Sırt Ağrısı ve Nedenleri

Eğer sırt ağrılarınızdan kurtulmak istiyorsanız yalnız değilsiniz. Sırt ağrısı çok yaygın bir durum olmasına rağmen çoğu insan bunu nasıl çözeceğini bilmiyor. Kronik sırt ağrısı hastaları için egzersiz, hareket aralığını arttırmak, ağrıyı azaltmak ve yaşam kalitesini arttırmak için en etkili yollardan biri olabilir. Sırt ağrısına neyin sebep olduğunu ve sırt ağrısından nasıl iyi bir şekilde kurtulabileceğinize bakalım.

Sırt Ağrısının Nedenleri Nelerdir?

Sırtımız ve omurgamız karmaşıktır; genellikle acı çekene kadar onları düşünmeyiz. Sırt ağrısı, kaslarınız, diskleriniz, omurga eklemleriniz ve sinirleriniz düzgün bir şekilde birlikte çalışmadığında ya da hizalanmadığında ortaya çıkar.  Sırt ağrısının birçok farklı nedeni vardır ve bunlar kronik veya akut olabilir. Uzun süreli veya kısa süreli (altı aydan daha az) anlamına gelir.

Sırt Ağrısının Birçok Nedeni Vardır
Sırt Ağrısının Birçok Nedeni Vardır!

Sırt ağrısının en yaygın nedenleri şunlardır:

 • Artrit: Artrit iltihap ve şişmeye neden olan eklem hastalığıdır. Artritiniz varsa, birçok farklı yerde ağrı veya sertlik olabilir.
 • Disk Sorunları: Eklemleriniz arasındaki diskler yumuşak doku içeren amortisörler gibidir. Bu doku, aşınmış veya kaymış bir diske neden olarak aşınma ve yıpranma nedeniyle ortaya çıkabilir. Ayrıca, yaşlandıkça daha yaygın hale gelen dejeneratif disk hastalığı da olabilir. Dejeneratif disk hastalığı, diskleriniz büzüldüğünde, yırtılarak kemiklerin birbirine sürtünmesine neden olur.
 • Yaşam Tarzı Tetikleyicileri: Akıl-beden bağlantısı sandığınızdan daha güçlüdür. Birçok sırt ağrısı, stres veya depresyon tarafından daha kötü hale getirilir. Sırt ağrısı, bir masa üzerinde zayıf bir duruş ya da sürtünme ile de, yeterince egzersiz yapmamak ya da fazla kilolu olmakla da tetiklenebilir.
 • Skolyoz (Omurga Eğriliği): Skolyoz, genellikle hayatınız boyunca mevcut olan omurganın eğriliğidir. Bununla birlikte, bazen yıllar sonra sadece acı ile ortaya çıkabilir. Skolyoz testi çok kolaydır, bu nedenle bunun olduğundan şüphelenirseniz, kesinlikle doktorunuza danışmalısınız.
 • Burkulmalar, Suşlar ve Spazmlar: Araba kazaları, atletik yaralanmalar veya ağır nesnelerin yanlış şekilde kaldırılması, omurga ve eklemleri destekleyen bağ, tendon ve kasların yaralanmasına neden olabilir. Bu burkulmalar, suşlar veya sırt “spazmları” çoğu zaman akut ağrıya neden olur, bu da uygun tedaviyle zamanla düzelebilir.

Sırt Ağrısı Nasıl Tedavi Edilir?

Sırt ağrınız varsa yapmanız gereken ilk şey doktorunuza danışmaktır. Bununla birlikte, acınızı hafifletmeye ve rahatlamaya yardımcı olmak için evde yapabileceğiniz birkaç şey vardır.

Yoga

Sırt ağrısını tedavi etmek için yoganın gücünü hafife almayın. Yoga, doğal olarak omurganızı güçlendirmeye ve uzatmaya, kaslarınızı gerdirmeye ve sırtınızın hizalanmasını sabitlemeye yardımcı olur. Sürekli masa başında oturan ve çalışanların da sırt ağrısına yakalanma ihtimali yüksektir. Sırt ağrısı olanlar aşağıdaki yoga hareketlerini deneyebilirler.

