Tankları Seviyor İseniz World of Tanks Oynayın!

Merhaba Fakir Yazar Okurları;

World of Tanks, Wargaming’in geliştirdiği bir savaş tank rol yapma oyunu. Oyunda kullanılan tanklar genelde Birinci ve İkinci Dünya savaşında kullanılan tanklardan oluşmakta. Yeni Nesil tank bulunmamaktadır.

World of Tanks’ı Ne kadar Süredir Niye Oynuyorum?

Nedendir bilemiyorum ancak tanklara karşı büyük bir ilgim var gerçekten güzel aletler tasarımları görünüşleri çok ilgimi çekiyor. Oyunu hemen hemen ilk başladığı Beta sürecinden itibaren oynuyorum yaklaşık 7-8 sene oldu sanırım. Oyun yıllar aldıkça daha güzel hale geldi, yavaş ve sürekli güncellenen bir yapısı var. Genelde oyuncuların önerilerine dikkat etmeseler de! WG ekibi bu önerilere son zamanlarda kulak vermeye başladı.

World Of Tanks’ın Güzel Yönleri
World of tanks, takım halinde oynandığı için solo oynamaktan çok arkadaş çevreniz yada grubunuz ile oynamanız daha çok zevk verecektir. Bir çok tank var ve hepsinin ayrı özelliği. Bir çok harita da çarpışıyorsunuz her harita da her tür tankın farklı taktikleri gerçekten grup ve beyin işi gerektiren heyecanlı maçlar çıkıyor ortaya.

World Of Tanks’ın İstenmeyen Kötü Yönleri
Genelde botlar çok moral bozuyor oyunda takım oyunu olduğu için eğer takımınız da bot var ise yenik başlıyorsunuz demek.  Mod faktörü bir takım eklentiler ile oyunda yasak olan olayları sağlamak ve wot un bunu farkedememesi. Arty yani topçu faktörü oyunda en çok istenmeyen olay topçunun büyük hasarlar vurarak sizi oyunun ilk dakikalarında oyundan düşürmesi…

World Of Tanks Nasıl Oynanır?

Oyun gayet basit savaş 15 vs 15 karşılıklı olarak değişik oyun için tasarlanmış bir çok haritadan birinde oynanır. 15 vs 15 savaşlara 3 arkadaş girebilirsiniz. Oynanış olarak çok basit; Klavye shift Zoom yapar. Farenin scroll tuşu ile yakınlaştırıp uzaklaştırabilirsiniz zoom olayını. Her oyunda olduğu gibi W,A,S,D kullandığınız tankı yürüttüğünüz yön tuşları. Ayrıca R ve F tuşarı ileri ve geri otomatik gidiş-geliş tuşlarıdır. Fare ile Tankınızın taretinin yön bulmasını sağlayabilirsiniz. Fare’nin sol tuşu ateş sağ tuşu ise otomatik nişandır.

Tank türleri:

Hafif Tanklar: Hafif tanklar oyunun spotçu yani harita daki tankların diğer takım arkadaşlarına açılmasını sağlayan tanklardır. Genelde spot için kullanılırlar oyun için etkisi büyüktür. Hasarı az, ancak tankın hızı, görüşü ve gizlenmesi çok iyidir.

Orta Tanklar: Savaşın seyirini değiştiren tanklardır. Hareket kabiliyeti iyi, hasar derecesi ortalama olan tanklardır. Çatışma tanklarıdır oyunun en çok kullanılan tanklarıdır.

Ağır Tanklar: Oyunun Ağır Abileri Diğer tanklara göre yavaş ancak hasarı ve zırhı yüksek tanklardır. Yüksek Hayat canları sayesinde yüksek hasarlara dayanıp, savaş avantajı sağlarlar.

Tank Avcıları: Tank Avcıları oyunun en yüksek hasar veren tanklarıdır. Bir çalı yada kaya arkasına gizlenerek avlarını beklerler açılan tanklara yüksek hasar bırakırlar. Taretsiz ve taretli versiyonları vardır oyunda.

