Bunları da Okuyabilirsiniz
Üniversite Hazırlanma Süreci Yapılması Gerekenler
Sosyal Medya’da Ölüm!
Fakir Yazar Game of Thrones Final Teorileri
Bir Fare Kapanı Hikayesi.
90’lı Yılların Arama Motoru Ansiklopediler
Google’dan Gelen İlginç Aramalar
Paylaş
Paylaşımı Kapat

Soğuktan Korunmanın Yolları

Soğuktan Korunmanın Yolları
Okunma Süresi
3 Dakika
Yazar
Kürşat
Yazı Tarihi
28.11.17
Yorum
0 yorum

Merhaba Fakir Yazar okurları;

Soğuğa maruz kaldığınızda sizi koruyacak ilk şey kuru giysiler giyiyor olmanızdır.

Eğer soğukta çalışıyorsanız Polipropilen malzemeden yapılmış kıyafetler giyin ve vücudunuzu kuru tutun. Ayrıca, bir şapka ve eşarp takın. Vücudumuzun ısısının yüzde 40 ila 50’si başın ve boynun yüzeyinden kaybolur.

Saçınızı ne kadar kalın bir şeyle kapatsanız da vücudunuzdaki ısı kaybını engelleyemezsiniz. Hala korunmaya ihtiyacınız vardır.

Kendinizi kışın soğuktan korumanın başka yolları da vardır:

Ellerinizi ve ayaklarınızı koruyun. Mümkün olduğunda eldiven giyin. Ayaklarınızı kuru ve sıcak tutacak çoraplar giyin. Yüksek kesilmiş çorapları giymeye çalışın. Çünkü hipotermi el ve ayaklarda başlar.

Dudakları koruyun. Soğuk ve rüzgarlı havanın dudaklarınızı kurutmasına engel olmak için dudak balsamı kullanın.

Bol su için. Sıvı alımınız doktor tarafından kısıtlanmadığı sürece bol su için.

Düzgün giyinin. Cildinizi rüzgardan ve güneşten koruyan dış giysiler giyin.  Soğuk ve rüzgarlı hava, dış hava sıcaklığından daha soğuk ve daha tehlikeli bir rüzgar soğutma etkisine neden olur.

Alkol kullanmayın. Alkol, vücudunuzda ısı kaybına yol açar.

Hazırlıklı olun. Araçla seyahat ederken her an bir mekanik problemle karşı karşıya kalabilirsiniz. Bu nedenle yanınızda ekstra çorap, battaniye, su ve atıştırmalıklar bulundurun.

İlaçlarınıza dikkat edin. Doktorunuza veya eczacınıza, aldığınız herhangi bir ilacın sizi soğuk hava koşullarına maruz kaldığınızda, bir hastalığa karşı daha duyarlı hale getirebilir mi diye sorun.

Çocuklarınızı koruyun. Çocuklarınız üşüdüğünde veya ıslandıklarında onlara içeriye girmelerini söyleyin.

Hafif yemekler yiyin. Ağır yemekler sindirimi güçleştirir. Sindirim işlemi de sıcak kanın el ve ayak parmaklarına ulaşmasını engelleyebilir. Bu nedenle dışarı çıkacağınız zaman hafif yemekler yiyin.

Yalıtımı unutmayın. Kış gelmeden önce kapı ve pencerelerin yalıtımlarını kontrol edin çünkü en ufak bir delik ya da kaçak evin ısısını düşürmeye başlayacaktır.

Spor yapın. Eğer spor yapmayı seven birisiyseniz yaz aylarına göre 2 kat daha aktif olmanız gerekiyor. Kayaktan bisiklete kadar birçok seçeneğiniz var.  Spor yaparken boynun altında semptomlar görülmeye başlarsa hemen ara verin.

Kalın Giyinin

Kalın Giyinin

Saygılar
Fakir Yazar Kürşat

Benzer Yazılar
Yazarlar Hakkında
yazar
FAKİR YAZAR
Balıkesirliyim, 27 Yaşındayım. 16 Yaşından Beri Web ve Web Yazılım ile Uğraşıyorum. Bu işi Meslek Olarak Değil Boş Zamanlarımda Hobi Olarak Yapıyorum. Balıkesir Üniversitesi MYO Bilg. Tekn. Prog. Mezunuyum. Boş Zamanlarımda Fakir Yazar'a Yazılar Yazıyorum.
yazar
KÜRŞAT
7 ekim 1987 doğumluyum. Çukurova Üniversitesi iletişim fakültesi Radyo, Televizyon, Sinema son sınıfta öğrenciyim. Televizyon ve sinemayı seviyorum. Yazılarım genellikle radyo ve televizyon odaklı olup her konuda yazılar yayınlamaya özen göstereceğim.
Önceki Konu
Organ Nakli Hayat Kurtarır!
Sonraki Konu
1 Aralık Dünya AIDS Günü
Yorumlar
Facebook Üzerinden Yorum Bırakın
Disqus Üzerinden Yorum Bırakın