Şişman Kadın

Merhaba Fakir Yazar Okurları

Bu olayı okuduğumda çok hoşuma gitti. Kendi kendime dedim ne güzel insanlar var Dünya’da. Yabancı bir sayfada okudum bu yazıyı, İngilizce bir yazıydı. Sizlere Türkçe’ye çevirdim. Eğer okumaya başlar iseniz, sıkılmadan okuyacağınıza eminim.

Bir Adamın Uçak Anısı

Uçak ile seyahatim için bana ait koltuk numarasını bulup yerime oturdum, cam kenarı bir yerdi. Yanıma nasıl biri oturacak diye merak ediyordum.

Merhaba! Nasılsın?” Kadın yanıma otururken gülümsedi. Yavaşça kendini yanımdaki koltuğa bıraktı, geniş poposunu kendisine ayrılan koltuktan taştı, mevcut alanı doldurması gerekiyordu. Ancak benim oturduğum bölüme de sarktı ve camın kenarına büzüşüp kaldım.

Kendini rahatça konumlandırırken, o muazzam kolunu ortak kol dayama yerimize yapıştırdı. Onun enginliği çevremizdeki boşluğu doldurdu, beni ve koltuğumu anlamsız bir hale getirdi.

Ben olanı biteni benimseyip pencereye doğru eğildim. Aklım sıra yanımda yokmuş gibi davranacaktım.

Bana doğru eğildi iyimser, samimi bir sesle tekrar “Selam” diye tekrarladı. Bana bakan Yüzü başımı kaldırdı, ona bakmaya zorladı. “Selam,” diye açıkça nefretle cevap verdim.

Ben yanımdaki canavarla yaşayacağım uzun saatler rahatsızlıktan ötürü sessizce surat asarak kabin penceresini dikkatle bakmak için geri döndüm.

Etli koluyla beni yumrukladı. “Benim adım laura. İngiltere’denim. Sen neredensin? Japonya mı?

Malezya” diye havlamayı başardım.

Çok üzgünüm! Benim içten özrümü kabul edecek misin? Gel gel elimi sık. Bu uçuşa altı saat daha yan yana geçeceksek, daha iyi olur, değil mi? “Bir avuç yüzümü öne salladım. Elimi gönülsüzce evet manasında salladım, hala sessizim.

Laura, düşmanca tepkilerimden haber almadan benimle konuşmaya başladı. Heyecanla kendisiyle ve Hong Kong’u gezmek için yaptığı Hong Kong gezisinden bahsetti. Öğrettiği yatılı okuldaki öğrencileri için alacağı şeylerin bir listesini söyledi.

Benimle ilgili sorularına tek kelimelik cevaplar verdim. O soğukkanlılığım dan rahatsız olmadı, cevaplarım için minnettar yorumlar yaptığı sırada bende başımı salladım. Sesi sıcak ve sevecendi.

Laura ilginç bir sohbetçiydi. Felsefeden bilime pek çok konuda sohbetler etti. Yorumları mizahi ve ilham kaynağıydı. Konumuz kültürlere döndüğünde, akıllı yorumlarından ve iyi düşünülmüş analizlerinden hoşnutluk duyuyorduk.

Konuşmamız süresince, Laura bize hizmet eden her kabin ekibini şakalarıyla güldüğünden emin olmayı başardı.

Bir uçuş görevlisi önümüzdeki yiyecek masalarını temizlenirken Laura, kendisinin büyüklüğü hakkında ona birkaç espri patlattı.

Önümüzdeki birkaç dakika için uçuş görevlisi Laura’yı dikkatle dinledi ve Laura’nın ağırlık problemine değindi. Şimdi biraz, “Çalışmam lazım” dedi. Daha sonra tekrar gelip sizinle bu konuda konuşacağım. ” diyerek ayrıldı.

Laura’ya sordum, “Hiç kilo vermeyi düşündün mü?

Yok hayır. Bu şekilde gitmek için çok uğraştım. Neden vazgeçmek isterim ki?

Kilolu olmakla birlikte gelen kardiyovasküler hastalıklardan endişe etmiyor musunuz?

Tabiki de hayır. Ağırlığınızdan her zaman endişeleniyorsanız, yalnızca hastalıkları yakalarsınız. Zayıflama merkezlerinden gelen reklamları görüyorsunuz ki, ‘Kendinizi özgür hissetmek için ekstra bagajınızdan kurtarmalısınız.’ Bu çöp! Kiminle, ne olduğunla, günün her saatinde ve yılın her döneminde neye benzediğini rahat hissediyorsan kurtulursun! Zenginleştirici rejimlerde zamanımı boşa harcamak isterken neden yapmam gereken çok önemli şey var ve bu kadar çok insan benimle arkadaş olmak istiyor? Sağlıklı yiyorum ve düzenli olarak yürüyorum; Ben bu büyüklüğüm, çünkü ben büyük olmak için doğdum! Gün boyu kilo vermekten çok hayatta daha çok şey var.

