Bunları da Okuyabilirsiniz
Tutsak Filler
Twitch.tv Nedir? Ne İşe Yarar?
Mısır Piramitleri Nasıl Yapıldığı Niye Bilinmiyor?
Kış Geldi Balkon’u Kapatalım Dedik
Bilgisayar mı Toplayacaksın? Donanımcı Baba Önerileri!
3. Dünya Savaşı
Paylaş
Paylaşımı Kapat

Türkiye ve Dünyada İntihar

İntihar
Okunma Süresi
6 Dakika
Yazar
Kürşat
Yazı Tarihi
25.07.17
Yorum
7 yorum

Merhaba Fakir Yazar Okurları;

Dünyada ve ülkemizde intihar olayları her geçen gün artıyor. Bunun birçok nedeni var. En önemlileri de depresyon, yalnızlık, ekonomik sorunlar, zihinsel hastalıklar, alkol ve uyuşturucu. İntiharı önlemek ve bu kişileri rehabilite etmek için birçok kurum bulunmasına rağmen çoğu zaman bunlar da fayda etmiyor. İntihar edenlere bakıldığındaysa cinsiyet farkı olmadığını ve her yaştan insanın canına kıyabildiğini görüyoruz.

İntihar Yardım Hattı

Dünyanın birçok ülkesinde intihar yardım hatları bulunuyor. Telefonun diğer ucunda bulunan personellere bu konuda iyi bir eğitim veriliyor ve sonucunda birçok intihar düşüncesi gerçekleşmeden son buluyor. Bir zamanlar bizim ülkemizde de böyle bir hat vardı. Alo 182 Umut Işığı Hattı adıyla hizmet veriyordu. Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi’ne bağlıydı. 20 binden fazla insana yardımcı oldular. Bünyesinde psikolog ve psikiyatristler çalışıyordu. Maalesef lüks denilerek Temmuz 2007’de kapatıldı ve birçok yardıma muhtaç insan bu yardımlardan mahrum bırakıldı.

Türk Aile Yapısı da Değişiyor

Kişisel düşüncelerime gelecek olursak intihar bizim toplumumuzda çok yeni bir kavram ve olay. Çünkü intiharın ve depresyonun en büyük nedenlerinden birisi yalnızlık ve konuşacak kimsenin olmayışıdır. Türk aile yapısında yalnızlık diye bir kavramdan söz etmek zordur. Biz her şeyi beraber yaparız. Çocuk 40 yaşına da gelse o ailenin bir parçasıdır. Batı toplumlarındaki gibi bir bireysellikten söz etmemiz mümkün değildir. Tabii bu sözlerim son yıllarda tam olarak geçerliliğini korumuyor. Batı toplumlarındaki gibi çocuklarımızın güçlü bir birey olmasını istiyoruz ve böyle yetiştiriyoruz. Aileyle bağını koparıyoruz. Bu ekonomik olarak aileye bağlı olmayan evlatlar yetiştirmeyi sağlıyor ama o maneviyatı da yok ediyor.

Türk Aile Yapısı

Türk Aile Yapısı

Her Yıl 3 bin Kişi İntihar Ediyor

Ama artık yalnızlaşıyoruz. Bir örnek vermek gerekirse bir olay duymuştum. Yaşlı bir hasta polikliniğe gidip kremi hemşireye uzatıp sırtına sürmesini istemiş. Sırtına krem sürecek bir kişiye bile sahip değilmiş. Türkiye’de her yıl yaklaşık 3 bin kişi intihardan dolayı hayatını kaybediyor ve bu sayı her yıl artıyor.

Sosyal medyadan bahsetmeden de olmaz. Binlerce takipçinin içinde aslında kimsesiz bir şekilde yaşıyoruz. Sosyal medya bizi nasıl yalnızlaştırdıysa artık canlı yayınlarda bile intihar eden insanları duyuyoruz sürekli. Ölümlerini başka insanlara izletecek kadar depresyon yaşıyorlar.

Sosyal Medyada İntihar

Sosyal Medyada İntihar

Japonya ve Aokigahara Ormanı

Dünyadan örnek vermek gerekirse de bu konuya en uygun yer Japonya’dır. Japonya’daki Fuji yanardağının eteklerinde Aokigahara isimli bir orman bulunuyor. Bu ormanda tüm yıl yeşillikler içinde ve bizlere muhteşem bir doğa manzarası sunuyor. Ama şöyle bir durum var ki bu ormanda her yıl 100’e yakın kişi intihar ediyor. Bazıları ormanın derinliklerinde kendilerini ağaca asıyorlar bazıları da bir ağacın dibinde ilaç alıp kendilerini zehirleyerek hayatlarına son veriyorlar. Normalde ormanlarda ateş yakmayın, doğaya zarar vermeyin gibi tabelalar olurken bu ormanda insanları intihar etmemeleri yönünde uyaran ve hayatın ve ailenin önemini hatırlatan tabelalar bulunuyor. Ormanın girişinde de intihar eden kişilere ait birçok terk edilmiş araç ve intihar notları bulunuyor. Hatta Orman Müdürlüğü’nde cesetler için ayrı bir oda bile ayrılmış. Aokigahara Ormanı’nda şimdiye kadar o kadar çok intihar girişimi olmuş ki artık ormanın lanetli olduğuna ve içinde ruhların dolaştığına inanılıyor. Ormanın derinliklerinde nereden geldiği bilinmeyen garip sesler de duyuluyormuş. Hatta 2016 yılında Aokigahara Ormanı’nı anlatan The Forest isimli bir film vizyona girmişti. Merak edenler izleyebilir.

Aokigahara Ormanı

Aokigahara Ormanı

Sonuç olarak…

Kısacası bu hayat hepimize verilmiş bir hediye. Kimse ne kadar yaşayacağını bilemez. Dünyada birçok din var ve bu dinlerin ortak özelliklerinden bir tanesi de intiharın yasak ve günah olmasıdır. Sadece bir defa dünyaya gelebiliriz ve bu hayatı ölene dek iyi ve çevremize faydalı bir insan olarak yaşamamız gerekiyor. En kötü yaşam bile korkakça bir ölüm şekli olan intihardan iyidir.

Umarım bu yazımda intihar girişimde olan bir kaç kişiyi düşüncesinden vazgeçmesini sağlamışımdır.

Saygılar.
Fakir Yazar Kürşat.

Benzer Yazılar
Yazarlar Hakkında
yazar
FAKİR YAZAR
Balıkesirliyim, 27 Yaşındayım. 16 Yaşından Beri Web ve Web Yazılım ile Uğraşıyorum. Bu işi Meslek Olarak Değil Boş Zamanlarımda Hobi Olarak Yapıyorum. Balıkesir Üniversitesi MYO Bilg. Tekn. Prog. Mezunuyum. Boş Zamanlarımda Fakir Yazar'a Yazılar Yazıyorum.
yazar
KÜRŞAT
7 ekim 1987 doğumluyum. Çukurova Üniversitesi iletişim fakültesi Radyo, Televizyon, Sinema son sınıfta öğrenciyim. Televizyon ve sinemayı seviyorum. Yazılarım genellikle radyo ve televizyon odaklı olup her konuda yazılar yayınlamaya özen göstereceğim.
Önceki Konu
Kaza değil Cinayet! İş Kazaları
Sonraki Konu
Gördüğüm Rüya ve Rüyalar
Yorumlar
Facebook Üzerinden Yorum Bırakın
Disqus Üzerinden Yorum Bırakın