Bunları da Okuyabilirsiniz
Modern Teknolojinin Yok Ettiği Şeyler
Babama Yaptığım Şaka ve Babamın Kalkıp Oynaması
İnternet Dizileri Dönemi
Hey Gidi Eski Ramazanlar
Dövüş ve Aksiyon Sevenlere Çorak Topraklar
İnterneti Kullanarak Para Kazanabilirsiniz!
Paylaş
Paylaşımı Kapat

Twitch.tv Nedir? Ne İşe Yarar?

twitch.tv nedir? ne işe yarar?
Okunma Süresi
6 Dakika
Yazar
Fakir
Yazı Tarihi
23.01.17
Yorum
15 yorum

Merhaba Fakir Yazar Okurları;

Bu Yazımda Twitch.tv Hakkında bilgiler paylaşacağım. Twitch.tv ‘nin hızlı yükselmesinde önemli rol oynayan olay popüler oyunların turnuvalarını (League of legends, Dota, Starcraft vb.) canlı yayınlar ile izleyicilere sunması sayesinde oldu. Şuan canlı görüntü akışı konusunda Youtube’dan önde emin yollar ile ilerliyor… Yeni Yeni Youtube’un canlı yayın akışı ün kazanmaya başladı 🙂

Twitch.Tv Nedir? Ne işe Yarar?

Twitch ya da Twitch.tv, elektronik spor ve video oyunu odaklı canlı görüntü akışı platformu. Haziran 2011’de Justin.tv kurucuları Justin Kan ve Emmett Shear tarafından kurulmuştur. Justin.tv girişimi olarak oyunlarla alakalı içerikleri yayımlamaya başlamıştır. Her ay 43 milyondan daha fazla izleyiciye hizmet vermektedir. Ortalama izlenme süresi ise 1,5 saattir.Şubat 2014’te ABD’de internet trafiğinin en büyük dördüncü kaynağı olarak belirlenmiştir.

Eylül 2014 yılında Twitch, Amazon tarafından 970 Milyon $ karşılığında satın alınmıştır.

İnsanlar Neden Yayın Yapıyor?

Çok eğlenceli, aynı zamanda sevilen ortak oyunlar ve yaratıcı projeler üzerinden, arkadaşlar ve hayranlarla iletişim kurmanın ilgi çekici ve yeni bir sosyal ağını temsil ediyor. Pek çok yayıncı, sadece kitlelerini eğlendirme ve onlarla etkileşime girme yollarına göre Twitch’te bir hayat kuruyor. Tabi ki Parasal açıdan da Abonelik, Bağış ve Reklamlardan güzel para getirdiğini söyleyebilirim.

İnsanlar neden Twitch izliyor?

 • Ortak bir ilgi noktası olduğunda insanlar son derece yetenekli veya eğlenceli kişileri izlemekten hoşlanıyor.
 • Twitch, video oyun satın alma kararlarını etkilediği kanıtlanmış güvenilir bir keşif yöntemidir.
 • Twitch bir izleme deneyiminden çok daha fazlası; yayıncılarla hitap ettikleri kitlelerin, genel olarak oyun oynamaktan popüler kültüre ve hayata kadar hemen hemen her konuda gerçek zamanlı olarak etkileşime geçmelerine olanak tanıyan ses ve sohbet temelli bir sosyal video.

Ne izliyorlar?