Şarabına yudumladı. “Ayrıca, Allah bana çok mutluluk veriyor ve hepsini tutmak için daha büyük bir cesete ihtiyacım var! Neden mutluluğumu kaybetmek için kilo vermeliydim? ” Dediklerine şaşkınlıkla bakarak, güldüm.

Laura devam etti. “Millet beni sık sık, beni büyük göğüsleri, büyük uylukları ve büyük bir tabanı olan şişman bir bayan olarak görüyor; bu nedenle hiçbir erkek bakışına bile engel olmuyor. Beni bir aptal gibi görüyorlar. Tembel olduğumu düşünüyor ve irademi olmadığını düşünüyorlar. Yanılıyorlar. “Kafasını geçmekte olan bir uçuş görevlisine kaldırdı. “Bu muhteşem şaraptan daha fazlasını lütfen.” Görevlide tatlı gülümsedi. “Mürettebatımızdan büyük hizmet. Tanrı hepinizi korusun.

Bana döndü, “Aslında içimde ince bir kadınım. Ben enerjiyle doluyum ki insanlar bana ayak uyduramıyorlar. Bu ekstra et beni yavaşlatmak için, yoksa her yerde erkekleri peşimde koşturup dururum!

Erkekler peşinde koştu mu?” Şaka yaparak sordum.

Tabii ki. Mutlu bir şekilde evliyim ama erkekler bana öneri sunmaya devam ediyor.”

Çoğu ilişki sorunları yaşıyor ve birilerine güvenmeleri gerekiyor. Nedense benimle konuşmayı seviyorlar. Sanırım bir okul öğretmeni yerine danışman olmalıydım!

Laura düşünmeden önce durakladı, “Biliyor musunuz, kadınlar ve erkekler arasındaki ilişki çok karmaşıktır. Kadınlar, erkeklere ibadet ederler ve onlara yalan söylediklerini bulana kadar ‘Tatlım’ derler, sonra acı kabaklarına dönüşürler! Erkekler kadınları o kadar çok seviyor ki, onları kredi kartı faturalarına bakana kadar ruh arkadaşları olarak görüyorlar ve sonra kadınlar üçgenlerle şeytanlar haline geliyor!

Laura’nın büyüleyici konuşması, uçuşu tamamen keyifli bir şeye dönüştürmüştü. Ayrıca insanların kendisine çekildiği şekilde büyülendi. Uçuşun sonunda kabin ekibinin neredeyse yarısı koridorun yanında duruyordu, Laura ile gülüyor ve şaka yapıyordu. Çevremizdeki yolcular çok keyifli bir yolculuk geçirdi. Laura dikkatin merkezi olmuş, etrafında hoş bir sıcaklık doluyordu.

Hong Kong’un Kai Tak Havaalanı’ndaki varış salonunda birbirimize el salladığımızda, Laura’yı çocukların yanına doğru yürürken seyrettim. Grubuna sarıldığını çocuklar ile mutlu olduğunu gördüm. Laura aniden arkasını dönerek bana, “Şerefe” diye bağırarak bana göz kırptı.

Hayal kırıklığına uğramıştım, yolculuğun başında umduğum gibi bir yolculuk olmadı: Laura hayatımda şimdiye kadar tanıştığım en güzel kadındı.

Saygılar.

Fakir YazarŞişman Kadın” için 4 yorum

 • 11 Aralık 2016 18:56 Hakan Akin Cevapla

  Maalesef bir çok insan bu şekilde ön yargılarının kurbanı oluyor.

 • 14 Aralık 2016 23:59 kemal çakmak Cevapla

  insanlar ön yargılarından kurtuldumu mutluk o zaman geliyor hele birde burdaki bayan gibi kendini sevebilmek kendinle barışık olmak yapılması gereken birinci kural sanırım….

 • 20 Ocak 2017 22:36 Onur Cevapla

  Ön yargı temalı yazı gerçekten çok güzelmiş.

 • 13 Haziran 2017 01:41 İrem Cevapla

  Ah keşke dış görünüşü güzel olan herkesin içi güzel olsaydı. Çok güzel bir anlatım olmuş. Okuduktan sonra insan istemsizce hayatındaki öncelik sıralamasını gözden geçiriyor.

Cevap Yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.


Tavsiye Yazılar
Ailenin Önemi

Aile kavramı tüm insanlar için evrenseldir ve kutsal bir öneme sahiptir. To …