Uluslararası Lojistik Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Ülkeler arasında var olan rekabet, ticaret üzerinden de devam ediyor. Uluslararası lojistik ticaretin önemli bir kalemi durumundadır. Özellikle ithalat ve ihracat kavramında lojistiğin önemi tartışılamaz. Bu nedenle yapılan ticaretlerden lojistik ağının gücü firma içinde büyük önem teşkil etmektedir.

Uluslararası Lojistik Nedir?

Uluslararası lojistik nedir sorusunun yanıtlanmasından sonra, lojistik ile ilgili detayların çok daha kolay kavranması sağlanacaktır. Ürünün ilk üreticiden, son tüketiciye kadar olan nakliye, depolama, gümrük, ambalajlanma, dağıtım gibi tüm süreçler lojistik olarak ifade ediliyor.

Ülkeler arasında gerçekleşen bu süreçler için ise uluslararası kavramı kullanılıyor. Ürünlerin alınıp satılması, ürünlerin ülkeler arasındaki geçişi gibi pek çok önemli husus bu kavram kapsamında gerçekleştiriliyor.

Peki, nedir uluslararası lojistiği önemli kılan?

Uluslararası Lojistiğin Önemi

Bu kavramı detaylı olarak açıklamak istesek sanırım sayfalar yetmez. Ama kısaca değinecek olursak, lojistik ve uluslararası lojistik kavramı olmamış olsa kaos çıkar diyebiliriz sanırım. Çünkü birçok ülke, birçok marka üretimde farklı ülkeleri kullanmakla beraber üretilen malların satışında da mutlaka taşımacılığa değinmelidir. Yani bu noktada da ithalat ihracat kavramı ortaya çıkıyor. Bir ülkenin en büyük gelir kalemi ihracat, en büyük gider kalemi de ithalattır. Buradaki dengesizlik cari açığa sebep olur. Aynı zamanda kullandığımız telefondan bilgisayara, kalemden silgiye kadar her şey bir ticari maldır ve üretim noktasına tüketim noktasına lojistik ile gelir.

Türkiye’nin Dünyadaki Lojistik Durumu

Ülkenin ne kadar ticaret yaptığı, ekonomik yaşantısını etkiliyor. Bu nedenle uluslararası anlamda ülkenin konumunun ne durumda olduğunun önemi yadsınamaz. Bakıldığında Türkiye’nin dünya ülkeleri arasında lojistik sıralamasında 160 ülke içinde 30. Olduğunu söyleyebiliriz. Bunlar 2014 verilerine göre hesaplanmıştır. İlk 10 sırada ise Almanya, Hollanda, Belçika, İngiltere, Singapur, İsveç, Norveç gibi gelişmiş ülkeler vardır.

Ülke gelişmişliğini ön plana çıkaran lojistik kavramı, evrensel anlamda ne kadar büyük bir başarıya ulaşırsa ve kendini yükseğe taşırsa, aynı ölçüde ülkenin de o şekilde ekonomisini iyileştirmesi söz konusu olacaktır. Sadece yerel ticaret anlamında değil uluslararası lojistik anlamında başarıya ulaşılması, büyük ölçüde önemli olacaktır. Gelişmeler ve 2018 verilerine göre incelemelerinizi detaylı şekilde yapabilirsiniz.Cevap Yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.


Tavsiye Yazılar
Kahve ve Sağlık

Kahve'nin tarihi sağlığa yararları ve insan bedenine olan etkisi hakkında b …