Taçsız Kral Metin Oktay Ölümü ve Hayatı

Türk futbolunun önemli bir ismi, taçsız kralı olan Metin Oktay kimdir? Metin Oktay ölümü ve hayatı.

Metin Oktay, futbolculuğun yanı sıra, kişiliği ve söylemiş olduğu sözleriyle günümüze kadar adını unutturmamış, tarihe dem vurmuş isimler arasında yer almıştır. 13 Eylül 1991 tarihine gelindiğinde, 55 yaşında bir trafik kazası sebebiyle hayata gözlerini yuman futbolun efsane ismi, her zaman akıllarda kaldı ve doğum ve ölüm yıldönümleri olmak üzere, her an özlemle sevgiyle anılıyor.

Taçsız Kral Metin Oktay
Taçsız Kral Metin Oktay

Metin Oktay Hayatı

1936 yılının Şubat ayının ikinci gününde, İzmir ilçesinin Karşıyaka ilçesinde hayata gözlerini açan Metin Oktay, İlk futbol kariyerine 1951 yılında adım attı. İzmir amatör takımlarından biri olan Damlacıkspor’da top koşturan Metin Oktay, oldukça kısa süre içinde tüm dikkati üzerine çekmeyi başardı. Atmış olduğu goller ve sergilediği performansla çok geçmeden, 1954 senesinde İzmirspor’a transfer olarak, profesyonel kariyere geçiş yaptı. Sadece bir sezon formasını giydiği İzmirspor, İzmir Profesyonel Ligi şampiyonluğu yaşadı ve bu sezonda Metin Oktay gol kralı oldu.

Metin Oktay’ın Profesyonel Futbolculuk Kariyeri

Metin Oktay’ın bu başarısı, büyük takımların oldukça ilgisini çekti ve 1955 yılına gelindiğinde hayatını değiştirecek olan Galatasaray’a imza attı. Zaten Galatasaray aşkı ile yanıp tutuşan Metin Oktay, transfer olur olmaz, üç sezon boyunca gol krallığını kimseye kaptırmadı. 1956-57, 1957-58 sezonlarında iki defa şampiyonluk yaşayan Galatasaray’a çok büyük hizmetler verdi.

Türkiye Süper Ligi başlangıcı olarak da kabul edilen ve 1959 senesinde kurulan Milli Lig’e damga vurmuş ve lig kurulmasının ardından üç sene boyunca durmadan gol krallığı tahtına adını yazdırmıştır. Oldukça kısa bir süre içinde Metin Oktay, Galatasaray’ın efsaneleri arasında yer almayı başardı.

1961 senesinde ilk kez yurtdışında bir takıma transfer oldu. İtalya futbol takımları arasında köklü olan Palermo’ya imza atan Metin Oktay, burada 12 maçta 2 gol atarak, bir sonraki sezon tekrar Galatasaray’a dönüş yaptı. Böylece 1969 senesine kadar süre gelecek olan ikinci Galatasaray serüvenine adım attı.

Galatasaray’da ikinci dönemde 3 lig, 4 Türkiye kupası ve 2 Cumhurbaşkanlığı kupası şampiyonluğunu yaşadı. Kariyerine toplam altı kez gol kralı oldu, toplamda 217 gole imzasını attı. Derbi maçlarına bakacak olursak Fenerbahçe’ye 18, Beşiktaş’a 13 golle fileleri havalandırdı. Toplam 36 kez milli takım forması giyerek 19 gole sahip oldu.

1969 senesinde emekliliğe geçtikten sonra, Galatasaray’ın teknik direktörü Tomislav Kaloperovic’in yardımcı teknik direktörü konumuna geldi. Sezon sonuna gelindiğinde ise Kaloperovic ile beraber ayrılmaya karar verdi. 1972 senesinde yine Kaloperovic’in yardımcısı olarak ancak bu sefer Bursaspor’da çalıştı. Sezonun ortasında ise Metin Oktay, yardımcılık yerine teknik direktörlüğe getirildi. Böylece hayatındaki ilk teknik direktörlük kariyerine de başlamış oldu. 1972-73 sezonunda ise Bursaspor tarafından görevine son verildi.
Bundan sonra Galatasaray’da yöneticilik, gazetelerde spor yazarlığı gibi uğraşlarda bulundu. Hatta kendi hayatını konu alan Taçsız Kral isimli filmde de rol aldı.

Metin Oktay Ölümü

13 Eylül 1991 tarihinde, Boğaziçi Köprüsü çıkışında bir trafik kazası geçirerek genç yaşında hayata veda etti. Galatasaray takım arkadaşı olan ve de 2016 senesinde vefat eden Turgay Şeren, Metin Oktay ölümü hakkında şunları açıklamıştı;

Galatasaray galibiyeti sonrasında arkadaşlar ile beraber gece Kuruçeşme’de yer alan Galatasaray Adası’nda yemek yiyorduk. Metin saatler ilerlediğinde ben kalkıyorum dedi ve masadaki diğer arkadaşlar buna karşı çıktı. Metin ise diretmelere rağmen dinlemeyerek gitmesi gerektiğini dile getirdi ve aramızdan ayrıldı. Arkasından ise Metin Oktay köprüden geçtiği esnada bir trafik kazası sonucunda hayatını kaybettiği haberi geldi. Belki biraz daha yanımızda kalsaydı, şuan yaşıyor olacaktı.

Saygılar.
Fakir Yazar.Taçsız Kral Metin Oktay Ölümü ve Hayatı” için 4 yorum

 • 14 Eylül 2018 02:14 Semih Keçecioğlu Cevapla

  “Galatasaray, o daha vefalı…” Taçsız Kral filmindeki akıllarda kalan müthiş bir replik. Günümüz futbolunda ne yazık ki böylesine bir aidiyet duygusu taşıyan futbolcu neredeyse yok.

  “Bizi sevenleri üzmeyelim baba…”
  “Fenerbahçe 20 bin, adalet bir yıl için 10 bin lira transfer ücreti teklif ederken, ben Galatasaray ile yıllığına 8 bin liraya anlaşma yaptığım gün mutluluktan uçuyordum.” gibi iz bırakan sözlerin de sahibir kendisi.

  • 14 Eylül 2018 02:19 Fakir Cevapla

   Yorumunuz için teşekkürler. 🙂 Bu yüzden kral.

 • 18 Eylül 2018 17:57 Ahmet Balamir Cevapla

  O gerçekten bir efsaneydi. Çocukluğumdan beri Galatasaray ‘lıyım. Tüm taraftarlar kendisini futbolculuğu ve kişiliğiyle minnetle anıyor. Unutulmayacaklardan…

  • 18 Eylül 2018 18:26 Fakir Cevapla

   Yorumunuz için teşekkürler.

Cevap Yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.


Tavsiye Yazılar