Bunları da Okuyabilirsiniz
Savaşların Ortasındaki Çocuklar
Teknoloji ve Teknolojinin Olmadığı Devir
Erken rezervasyon otelleri 2018 indirimlerini açıkladı.
Fakir Yazar 2016 Yılında Neler Yaptı!
Fotoğraflara Yakalanmış Hayaletler!
Makale Yazma Hakkında Fakirden Eleştiri
Paylaş
Paylaşımı Kapat

Uyandırıcılık Ne Güzel Meslek

Uyandırıcılık
Okunma Süresi
3 Dakika
Yazar
Fakir
Yazı Tarihi
18.04.17
Yorum
7 yorum

Merhaba Fukara Yazarın Gönlü Zengin Okuyucuları;

Uyandırıcılık diye meslek mi olur?” Evet çalar saatin tam olarak seri üretime sokulmadığı zamanlarda böyle bir meslek varmış. Kendi yorumum ile bu mesleği sizler için inceleyip araştırıp sizlere paylaşacağım. 🙂

Uyandırıcılık Ne Güzel Meslek

Abi Buyur 5 Lira Beni Sabah 6:45’de Uyandır!

Diye akşamdan uyandırıcılık yapan kişiler ile anlaşılır, hangi odada yattığını da söylersin ki başkasının odasının camına vurup uyandırmasın. 🙂 Ben söverim gerçekten birisi beni yanlışlıkla uyandırırsa! Uyandırmak istediği kişi uyanmadan orayı terk edemiyor uyandırıcılık yapan arkadaş. Buda demek oluyor ki yanlışlıkla beni uyandırmaya çalışsa ben uyanmadan gitmeyecek oradan 🙂

Uyandırıcılık mesleği Sanayi Devriminin başladığı zamanlar İngiltere ve İrlanda’da uygulanmaya başlamış 1920’lere kadar devam etmiş. Genelde bu mesleği ufak engelleri olan ancak çalışabilir durumda kişiler yapıyormuş. Örneğin ayağında aksaklık olan kişiler yada yaşı ilerlemiş amcalar ve teyzeler.

Uyandırmak için kullandığı yöntemlerde şunlar; genel olarak uzun bir sopa ile yatak odasının camına vurma, ufak bir borunun içine küçük boncuk koyup nefes yardımıyla üfleyip cama atma (eğlenceli olur) yada bizzat gidip kapıya vurarak.

Günümüzde Uyandırıcılık Diye Bir Meslek Olsaydı

Uyandırıcılık Ne Güzel Meslek

Var ancak ücretsiz genelde sevgili olan çiftler yapar bunu birbirlerine “Beni sabah şu saatte uyandır tmm mı aşkom” diye. Buda beni acayip uyuz eder! Gerçekten can sıkıcı bir durum, Lan elinde son model telefon var kur alarmını. Tabi ki sen çalan alarmı kapatıp uyumaya devam edersen, benim seni uyandırma ihtimalim çok düşük.

Günümüzde böyle bir durum olsaydı sopayla cama vurma olayı olması zor çünkü 8-10 katlı binalar var. 🙂 Uyandırıcılık yapan kişinin binaya girip asansör yada merdiven ile yukarı çıkıp kapı ziline basması gerekiyor. 🙂 Birde uyandırdığı insan benim gibi biri ise “Abi Nooolur 5 dakka daha” diye uyandırıcı ya yalvardığını düşünürsek gerçekten işi yaş 🙂

Bakalım Teknoloji Daha Hangi Meslekleri Yok Edecek ve Günümüzdeki Meslekleri İleride “AAAAAaaa böyle bir meslek varmış 2000’li yıllarda…” diye biri benim gibi anlatacak mı?

Saygılar.
Fakir ve Uyuklayan Yazar.

Benzer Yazılar
Yazarlar Hakkında
yazar
FAKİR YAZAR
Balıkesirliyim, 27 Yaşındayım. 16 Yaşından Beri Web ve Web Yazılım ile Uğraşıyorum. Bu işi Meslek Olarak Değil Boş Zamanlarımda Hobi Olarak Yapıyorum. Balıkesir Üniversitesi MYO Bilg. Tekn. Prog. Mezunuyum. Boş Zamanlarımda Fakir Yazar'a Yazılar Yazıyorum.
yazar
KÜRŞAT
7 ekim 1987 doğumluyum. Çukurova Üniversitesi iletişim fakültesi Radyo, Televizyon, Sinema son sınıfta öğrenciyim. Televizyon ve sinemayı seviyorum. Yazılarım genellikle radyo ve televizyon odaklı olup her konuda yazılar yayınlamaya özen göstereceğim.
Önceki Konu
Makale Yazma Hakkında Fakirden Eleştiri
Sonraki Konu
Yeni Bir Takım Sporu 360 Ball
Yorumlar
Facebook Üzerinden Yorum Bırakın
Disqus Üzerinden Yorum Bırakın