Bunları da Okuyabilirsiniz
Apple İçin Çalışmanın Avantajları
Hepimiz Uzaylıyız… Şaka Değil!
Gerçek Hayatta The Long Dark
1 Yıllık League of Legends Maceram
90’lı Yılların Arama Motoru Ansiklopediler
Kaza değil Cinayet! İş Kazaları
Paylaş
Paylaşımı Kapat

Telefonlara Gelen Rahatsız Edici Reklam Mesajları

Okunma Süresi
5 Dakika
Yazar
Fakir
Yazı Tarihi
25.05.17
Yorum
13 yorum

Merhaba Fakir Yazar Okurları;

Günlük telefonunuza kaç tane reklam mesajı geliyor? Bu reklamlardan memnun musunuz? Kim sever ki gereksiz mesajları! Bir çok telefon kullanıcısı bu dertten yanıyor. Telefon kullanıcılarını reklam spamına tutan firmalar gerçekten çok fazla küfür yemektesiniz! Bu makalemde telefonlara gelen saçma reklam mesajlarını ele alacağım.

Öncelikle Sizin Telefon Numaranızı Nasıl Elde Ediyorlar?

Çok basit herhangi bir özel şirkete veya İnternet de bir yere telefon numaranızı bırakır iseniz telefon numaranız reklam mesajı atan reklamcı firmaların eline geçer. Mesaj yollayan reklam firmaları İnternet’i tarar şahıslara ait telefon numaralarını ve bilgilerini elde eder. Yada özel şirketlerin içinden bir kaç karaktersiz kişi müşterilerinin telefon numaralarını bilgilerini bu kişilere satar.

Kişiler kendi elleri ile de telefon numaralarını veriyorlar. Örneğin TV’de bazı kanallar vardır saçma sapan satış ve yarışma organize edip izleyiciye verdiği numarayı aratan. İşte o yarışmalar bu olayın başıdır amaçları telefon numaralarını elde etmek ve bu numaralar üzerinden mesaj atıp gelir elde etmek. Kesinlikle kanmayın telefonunuza günde 50-60 tane reklam mesajı gelir kurtulamazsınız.

Genelde Reklamların İçeriği Ne Oluyor?

Reklamların içeriği genelde şöyle; Kaplıca Reklamları, Tatil Kazandınız deyip altına fiyatını iliştiren reklamlar, Cinsel Performans reklamları, Beyaz eşya kampanya reklamları, Fırsat reklamları ve Ucuzluk reklamları

Genelde mesaj olarak kış gelince kaplıca reklamları, yaz gelincede tatil yeri reklamları gelir telefonunuza. Tabi ki mevsim ayırt etmeyen reklamlarda var; cinsel performans reklamları beyaz eşya reklam mesajları gibi.

Kişinin Tüm Bilgilerini Elde Ediyorlar! Yaş ve Cinsiyet!

Rehatsız edici reklamlar

Bu tanıya nasıl vardım örnek veriyorum; 20 ile 30 yaşlarında olan genç bir kişiye Cinsel performans reklamlarının gelmesi çok nadir, çünkü ihtiyacı yok. Genelde 40 yaş üstü kişilere gönderiyorlar bu tür reklam mesajlarını. Sebebi Elvis binayı yavaş yavaş terk ettiği için.

20 ve 30 yaş arası kişilere ise tatil reklamları yada yeni evlenme durumlarını düşünerek beyaz eşya reklamları gönderiliyor.

Bahsettiğim bu örnekler kişilerin yaş ve cinsiyet bilgilerini elde ettiklerini doğruluyor!

Telefon Numarasını Spam Reklamcılardan Koruma Yolları?

 • İnternet’de Sosyal medya araçlarına yada herhangi bir sayfaya telefon numaranızı yazmayın.
 • Üyelik için telefon numarası isteyen alışveriş sayfalarına telefon numaranızı yazmayın.
 • Alışveriş yaptığınız bir mağazada telefon numarası isteniyorsa vermeyin!
 • Televizyondaki saçma sapan televizyon kanallarını arayıp vaatlerine kanmayın.
 • Özel Şirketlere telefon numaranızı ve bilgileriniz çok gerekmediği sürece vermeyin.
 • Sıfır hat kullanın başkasının hattını almayın.

Gelen Spam Reklam Mesajlarından Kurtulma Yolları!

Gelen spam mesajını açın. Sağ üstteki ayarlar bölümünden “kişiler ve seçenekler” e tıklayıp, kişiyi engelle butonuna basın bazı telefonlarda “spam numaralarına ekleyin” olarak yazar. İkisi de aynı şeyi yapar gelen reklam mesajları spama düşer ruhunuz bile duymaz. En garantili çözüm Vodafone, Turkcell yada Avea GSM Operatörünüz hangisi ise Müşteri Hizmetlerini arayıp iletişim kurup gelen mesajın numarasını kendilerine iletip size mesaj yollamasını engelleyebilirsiniz.

Arkadaşlar Mesaj yollamanın da bir adabı var. Ancak aynı mesaj gün ve ay içerisinde bir çok kez size gelir ise gerçekten bezdirici bir hal alabiliyor.

Not: Ayrıca yukarıdaki örnek mesaj görüntüsü Fakir Yazar’ın Telefonuna ait değildir! Örnek olarak İnternet’de buldum yanlış anlamayın. 😀

Saygılar.
Fakir Yazar.