KMT Topçular: Topçular oyunun piçi diyeceğimiz hayat puanı fazla olmayan zırhı olmayan ancak çok sağlam hasarları olan tanklardır. Haritanın bir baştan diğer başına mermi gönderebilirler. Canınız full iken aniden topçu tarafından yok edilebilirsiniz. Bu sebep ile oyunda topçulardan korunarak oynamanızın önemi var.

Fakirin Oyun Hakkında Yorumu:

Arkadaşlar oyunu uzun süredir oynuyorum. Oyun bazen insanı çıldırtıyor, bazen de çok zevk veriyor. Bu durum takımınıza gelen oyunculara göre değişiyor. Solo oynamak yerine yanınıza 2 arkadaş bulup 3 kişi savaş meydanına katılın. Birbiriniz ile iletişim kurarak, Daha iyi oyunlar çıkartabilirsiniz. Tek başına 3-4 sene oynadım, gerçekten solo oynanacak bir oyun değil.

Kaybetme ve Yenilme, başarısızlığa katlanabilme gibi bir özelliğiniz var ise yani oyunu oyun diye abartmadan oynayabiliyor iseniz World of tanks’ı tavsiye ederim Herkese.

Saygılar.
Fakir Yazar.
Alıntı Yapmayın Düdüklerim.Tankları Seviyor İseniz World of Tanks Oynayın!” için 9 yorum

 • 17 Mart 2017 17:04 Orakci Blog Cevapla

  Üniversite ikinci sınıfta tanıştım bu oyunla gerçekten çok kaliteli grafiklere sahip bir oyun . Kesinlikle oynamanızı tavsiye ederim yani

 • 17 Mart 2017 17:06 Mehmet Taşkın Cevapla

  bu oyunu oynamıştım. ama rus serverında oynamıştım türkiye’de olmadığım için bunu indireyim dedim. ilk başlarda chatte kimse yazmıyor, selam versen takan yok, küfür etsem gülücük bırakıyorlar. sonraki levellerin arenasında bi konuşma var, özellikle telsiz kullanıyorlar, bu nasıl savaştır hocam. bi an tank aşkı oluyor insanda. hile kullanmasalar belki daha zevkli hale gelecek. ama güzel oyun şiddetle öneririm gerçekten.

 • 17 Mart 2017 17:35 Beyinist Cevapla

  Şu oyunun reklamını bir ara çok sık görmeme rağmen hiç merak edip oynamamıştım. Sırf sen yazdığın için merak edip bakıcam şimdi. Hiç bir şey değilde, senin yazdığın ikna etti. Kıymetini bil Fakir 🙂

 • 17 Mart 2017 19:24 Oğuzhan Kara Cevapla

  Hayatımda ilk kez bu tarz bir savaş oyunu oynadığım zaman anladım ki oyun bana göre değil. Başka tarzlarda güzel oyunlar biliyorum. Sizinle paylaşmak isterdim ancak reklam olsun istemem..

  • 17 Mart 2017 19:39 Fakir Cevapla

   Oyunun reklamımı olur paylaş tabiki 🙂

 • 18 Mart 2017 09:47 rahman Cevapla

  Oyun baya zor ama, arkadaşımın bilgisayarında bir oynayayım dedim öyle hemen oynanabilecek kadar basit bir oyun değilmiş onu anladım 🙂

 • 18 Mart 2017 13:16 barisct Cevapla

  Tank en çok kullandığım oyun red alert 2 idi. 99 yapım olmasına rağmen hala oynarım hiç sıkılmadan. bu oyunada bakacağım merak ettim

 • 29 Mart 2017 14:22 Fetttah ülker Cevapla

  Oyun çok adaletsiz bazı haritaları çok vasat her tank her haritada iş yapmıyor haritası gelince güzel iş yapıyor gelmezse sadece çuval vazifesi görüyor.

 • 31 Mart 2017 23:52 Ballı Soprano Cevapla

  Hayatında doğru düzgün bilgisayar oyunu oynamamış adama bilgisayar oyunu oynatacak bir yazı döşenmişsiniz, kaleminize sağlık 🙂 Artık gelsin tanklar gitsin haritalar 😉

Cevap Yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.


Tavsiye Yazılar
Ailenin Önemi

Aile kavramı tüm insanlar için evrenseldir ve kutsal bir öneme sahiptir. To …