Bunları da Okuyabilirsiniz
Bob Ross’ un Mutlu Resimleri Twitch.tv’de
Yaptığı Film ve Dizi Müzikleri ile Ün Salmış Muhteşem 3 Sanatçı
Sağlıklı Bir Sinir Sistemi İçin Nasıl Beslenilmeli?
Meteor Tehdidi
Üniversite Hazırlanma Süreci Yapılması Gerekenler
Tarihe Şahit Olmak İsterdim!
Paylaş
Paylaşımı Kapat

Susuzluk ve Suyun Önemi

Susuzluk ve Suyun Önemi
Okunma Süresi
4 Dakika
Yazar
Fakir
Yazı Tarihi
29.01.17
Yorum
17 yorum

Merhaba Fakir Yazar Okurları;

Su yaşamdır! Su hayattır! İnsanoğlu ve Dünyada yaşamını sürdüren bir çok canlı su olmadan yaşamını sürdüremez. Bu yazımda sizlere su ve suyun önemi hakkında bir çok konuya değineceğim.

Suyun Önemini Nasıl Anladım?

Suyun önemini askerlik yaparken anladım. Askerlik yaptığım yer güneşte 50-55 derece sıcaklığı gören Irak topraklarıydı. 1 hafta su erzağı gelmemişti,  suyumuz tükenmişti. Etrafta 1 tane dere vardı ancak o suyu içtiğimizde ateşlenip hasta oluyorduk, sağlıksız pis bir suydu. Bir hafta boyunca kantinde kalan satılmayan vişne sularını alarak susuzluğumuzu gidermeye çalıştık ancak suyun yerini tutmadığı gibi bir çok da soruna neden oldu. Yapış yapış terleme vesaire… 🙂

En Çok Su Sorunu Yaşayan Ülkeler

Tatlı su kaynağı az olan yerler özellikle dönenceler çevrelerinde yer alan çöl alanlarıdır.

Özellikle Kuzey Afrika( Büyük Sahra), Afrika’nın Doğu ve güney kısımları( Kenya, Güney Afrika ( Kalahari Çölü),Zimbabwe,) Asya’da Arabistan çöl bölgesi, Pakistan, Avrupa’da Polonya çevresi kişi başına tatlı miktarının en az olduğun yerlerdir.

Su fakiri diğer ülkeler ise 340 metreküple Umman, 320 metreküple Batı Şeria, 296 metreküple Barbados, 250 metreküple İsrail, 198 metreküple Yemen, 160 metreküple Ürdün, 157 metreküple Bahreyn, 139 metreküple Singapur, 130 metreküple Malta, 106 metreküple Libya, 96 metreküple Suudi Arabistan, 91 metreküple Maldivler, 86 metreküple Katar, 63 metreküple Bahamalar, 49 metreküple Birleşik Arap Emirlikleri, 41 metreküple Gazze Şeridi.

Ülkemizde son istatistiklere göre bu listenin içerisinde yer almaktadır.

Su Zengini Ülkeler

Tatlı su kaynakları bakımından zengin olan ülkeler şöyle sıralanır;  Brezilya, Rusya, Amerika Birleşik Devletleri, Kanada, Endonezya, Çin, Kolombiya, Peru, Hindistan, Kongo Cumhuriyeti, Venezuella, Bangladeş.

Keşke güzel ülkemizde bu ülkelerin arasında yer alsaydı.

Su Sorunu Yaşamamak İçin Yağmur ve Kar’ın Önemi

Barajların dolması ve suyun çoğalması için yağmur ve kar yağmasının önemi çok fazladır. 2017 yılının hemen başında yağan kar bir çok kişinin hoşuna gitmese de! Bir çok kişi yağmasın diye dört göz ile baksada! Ülkemizin barajlarının dolmasını sağladı. Tahmini olarak  2-3 yıllık suyumuzu çıkardı. Bundan önceki senelerde bazı kış ayları fazla yağmur kar yağmadığını biliyorsunuzdur. Haberlerde şu kadar ay yetecek kadar suyumuz kaldı gibi haberler yapılmaya başlamıştı.

Arkadaşlar Yaz Yazlığını, Kış da Kışlığını yaparsa sorun çekmeyiz. Yazın fazla sıcak olmazsa; kışın sel olur. Kışın Yağmur ve Kar Yağmazsa; Yazın Kuraklık olur. 

Her Türk Vatandaşından Bilinçli biri olarak suyu idareli kullanmanızı rica ederim. Türkiye Çöl Olmasın.

Saygılar.
Fakir Yazar.

Benzer Yazılar
Yazarlar Hakkında
yazar
FAKİR YAZAR
Balıkesirliyim, 27 Yaşındayım. 16 Yaşından Beri Web ve Web Yazılım ile Uğraşıyorum. Bu işi Meslek Olarak Değil Boş Zamanlarımda Hobi Olarak Yapıyorum. Balıkesir Üniversitesi MYO Bilg. Tekn. Prog. Mezunuyum. Boş Zamanlarımda Fakir Yazar'a Yazılar Yazıyorum.
yazar
KÜRŞAT
7 ekim 1987 doğumluyum. Çukurova Üniversitesi iletişim fakültesi Radyo, Televizyon, Sinema son sınıfta öğrenciyim. Televizyon ve sinemayı seviyorum. Yazılarım genellikle radyo ve televizyon odaklı olup her konuda yazılar yayınlamaya özen göstereceğim.
Önceki Konu
WinRAR Çöp En iyisi Bandizip
Sonraki Konu
14 Şubat Yavuklular Günü Geliyormuş
Yorumlar
Facebook Üzerinden Yorum Bırakın
Disqus Üzerinden Yorum Bırakın