Benzer Yazılar
Yazarlar Hakkında
yazar
FAKİR YAZAR
Balıkesirliyim, 27 Yaşındayım. 16 Yaşından Beri Web ve Web Yazılım ile Uğraşıyorum. Bu işi Meslek Olarak Değil Boş Zamanlarımda Hobi Olarak Yapıyorum. Balıkesir Üniversitesi MYO Bilg. Tekn. Prog. Mezunuyum. Boş Zamanlarımda Fakir Yazar'a Yazılar Yazıyorum.
yazar
KÜRŞAT
7 ekim 1987 doğumluyum. Çukurova Üniversitesi iletişim fakültesi Radyo, Televizyon, Sinema son sınıfta öğrenciyim. Televizyon ve sinemayı seviyorum. Yazılarım genellikle radyo ve televizyon odaklı olup her konuda yazılar yayınlamaya özen göstereceğim.
Önceki Konu
Fakir Yazar Game of Thrones Final Teorileri
Sonraki Konu
En Çok Tercih Edilen Fırsat Sayfaları
Yorumlar
Facebook'dan Yorum Bırakın
Fakir Yazar Üzerinden Yorum Bırakın
Bu yazıya 13 kişi cevap yazdı.
 1. Sen mesajlar gelmeden önce alınması gereken önlemleri yazmışsın teşekkürler ama reklamlar geldikten sonra nasıl kurtulacağımızı da yazarsan iyi olur. Mesela bana knight online pvp sunucularından sürekli mesaj gelip duruyor etkinliklerle ilgili.

  • GSM operatörün hangisi ise müşteri hizmetlerini arayıp spam reklam mesajı yollayan numarayı engelletebilirsin. Yada telefonun akıllı bir telefon ise gelen mesaja ait numarayı engelleyebilir yada “spam numaralara” ekleyebilirsin. Konuya ekledim bilgilendirme için teşekkürler.

 2. Kimlerin kimlerin eline düşüyor telefon numaralarımız. Bu konudan bende muzdaribim canım Türk Telekom beni bizle izle diye bir şeye abone etmiş ve aylık olarak 20 tl benden kesiyormuş. Daha yeni bana bununla ilgili mesaj geldi abonelik iptali için mesaj attım bu seferde adoneliğiniz bulunmamakta dediler 😀 kesin benimle dalga geçiyorlar 😀

  • Oda ayrı bir dert siz onay vermeden abone yapmalar telefonunuzdan fiyatını kesmeler. Ay sonunda kol gibi faturalar büyük geçmiş olsun. 🙂

 3. Telefon numaranı nasıl elde ediyorlar konusuyla başlayayım. Direkt olarak operatörlerden alıyorlar. Ya da telefonunu verdiğin herhangi bir yerden alabiliyorlar. Diğer taraftan da gerçekten rahatsız edici. Önemli bir mesaj bekliyorsun, bir bakıyorsun bunlar. Ondan sonra günahın bini bin para. Bende bahis reklamlarından muzdaribim. Çözmenin basit yolu, eğer telefonunuzun spam mesaj özelliği varsa belli kelimeleri yazıyorsun bir daha mesaj gelmiyor.

 4. bir ara bunlara ceza verilecek deniniyordu ne oldu yasaklanmıştı bu tür mesajlar

 5. Bir zamanlar benim de başım dertteydi bu mesajlarla gecenin bilmem kaçınca bilmem surdan size mesaj var yok bir ayda su kadar garanti para felan. Az kalsın ailemden olacaktım:) neyse ki kanun duzenlemesinden sonra biraz azaldı ama şimdide bankalar bırakmıyor en sonunda telefon kuklanmayacagim herhalde kesin çözüm

 6. Gelen mesajda telefon numaraları görünmüyor çoğunlukla. Operatörü aradığımızda, tüm mesajları kapatabileceklerini söylüyorlar. Yani tek bir numara için olmuyor diyorlar. Sıfır hat almak konusu ise çok zor. 0900 lü numaralar gibi numara veriyorlar o zaman. Bu ne Moldovya numarası mı diye dalga geçiyor insanlar bu kez.Ben mesajları sessize alıp, haftada bir hiç birine bakmadan silmekte buldum çareyi. İşi olan arasın, mesajlaşacak yaşı geçtim nasıl olsa.

 7. Bana bazen arazi satışı için mesaj atılıyor. Hattı alalı 5 seneyi geçtiği halde eski sahibi bir çok yere aynı numarayı vermekte ısrar ediyor. Ne yaparsam yapayım, bunu çözemedim. Aranıldığımda oluyor, nasıl bir ahlak sahibiyse… Karşı taraf bazen inanmak istemiyor. Telefon hagtının 5 senedir bana it olduğunua o kadar sinir bozucu olabiliyor.

 8. Bu tip mesajlara cezaa da verilse kagit uzerinde isimlerle devam edecektir. spam email bittimi ki spam mesaj bitsin

 9. Hangi birini engelleteceksin ki. Her gün yenisi çıkıyor.

 10. son 2 haftadır neredeyse her gün 2-3 tane reklam mesajı geliyor biraz daha bekleyip hepsini toptan şikayet edicem

 11. Gerçekten bu tarz mesajlar bir süre sonra insanın canını çok fazla sıkıyor. Güzel bir paylaşım ama engellemekle de bitmiyorlar. Kökten bir çözüm getirebilmek lazım bunlara.