UPS Alırken Dikkat Etmeniz Gerekenler

Kesintisiz güç kaynakları iş yerleri için ve özellikle bilişim sektöründe son derece önemlidir. Özellikle altyapıları zayıf olan ülkelerde elektrik, su, doğalgaz gibi sağlam altyapı gerektiren durumlarda büyük sorunlar çıkabiliyor. Elektronik ürünler zayıf altyapılar nedeniyle büyük sorunlar görebiliyor. Bundan bir süre öncesine kadar evlerdeki masaüstü bilgisayarların ve modemlerin yandığını hatırlamayan yoktur. İşte bu gibi durumlarda UPS devreye girerek cihazlarınızı koruma altına alır sistemin sağlıklı bir şekilde kapatılması için size fırsat verir.

KGK Zorunlu Mu?

KGK kullanımı ya da UPS  günümüz şartlarında neredeyse zorunludur. Ani elektrik kesintilerinde, güç kaynağı olarak devreye girer ve bilgisayarla temasın devamını sağlar. Önemli finansal zararlara uğramamak için de zorunlu olduğu söylenebilir. Ancak UPS seçerken dikkat etmek gerekir.

UPS Seçerken Dikkat Etmeniz Gereken Kriterler  Nelerdir?

UPS seçim kriterlerine gelince şu sıralama yapılabilir:

  • Düşük giriş akım etkisine bakılmalıdır. Yani beslenilen gerilim kaynağı için mekanizmaya giriş uygunluğu miktarı gibi düşünülebilir. Beslenilen yer aynı ise bu durum olumsuz etkiler yapar.  Diğer yandan değişik kaynaklardan alınan enerjiler daha dengeli bir güç kaynağı olmasında etkilidir. Olumsuz etkileri yok eder. Günümüzde %5 civarında oranı olan değerler baz alınabilir. Tek ünitede 800 kva’lık KGK güç koruması  etkili olabilir.
  • Güç faktörü değeri ne bakılmalıdır. 1’e çok yakın olan giriş güç faktörlü UPS gereksiz badı güç bedellerinden sizi kurtaracaktır. Özellikle yüksek güçlerde bu açıdan tasarruf önemli bir hal alır.
  • Gelişmiş akü yönetimi, diğer bir önemli detaydır. KGK cihazının kendisi kadar önemli olduğu söylenebilir.  Akü aşırı şarj ve deşarjdan korunmalıdır. Bu nedenle otomatik ya da manuel şekilde test sağlayan bir cihaz olmalıdır. KGK sisteminin güvenilirliği açısından da önemlidir.

Sizlerde kaliteli UPS satın almak ve özelliklerine bakmak istiyorsanız APC sitesini ziyaret edebilirsiniz.Cevap Yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.


Tavsiye Yazılar
Ailenin Önemi

Aile kavramı tüm insanlar için evrenseldir ve kutsal bir öneme sahiptir. To …