Sırt Ağrısı İçin Etkili Yoga Hareketleri Video’ da

Köpük Haddeleme

Köpük silindiri kullanmak, kendiliğinden miyofasyal salınımı gerçekleştirmenin bir yoludur. Köpük rulonuzu kullanarak rahatlama sağlamak için pratik yapın.

Köpük Silindiri
Köpük Silindiri

Sıcak veya Soğuk Tedavi

Farklı ağrıların sıcak veya soğuk tedaviye daha iyi yanıt verdiğini biliyor muydunuz ? Genel bir kural olarak, akut sırt ağrısı en iyi soğuk tedaviye yanıt verirken, kronik sırt ağrısı ısı ile daha iyi tedavi edilir. Ağrınız yeni bir yaralanmadan kaynaklanıyorsa sırtınıza bir buz torbası deneyin ve sırt ağrınız bir süredir mevcut olan genel sertlik veya kronik ağrı ise, her sabah kullanmak için bir ısıtma yastığı alın.

Fiziksel Egzersiz

Yoga’nın sırt ağrısıyla uğraşmada yardımcı olduğu gerçeğine değindik, ama her türlü egzersizin sırt ağrınızı nasıl azaltabileceğine daha fazla değinelim.

3 Yollu Egzersiz Sırt Ağrısı Tedavisinde Yardımcı Olur!

Sırtın ağrırken yaptığınız son şey etrafta dolaşmaktır. Ama gerçek şu ki özellikle kronik ağrıları ya da kötü duruştan kaynaklanan ya da sadece yaşlanmaktan kaynaklanan ağrılarla uğraşırken egzersiz sırt ağrısı için bir numaralı reçetedir.

 • Disk Sağlığını Teşvik Ediyor. Eklemleriniz arasındaki diskler hakkında nasıl konuştuğumuzu ve aşınma ve yıpranmadan nasıl zarar görebileceğini hatırlıyor musunuz? Egzersiz, disklerinizin su ile şişmesine ve bir sünger gibi sıkıştırmasına yardımcı olur. Bu eylem, disklerinizin besinleri aldığı mekanizmadır.
 • Sertliği Azaltır. Egzersiz ayrıca arkadaki sertliği de azaltır. Eğer sert bir sırt ile uyandıysanız, ne kadar tatsız olduğunu bilirsiniz. Ancak biraz egzersiz yapmak bağlarınızı ve tendonlarınızı esnek tutabilir, hareket açıklığınızı artırmanıza ve bu sertlik hissini azaltmanıza yardımcı olabilir.
 • Kasları Güçlendirir. Egzersiz, sırtınızı destekleyen kasların güçlendirilmesine ve onarılmasına yardımcı olabilir. Bu da sadece ağrınızı azaltmak için değil, daha fazla yaralanmayı önlemek için de önemlidir. Sırt ve çekirdek kaslarınız zayıf olduğunda, örneğin, sırtını düzgün bir şekilde destekleyemezler. Karın ve sırt egzersizleri ile sırtınızı güçlendirmek, mevcut ağrınızı hafifleterek ve gelecekteki acılarınızı önleyerek, her şeyin sabit, güçlü ve esnek kalmasına yardımcı olabilir! Sırtınız için şu 10 egzersizi deneyebilirsiniz.

Sırtınız İçin 10 Egzersiz Yöntemi Video’da

Saygılar.
Kürşat.Sırt Ağrısı ve Nedenleri” için 1 yorum

 • 19 Mart 2018 10:21 Onur Cevapla

  Doğal nedenler hakkında çok yorum yapamayacağım. Bir çok nedeni olabilir. Ancak günlük yaşam tarzı olarak diyebileceğim, kendimden örnek verecek olursam sabahtan akşama kadar bilgisayar başında oturuyorum ve oturuş pozisyonu oldukça önemli bir durum. Bazen sadece belim değil boynumda çok fena şekilde ağrıyabiliyor. Bu nedenle bu konular dikkat etmek gerekiyor.

Cevap Yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.


Tavsiye Yazılar
Yetişkinlerde Otizm

Yetişkinlerde görülen otizm belirtileri çocuklara göre farklılıklar göstere …

Alzheimer

Alzheimer hastalığı, beyin hücrelerinin kaybolmasına (dejenere olmasına) ve …