 • Oyunlar: Twitch’te her oyun ve oyun türü mevcut!
 • Kullanıcılar Tarafından Oluşturulan Programlama: Orijinal içerik topluluk üyeleri tarafından oluşturulur. Bu, arkadaşlarla rastgele bir oyun, hız yarışı gibi benzersiz bir alt kültür veya sohbet eksenli oyunla oluşturulan bir Twitch Plays oyunu olabilir.
 • Esports: Yarışma oyunlarının, gelişmekte olan bu spora özel şovlar ve etkinlikler içeren kendisine ait bir ekosistemi var. Twitch’te en iyi takımlar, ligler, oyuncular, söyleşi programları ve tüm başlıca etkinlikler yer alıyor.
 • Yayıncılar/Geliştiriciler: Tüm büyük video oyun yayıncı ve geliştiricilerinin bir Twitch kanalı var.
 • Editoryal: En iyi video oyunu medya sitelerinin hepsinin, okuyucularına canlı içerik sunduğu bir Twitch kanalı var.
 • Etkinlikler: Dünya genelindeki toplantılarda paneller, basın konferansları ve şov etkinlikleri için Twitch benimsenmiş durumda.
 • Twitch Kreatif: İster resim boyama, şarkı besteleme, isterse yemek pişirme olsun sanatçıların kreatif işlemlerini sergileyebileceği bir yer. Benim Favori Bölümüm.

Nasıl Twitch.Tv de Yayın Yaparım?

İlk olarak bir twtich.tv hesabı alın daha sonra twitch.tv de yayın yapmak için yayınlama uygulamarı adı altında yayınlama programlarından birini kurun bilgisayarınıza.

Başlıca Twitch.Tv Yayın Programları;

 • Open Broadcast Software (OBS)
 • Gameshow
 • XSplit Gamecaster
 • Vmix
 • Wirecast
 • XSplit Broadcaster

Tavsiyem Open Broadcast Software programından şaşmayın en iyisi OBS. Twitch.Tv için OBS ayarlarını internette Google’ a aratarak rahatça bulabilirsiniz.

Önemli Not: Upload hızınız en az 1 Mbps’ nin üstünde değil ise hiç yayın yapacağım diye uğraşmayın. 1 Mbps bile az gelecektir.  Stream Yapmak için download hızı önemli değildir. Upload hızı önemlidir.

Twitch.Tv den Yayın Yaparak Para Kazanabilir miyim?

Tabi ki Kazanabilirsiniz! Twitch Partnerleri, kanal abonelikleriyle daha fazla gelir elde edebilir. Sadece sizin yapmanız gereken kanalınızı izlenebilir hale getirmek. Ne kadar çok izleyici okadar çok abone.

Eğer izleyici yayınınıza Abone olursa 5$ civarı bir rakam ile abone oluyor. Twitch.tv bu rakamın yarısını sizden alıyor (2.50$) yani yarı yarıya twitch ile ortak oluyorsunuz aboneliklere 🙂

Ayrıca bağış sistemi ile izleyicilerden yayınınız için bağış toplayabilirsiniz.

Sadece twitch.tv de yayın yaparak gelir elde eden bir çok yayıncı olduğunu söyleyebilirim!

Saygılar.
Fakir Yazar.

Benzer Yazılar
Yazarlar Hakkında
yazar
FAKİR YAZAR
Balıkesirliyim, 27 Yaşındayım. 16 Yaşından Beri Web ve Web Yazılım ile Uğraşıyorum. Bu işi Meslek Olarak Değil Boş Zamanlarımda Hobi Olarak Yapıyorum. Balıkesir Üniversitesi MYO Bilg. Tekn. Prog. Mezunuyum. Boş Zamanlarımda Fakir Yazar'a Yazılar Yazıyorum.
yazar
KÜRŞAT
7 ekim 1987 doğumluyum. Çukurova Üniversitesi iletişim fakültesi Radyo, Televizyon, Sinema son sınıfta öğrenciyim. Televizyon ve sinemayı seviyorum. Yazılarım genellikle radyo ve televizyon odaklı olup her konuda yazılar yayınlamaya özen göstereceğim.
Önceki Konu
Web Sayfası İstatistikleri İçin Yandex Metrica
Sonraki Konu
Yaptığı Film ve Dizi Müzikleri ile Ün Salmış Muhteşem 3 Sanatçı
Yorumlar
Facebook Üzerinden Yorum Bırakın
Disqus Üzerinden Yorum Bırakın