Trafikte Geçiş Üstünlüğü Yayalarda Mı?

Bildiğiniz üzere uzun zamandır medyada konuşulan geçtiğimiz haftalarda telefonlarımıza gelen mesaj ile yasal hale gelen trafik kuralı; Artık trafik geçiş üstünlüğü yayalarda.

Avrupa ve Asya’da Bir Çok Gelişmiş Ülkede Yıllardır Trafikte Yayalar Üstün

Ancak bizim ülkemizde yeni faaliyete geçmiş olan durum yayalara geçiş üstünlüğü.

Telefonlarınıza Gelen Mesajda;

Artık trafikte geçiş üstünlüğü yayalarda. Sürücüler kavşak giriş ve çıkışlarında, yaya veya okul geçitlerine yaklaşırken yavaşlamalı, buralardan geçen yayalara durarak geçiş hakkını vermelidirler. Öncelik Hayatın, Öncelik Yayanın.

Harika Bir Uygulama Ancak;

Bir çok ana cadde’de yaya geçidi olmasına rağmen çoğunun çizgileri silinmiş yada yaya geçidine yaklaşmadan önce yaya geçidi levhaları berbat bir halde. Önce yeterli önlemler alınmalı ve daha sonra uygulamaya girmeliydi.

Kural Uygulamaya Girdikten Sonra Yaşanan Kazalar

En çok yaşanan kaza: Bir çoğunuz haberlerde izlemişsinizdir. Yaya adımını attığı anda ani fren yapan bir araç ve arkasından gelen aracın duramaması nedeni ile öndeki araca çarpası. Öndeki araç durmasa kural ihlali yapacak ancak durunca da arkadaki araç çarpacak. Berbat bir ikilem.

İkinci en çok görülen kaza: Nasıl olsa bizde üstünlük diye sağına soluna bakmadan geçen insanlar var. 🙂 Bu nedenle Avrupa’dan gelip yaya geçidinden karşıdan karşıya geçerken ölen turistler var bizim ülkemizde ki sizler bu ülkenin trafiğini insanını bildiğiniz halde bu hatayı yapıyorsunuz.

Yaya Trafik Kazası
Yaya Trafik Kazası

Yayalara Önemli Uyarı

Siz yine de eski yöntemi denemeye devam edin önce sağınıza sonra solunuza sonra tekrar sağınıza bakıp araç gelmiyor ise geçin yoksa öküzün teki sizi görmezden gelip altına alabilir.

Yayalara öncelik var diye tedbiri elden bırakmayın. Öküz öküzdür…

Sivil Polisler Ceza Yazmaya Başladı!

Vatandaş kılığına girmiş polis arkadaşlarımız yaya geçidinden geçerek trafik kuralına uyulup uyulmadığını denetlemeye başladı.

Bir çok kişi “polis vatandaşa tuzak kuruyor” deyip milleti galyana getiriyor… Ancak Polis bunu yapmaz ise bu kuralı kimse uygulamaz. Bir kaç kişi ceza yiyecek ki örnek olsun, kimse bu kuralı çiğnemesin. Yani haklılar. İnsan öldükten sonra kuralı uygulamanın anlamı yok.

Trafik Polisleri
Trafik Polisleri Yaya Kılığında Görevinde

Trafikte geçiş üstünlüğü yayalarda” mesajı telefonuma geldiğinden beri yaya geçidinden geçerek deniyorum henüz yol veren olmadı 🙂 Genelde Korna sesi ile uyarıldım.

Türkiye Cumhurbaşkanı geçecek diye tüm yolları kapatan Ambulansın geçmesine bile izin vermeyen bir ülkeyiz. Bir de biz yayaları düşünün…

Saygılar.
Fakir Yazar.Trafikte Geçiş Üstünlüğü Yayalarda Mı?” için 3 yorum

 • 19 Şubat 2019 17:09 Kenar Yazarı Cevapla

  Uygulama aslında güzel. Fakat bu durumun oturması zaman alacaktır. Bizim memlekette bu uygulama oturana kadar İnşallah çok can kaybı vermeyiz
  ve küfür sarfiyatı çok olmaz…

  • 19 Şubat 2019 17:31 Fakir Cevapla

   Duyarlılık gerek biraz da yayanın yerine kendini koyması gerek sürücülerin.

 • 1 Nisan 2022 02:03 yüksel kılıç Cevapla

  Merhaba, Ben bir araç sürücüsü olarak, trafikte önceliğin yayalara verilmesi konusunda eleştirilerimi aktarmak istiyorum.
  İnsan olarak hepimiz bir can taşıyoruz, sürücü veya yaya yolu kullanırken hata yaparsa kazanın olması kaçınılmaz bir gerçektir. Yayaların trafikte davranışlarını
  kontrol edebilmesi, araç kullananlara göre daha kolaydır. Yol araçların seyrine tahsis edilmiş alanlardır. Yaya geçitleri, yolu enine kesen çizgiler ve işaret levhaları
  ile belirtilmiş alanlardır. Trafikte seyreden araç yoğunluğu, araçların hacimleri, hava durumu, sürücünün güzergaha yabancı olması gibi durumlar yayaya geçidinin fark edilmemesi sonucunu doğurabilir. Sürücü kendisi kurala uysa bile arkadan hızla gelen araçların baskısına maruz kalabilir. Yol boş diye giderken
  Öncelik benim diye yola atlayan yayanın hatasız olduğunu mu düşüneceğiz.Durmak istediği halde araç duramayabilir, bu durumda geçiş hakkını kullanan yaya ölürse bunun telafisi mümkün olur mu? Bana göre vatandaşın büyük çoğunluğu bu hakkın nasıl kullanılacağından bihaber. Devlet, yapılması gereken alt ve üst geçitleri, trafik ışıklarını. gereken aydınlatmayı yapamadığı için böyle bir uygulama yolunu seçmiştir.Yüzde yüz haklı olsa dahi, insan olan hiç bir sürücü kasten bir canlıya zarar vermek istemez.Araç kullanmak, yürümekten çok daha farklı bir iş olduğundan ehliyet gerektirir.Ehliyeti olanlarla, yaya olanların hepsi aynı bilinç düzeyine sahip değiller maalesef.Öncelikle bu konuda insanların eğitilmesi gerekir ki denge sağlansın.Trafikte, yaya canını korumayı, sürücüde cana zarar vermemek için gereken kuralları iyice öğrenmek zorundadır. Saygılar

Cevap Yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.


Tavsiye Yazılar