Trafikte Geçiş Üstünlüğü Yayalarda Mı?

Bildiğiniz üzere uzun zamandır medyada konuşulan geçtiğimiz haftalarda telefonlarımıza gelen mesaj ile yasal hale gelen trafik kuralı; Artık trafik geçiş üstünlüğü yayalarda.

Avrupa ve Asya’da Bir Çok Gelişmiş Ülkede Yıllardır Trafikte Yayalar Üstün

Ancak bizim ülkemizde yeni faaliyete geçmiş olan durum yayalara geçiş üstünlüğü.

Telefonlarınıza Gelen Mesajda;

Artık trafikte geçiş üstünlüğü yayalarda. Sürücüler kavşak giriş ve çıkışlarında, yaya veya okul geçitlerine yaklaşırken yavaşlamalı, buralardan geçen yayalara durarak geçiş hakkını vermelidirler. Öncelik Hayatın, Öncelik Yayanın.

Harika Bir Uygulama Ancak;

Bir çok ana cadde’de yaya geçidi olmasına rağmen çoğunun çizgileri silinmiş yada yaya geçidine yaklaşmadan önce yaya geçidi levhaları berbat bir halde. Önce yeterli önlemler alınmalı ve daha sonra uygulamaya girmeliydi.

Kural Uygulamaya Girdikten Sonra Yaşanan Kazalar

En çok yaşanan kaza: Bir çoğunuz haberlerde izlemişsinizdir. Yaya adımını attığı anda ani fren yapan bir araç ve arkasından gelen aracın duramaması nedeni ile öndeki araca çarpası. Öndeki araç durmasa kural ihlali yapacak ancak durunca da arkadaki araç çarpacak. Berbat bir ikilem.

İkinci en çok görülen kaza: Nasıl olsa bizde üstünlük diye sağına soluna bakmadan geçen insanlar var. 🙂 Bu nedenle Avrupa’dan gelip yaya geçidinden karşıdan karşıya geçerken ölen turistler var bizim ülkemizde ki sizler bu ülkenin trafiğini insanını bildiğiniz halde bu hatayı yapıyorsunuz.

Yaya Trafik Kazası
Yaya Trafik Kazası

Yayalara Önemli Uyarı

Siz yine de eski yöntemi denemeye devam edin önce sağınıza sonra solunuza sonra tekrar sağınıza bakıp araç gelmiyor ise geçin yoksa öküzün teki sizi görmezden gelip altına alabilir.

Yayalara öncelik var diye tedbiri elden bırakmayın. Öküz öküzdür…

Sivil Polisler Ceza Yazmaya Başladı!

Vatandaş kılığına girmiş polis arkadaşlarımız yaya geçidinden geçerek trafik kuralına uyulup uyulmadığını denetlemeye başladı.

Bir çok kişi “polis vatandaşa tuzak kuruyor” deyip milleti galyana getiriyor… Ancak Polis bunu yapmaz ise bu kuralı kimse uygulamaz. Bir kaç kişi ceza yiyecek ki örnek olsun, kimse bu kuralı çiğnemesin. Yani haklılar. İnsan öldükten sonra kuralı uygulamanın anlamı yok.

Trafik Polisleri
Trafik Polisleri Yaya Kılığında Görevinde

Trafikte geçiş üstünlüğü yayalarda” mesajı telefonuma geldiğinden beri yaya geçidinden geçerek deniyorum henüz yol veren olmadı 🙂 Genelde Korna sesi ile uyarıldım.

Türkiye Cumhurbaşkanı geçecek diye tüm yolları kapatan Ambulansın geçmesine bile izin vermeyen bir ülkeyiz. Bir de biz yayaları düşünün…

Saygılar.
Fakir Yazar.Trafikte Geçiş Üstünlüğü Yayalarda Mı?” için 2 yorum

  • 19 Şubat 2019 17:09 Kenar Yazarı Cevapla

    Uygulama aslında güzel. Fakat bu durumun oturması zaman alacaktır. Bizim memlekette bu uygulama oturana kadar İnşallah çok can kaybı vermeyiz
    ve küfür sarfiyatı çok olmaz…

    • 19 Şubat 2019 17:31 Fakir Cevapla

      Duyarlılık gerek biraz da yayanın yerine kendini koyması gerek sürücülerin.

Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


Tavsiye Yazılar