket Sigara Parası ile 1 günlük ihtiyaç

1 Paket Sigara Parası ile Alacağınız Bir günlük ihtiyaçlarınız!

Yukarıda ki görsel bir çok şeyi anlatıyor aslında 10 lira olan 1 paket sigaraya bebeğinize süt, çocuklarınıza yiyecek alabilirsiniz. Niye çocuğunuzun boğazından geçecek lokmayı dumana ve 2 dakikalık zevke veriyorsunuz?

Bir çok kişi sigara kullanmaya Lise döneminde arkadaş çevresi ile yada sorun olarak gördüğü aslında sonradan ne saçmaymış ya diyeceği nedenlerden dolayı sigaraya başlamıştır. Önce 1 sonra 2 derken bağımlısı oluyorlar. Daha sonra istese de bırakamıyor.

Yukarıda cebinize olan zararını yazdım. Ancak Dünya’ya 1 kez geliyorsunuz niye yaşamınızı kendi eliniz ile gün ve gün azaltıyorsunuz. Sizce bu kadar doktor ve bilim adamı ZARARLIDIR derken yalan mı söylüyor? Eşiniz ve çocuklarınız belki torununuz sizce onlar yanınıza yaklaşınca üstünüze sinen sigara kokusu hoşlarına gidiyor mu?

Ben Hayatım Boyunca sigara kullanmadım sebebi neydi biliyor musunuz?

Babamın üzerine sinen sigara kokusundan tiksindiğim için, çocukluktan hatta bebeklikten beri o kokudan iğrendim. Babamı çok sevdiğim halde sigara kokusundan yanına yaklaşamadım. Bunu bile bile halen içmekte…

Siz çocuklarınıza sordunuz mu? Ya da sigara içmeyen eşinize rahatsız oluyor musun diye?

Sigarayı Siz Bırakmaz İseniz O Sizi Bırakır…!
Kendinizi düşünmüyor iseniz Eşinizi, çocuklarınızı, arkadaşlarınız, akrabalarınızı, torunlarınızı ve sizi sevenleri düşünün…

Saygılar.
Fakir Yazar.

Benzer Yazılar
Yazarlar Hakkında
yazar
FAKİR YAZAR
Balıkesirliyim, 27 Yaşındayım. 16 Yaşından Beri Web ve Web Yazılım ile Uğraşıyorum. Bu işi Meslek Olarak Değil Boş Zamanlarımda Hobi Olarak Yapıyorum. Balıkesir Üniversitesi MYO Bilg. Tekn. Prog. Mezunuyum. Boş Zamanlarımda Fakir Yazar'a Yazılar Yazıyorum.
yazar
KÜRŞAT
7 ekim 1987 doğumluyum. Çukurova Üniversitesi iletişim fakültesi Radyo, Televizyon, Sinema son sınıfta öğrenciyim. Televizyon ve sinemayı seviyorum. Yazılarım genellikle radyo ve televizyon odaklı olup her konuda yazılar yayınlamaya özen göstereceğim.
Önceki Konu
Savaşların Ortasındaki Çocuklar
Sonraki Konu
3. Dünya Savaşı
Yorumlar
Facebook Üzerinden Yorum Bırakın
Disqus Üzerinden Yorum Bırakın