Smart Parking – Akıllı Otopark Sistemi

Merhaba Fakir Yazar Okurları;

Sponsor Bağlantılar

Öncelikle bu yazım tanıtım yazısı değil, bu sistem hoşuma gittiği için sizlerle paylaşıyorum. Nette gezer iken Smart Parking yani akıllı otopark sistemi diye bir video izledim. Baya ilgimi çekti sizlerle paylaşmak ve incelemek istedim bu sistemi.

Smart Parking Nedir?

Smart Parking ufak bir yeriniz var ancak otopark yapmak istiyorsunuz ufacık yere kaç araç sığdıracaksınız? Bunun için Akıllı Park sistemi Smart Parking adı ile park sistemleri kuruluyor. Bir tanesi 14 tane araç alıyor bundan 2-3 tane yan yana kurdurup koyar iseniz dünyanın aracını park etmesini sağlarsınız.

Sadece otoparklar için değil büyük şirketlerin kendi bünyesindeki araçlarını yada çalışanlarının araçlarını bu sistem ile park etmesini sağlayabilir bu sayede şirketin etrafında şirketin araçları yerine boş bir alan sağlanmış olur. Oluşan boş alanı daha yararlı kullanabilirsiniz.

Smart Parking Kurulum

Sanırım İstanbul ve Bursa da bu sistemi kuran büyük şirketler var bu şirketler ile irtibat kurup kurulmasını sağlayabilirsiniz. 1 tanesi yaklaşık beş günde kuruluyor. Kurulumu gayet basit sistemi birbirine monte edilerek bildiğiniz Lunaparklarda gördüğünüz dönen eğlence parkurları gibi birbirine monte edilerek kuruluyor. Ayrıca ister iseniz yağmur kar yada rüzgardan etkilenmemesi için bunların etrafını kapatabilirsiniz.

Büyük Şehirlerdeki Park Sorununa Çözüm Olabilir!

En büyük problem İstanbul, Ankara, İzmir ve Büyük şehirlerimizde olan park sorunları her yere park edemiyorsunuz! Biliyorsunuz park yasak olduğu yerler var acil işiniz olunca park yeri bulmak bildiğiniz ölüm oluyor. Bu sistem bir nevi araçları üst üste toplayarak alandan tasarruf sağlıyor.

Ayrıca benim en sevmediğim şey sen park ettikten sonra birileri aracının önüne arkasına milimetrik 1 santim boşluk bırakarak park etmesi. Ne geri çıkabiliyorsun, Ne de ileri, Ne de sağa sola öndeki yada arkadaki hareket etmeden oradan aracı çıkaramıyorsun! Deliriyorum böyle durumlarda resmen eziyet oluyor park olayı…

Bu Sistemi Kuran Türk Şirketler Var ise İrtibat ve Firma Bilgilerini Yorum Olarak Yazabilirler Konu Altına Kurdurmak isteyenlere yararı olur.

Saygılar.
Fakir Yazar.

Sponsor Bağlantılar

Smart Parking KurulumSmart Parking – Akıllı Otopark Sistemi” için 9 yorum

 • 2 Nisan 2017 10:26 Yusuf Özcan Cevapla

  Böyle yaratıcı bir araç park fikri Türkiyenin her yerine yayılmalı çünkü ülkemizde özellikle büyük şehirlerde park büyük bir sıkıntı.

 • 2 Nisan 2017 10:26 neslihanedaburhan Cevapla

  Türkiye’ye ve özellikle de bu sistemlerden şart. bence en kısa zamanda bu duruma el atılmalı ve mantıklı çözüm bulunmuşken birçok yere bu akıllı otopark sistemlerinden kurulmalı. Bu arada orijinal yazılarınıza bayılıyorum. Ve ilgiyle takip ediyorum. Anlatım tarzınızdaki samimiyetle birleşen doğaçlama konular olduğunda mükemmel içerikler ortaya çıkıyor. Çok teşekkürler.

 • 2 Nisan 2017 11:01 esrefyasa Cevapla

  akıllı otopark sistemi çok iyi bir fikir bizim ülkemize de acilen gelmesi lazım.

 • 2 Nisan 2017 13:35 Dogablogu.net Cevapla

  Daha önce Türkiye’de görmemiştim. Yabancı ülkelerde rastlamıştım. Fakat kurulumu basit olabilir ama ya fiyatı? Gerçi betonarme otoparktan pahalı bile olsa her şekilde bu tercih edilmeli. Yetkililerin bunu görmesi lazım..

  • 2 Nisan 2017 14:19 Fakir Cevapla

   Fiyatini araştırdım ancak pek bir kesin bilgi bulamadim bu yuzden bu sistemi kuran türk sirketlerin konu altina bilgi vermesini istedim

 • 4 Nisan 2017 15:40 birincele Cevapla

  Bu akıllı park sistemi aslında yurt dışında özellikle Çin gibi ülkelerde baya kullanılıyor, bizim ülkemizde özellikle İstanbul gibi bir şehirde yer küçük insan çok bunun için kullanılmaya başlanması gerekiyor bence de 🙂

  • 4 Nisan 2017 15:42 Fakir Cevapla

   Nufusun fazla olması sebebi ile ilk tercih edilen yerlerden biri zaten bu olayın çıkış yeride çin. Hava kirliliğine çözüm bulamıyor onlarda 🙂 Fazla Gelişmekde sıkıntı 🙂

 • 4 Nisan 2017 20:13 Barbarossa Cevapla

  Park sorununa iyi bir çözüm getirilmişe benziyor, böyle sistemlerin her tarafa yayılması çok iyi olur.

 • 5 Nisan 2017 00:46 orakciblog Cevapla

  İlginçmiş gerçekten özellikle bütük metropol yani kalabalık şehirler için çok iyi olur sanırım. Trafiğin yoğun olduğu bölgelerde vazgeçilmez olacaktır.

Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


Tavsiye Yazılar