Bunları da Okuyabilirsiniz
Oyun Oynarken Sinirlenmek ve Zarar Vermek!
Aşırı Kilo Alımı İle Doğabilecek Hastalıklar
Video Oyunları Yüzünden Gerçekleşmiş Ölümler
Teknoloji ve Teknolojinin Olmadığı Devir
Dünya’daki Fakirliğe Bakış
Telefonun Gerçek Mucidi: Meucci!
Paylaş
Paylaşımı Kapat

Telefonlara Gelen Rahatsız Edici Reklam Mesajları

Okunma Süresi
5 Dakika
Yazar
Fakir
Yazı Tarihi
25.05.17
Yorum
13 yorum

Merhaba Fakir Yazar Okurları;

Günlük telefonunuza kaç tane reklam mesajı geliyor? Bu reklamlardan memnun musunuz? Kim sever ki gereksiz mesajları! Bir çok telefon kullanıcısı bu dertten yanıyor. Telefon kullanıcılarını reklam spamına tutan firmalar gerçekten çok fazla küfür yemektesiniz! Bu makalemde telefonlara gelen saçma reklam mesajlarını ele alacağım.

Öncelikle Sizin Telefon Numaranızı Nasıl Elde Ediyorlar?

Çok basit herhangi bir özel şirkete veya İnternet de bir yere telefon numaranızı bırakır iseniz telefon numaranız reklam mesajı atan reklamcı firmaların eline geçer. Mesaj yollayan reklam firmaları İnternet’i tarar şahıslara ait telefon numaralarını ve bilgilerini elde eder. Yada özel şirketlerin içinden bir kaç karaktersiz kişi müşterilerinin telefon numaralarını bilgilerini bu kişilere satar.

Kişiler kendi elleri ile de telefon numaralarını veriyorlar. Örneğin TV’de bazı kanallar vardır saçma sapan satış ve yarışma organize edip izleyiciye verdiği numarayı aratan. İşte o yarışmalar bu olayın başıdır amaçları telefon numaralarını elde etmek ve bu numaralar üzerinden mesaj atıp gelir elde etmek. Kesinlikle kanmayın telefonunuza günde 50-60 tane reklam mesajı gelir kurtulamazsınız.

Genelde Reklamların İçeriği Ne Oluyor?

Reklamların içeriği genelde şöyle; Kaplıca Reklamları, Tatil Kazandınız deyip altına fiyatını iliştiren reklamlar, Cinsel Performans reklamları, Beyaz eşya kampanya reklamları, Fırsat reklamları ve Ucuzluk reklamları

Genelde mesaj olarak kış gelince kaplıca reklamları, yaz gelincede tatil yeri reklamları gelir telefonunuza. Tabi ki mevsim ayırt etmeyen reklamlarda var; cinsel performans reklamları beyaz eşya reklam mesajları gibi.

Kişinin Tüm Bilgilerini Elde Ediyorlar! Yaş ve Cinsiyet!

Rehatsız edici reklamlar

Bu tanıya nasıl vardım örnek veriyorum; 20 ile 30 yaşlarında olan genç bir kişiye Cinsel performans reklamlarının gelmesi çok nadir, çünkü ihtiyacı yok. Genelde 40 yaş üstü kişilere gönderiyorlar bu tür reklam mesajlarını. Sebebi Elvis binayı yavaş yavaş terk ettiği için.

20 ve 30 yaş arası kişilere ise tatil reklamları yada yeni evlenme durumlarını düşünerek beyaz eşya reklamları gönderiliyor.

Bahsettiğim bu örnekler kişilerin yaş ve cinsiyet bilgilerini elde ettiklerini doğruluyor!

Telefon Numarasını Spam Reklamcılardan Koruma Yolları?

  • İnternet’de Sosyal medya araçlarına yada herhangi bir sayfaya telefon numaranızı yazmayın.
  • Üyelik için telefon numarası isteyen alışveriş sayfalarına telefon numaranızı yazmayın.
  • Alışveriş yaptığınız bir mağazada telefon numarası isteniyorsa vermeyin!
  • Televizyondaki saçma sapan televizyon kanallarını arayıp vaatlerine kanmayın.
  • Özel Şirketlere telefon numaranızı ve bilgileriniz çok gerekmediği sürece vermeyin.
  • Sıfır hat kullanın başkasının hattını almayın.

Gelen Spam Reklam Mesajlarından Kurtulma Yolları!

Gelen spam mesajını açın. Sağ üstteki ayarlar bölümünden “kişiler ve seçenekler” e tıklayıp, kişiyi engelle butonuna basın bazı telefonlarda “spam numaralarına ekleyin” olarak yazar. İkisi de aynı şeyi yapar gelen reklam mesajları spama düşer ruhunuz bile duymaz. En garantili çözüm Vodafone, Turkcell yada Avea GSM Operatörünüz hangisi ise Müşteri Hizmetlerini arayıp iletişim kurup gelen mesajın numarasını kendilerine iletip size mesaj yollamasını engelleyebilirsiniz.

Arkadaşlar Mesaj yollamanın da bir adabı var. Ancak aynı mesaj gün ve ay içerisinde bir çok kez size gelir ise gerçekten bezdirici bir hal alabiliyor.

Not: Ayrıca yukarıdaki örnek mesaj görüntüsü Fakir Yazar’ın Telefonuna ait değildir! Örnek olarak İnternet’de buldum yanlış anlamayın. 😀

Saygılar.
Fakir Yazar.

Benzer Yazılar
Yazarlar Hakkında
yazar
FAKİR YAZAR
Balıkesirliyim, 27 Yaşındayım. 16 Yaşından Beri Web ve Web Yazılım ile Uğraşıyorum. Bu işi Meslek Olarak Değil Boş Zamanlarımda Hobi Olarak Yapıyorum. Balıkesir Üniversitesi MYO Bilg. Tekn. Prog. Mezunuyum. Boş Zamanlarımda Fakir Yazar'a Yazılar Yazıyorum.
yazar
KÜRŞAT
7 ekim 1987 doğumluyum. Çukurova Üniversitesi iletişim fakültesi Radyo, Televizyon, Sinema son sınıfta öğrenciyim. Televizyon ve sinemayı seviyorum. Yazılarım genellikle radyo ve televizyon odaklı olup her konuda yazılar yayınlamaya özen göstereceğim.
Önceki Konu
Fakir Yazar Game of Thrones Final Teorileri
Sonraki Konu
En Çok Tercih Edilen Fırsat Sayfaları
Yorumlar
Facebook Üzerinden Yorum Bırakın
Disqus Üzerinden Yorum Bırakın