Uzak Doğu Dizileri

Uzak doğu dizileri son yıllarda ülkemizde oldukça popüler bir hale geldi. Uzak doğu dizileri, başta Kore olmak üzere Tayvan, Çin ve Tayland dizileri ile nam salmıştır. Tabi Kore dizileri popülerlikte diğer üç ülkenin dizilerini 2 ile çarpmaktadır. Özellikle Kore dizilerinin ülkemizde bu kadar izlenmesinin başlıca sebebi genellikle lise aşklarını konu olarak almasıdır. Bununla birlikte bölüm süreleri kısa ve dizilerin 20 veya 25 bölümde bitmesidir. Bu da izleyiciyi sıkmamaktadır. Ülkemizde diziler 3 sezondan da fazla sürdüğü için çoğu bölüm sündürülmektedir. Kore dizilerinde ise dizi hemen başlayıp bittiği için olay örgüsünde hiçbir kopuklukluk olmadan dizi devam ettirilmekte ve izleyici de sıkılmamaktadır. Şimdi başlıklar halinde en iyi uzak doğu dizilerine göz gezdirelim.

En İyi Uzak Doğu Dizileri

uzak-dogu-dizileri
En İyi Uzak Doğu Dizileri

Tayvan Dizileri

Tayvan dizileri son zamanlarda kendi çapında bir özel izleyici kitlesi oluşturmuş durumdadır. Geçmiş zamanda yabancı dizi denilince akla Arjantin, Brezilya ve Kore dizileri gelmekte idi. Tayvan dizileri geçmişten günümüze kaşla göz arasında kendi izleyici kitlesini sağlamış ve
kendine göre bir nam salmıştır. Tayvan dizileri Japon ve Kore dizilerinden esinlenilmiş olsa da kendi orijinal senaryoları dizileri de oldukça dikkat çekmeltedir. Şimdi popüler Tayvan dizilerine göz gezdirelim.

Fabulous Boys(2013)

Fabulous Boys dizisi ünlü Kore dizisi You Are Beautiful’ dan uyarlanmıştır.

Moon River (2015)

Boys Over Flowers’ın konusuna oldukça benzemektedir. Boys Over Flower Kore dizileri arasında dünya çapında nam salmış bir dizidir.

Autumn’s Concerto (2009)

Ren Guang Xi oldukça zengin bir hukuk öğrencisidir. Zengin olmasından dolayı insanlar tarafından çok eğlenceli bir hayata sahip olunduğu düşünülse de içsel anlamda hiç mutlu değildir. Guang Xi bir gün çok hastalanıp hafızasını kaybeder ve beyin ameliyatı olur.

Çin Dizileri

Çin dizileri konusu Kore dizileri konularına benzemektedir. Çin dizileri izlemek eğer Çince öğrenmek istiyorsanız dilinize oldukça önemli bir katkı sağlayacaktır.

Scarlet Heart

Roman üzerine kurgulanmış bir dizidir. Dizinin içeriği romantizm, zaman yolculuğu ve tarihi olaylardır. Ölüme yakın bir deneyim yaşayan genç kadının generalin kızının bedenini alması konu edilmiştir.

The Empress of China

Çin televizyon tahinin en pahalı yapımlarından bir tanesidir. Dizi Çin’in tek kadın hükümdarının hayatını konu edinmiştir ve bu dizi son birkaç ayda meşhur olmuştur.

The Lady And The Liar

Dizi, hafızasını kaybeden ve kimliğini başkasına kaptıran genç bir kızın yaşadığı olayları konu edinmiştir. 1930 yılının Shanghai kentinde bu olay geçmektedir. Hayli ilginç olan bu dizi bir drama dizisidir.

Kore Dizileri

Yayını tamamlanmış Kore dizileri içinde kurgusuyla, oyuncularıyla ve senaryolarıyla öne çıkmış 20 Kore dizisinin ismini paylaşacağız. Kronolojik sıralama ile vereceğimiz bu dizilerin eğer meraklısı iseniz hepsini izlemiş olmanız mümkündür. Tamamlanmış Kore Dizileri listemiz:

 1.  Descendants of the Sun (2016)
 2.  Another Oh Hae Young (2016)
 3.  Jealousy Incarnate (2016)
 4.  Doctors (2016)
 5.  Cheese in the Trap (2016)
 6.  Signal (2016)
 7.  Oh My Venus (2015)
 8.  Answer Me 1988 (2015)
 9.  Hyde, Jekyll, Me (2015)
 10.  The Producers (2015)
 11.  My Love from the Star (2014)
 12.  Heirs (2013)
 13.  Answer Me 1994 (2013)
 14.  The Moon that Embraces the Sun (2012)
 15.  Love Rain (2012)
 16.  The Innocent Man (2012)
 17.  City Hunter (2011)
 18.  Secret Garden (2010)
 19.  You are Beautiful (2009)
 20.  Boys Over Flowers (2009)

Saygılar.
Defne.Uzak Doğu Dizileri” için 2 yorum

 • 2 Ağustos 2018 20:30 Yolcu Cevapla

  Çekikler bu işi bilmiyor beni sarmıyor. Çok sıkıcı geliyor denedim bir kaç kez izlemeyi.

 • Ayşegül Arslan

  3 Ağustos 2018 22:54 Ayşegül Arslan Cevapla

  Kore dizileri listesinden 14 tanesini izledim ve benim favorim answer me serisi. Ne zaman izlesem her defasında beni güldürüyor tabi bunda Kore aile yapısının Türklere benzemesi ve mizah anlayışımızın benzer oluşu da bi etken. Bu aralar da Mrs. Hammurabi’yi takip ediyorum. Answer me 1994’teki baba ve kızı yine bu dizide de oynuyorlar.

Cevap Yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.


Tavsiye Yazılar