Uzay ve Kara Delik Hakkında Bilgiler

Merhaba Fakir Yazar Okurları;

Uzay korkunç bir yerdir. Uzayda olan hiçbir şey gece gökyüzünü romantik bir şekilde izleyip yıldız kayınca da dilek tutmaya benzemez. Hiçbir şekilde hava ve su yok. Ayrıca son derece soğuk ve ölümcül radyasyonla dolu. Bir de bilim kurgu filmleri yüzünden onlarca yıldır korku filmlerinin merkezi haline gelmiş durumda. Kısacası uzay; karanlık, ıssız ve dehşet vericidir.

Tabii bu sadece gözle görülen kısmı. Bilim ilerledikçe bazı şeyler açıklanmaya başlıyor. Uzay süper novalarla, gama ışın patlamalarıyla ve ışık da dahil her şeyi yutabilen kara deliklerle doludur. Bilindiği kadarıyla gece gökyüzünün karanlık olmasının nedeni kara deliklerdir. Nereden geldikleri hakkında teoriler olsa da gerçek cevap bilinmemektedir. Ama çevresine ne gibi etkileri olduğunu biliyoruz.

Kara Delikler
Kara Delikler

Bilim adamlarının kara deliklerin açıklanması konusunda birçok teorisi vardır.

 • Alternatif Boyutlara Açılan Bir Portal: Kara deliklerin muazzam bir çekim gücü vardır. Işık hızıyla seyahat etseniz bile kara delikten kaçamazsınız. Bazı kuramlara göre kara delikler bu boyuttaki portalları diğer boyutlara taşır. Tabii daha önce gidip de geri dönen olmadığından şu anki teknolojiyle sadece bir kuramdan öteye geçemeyecek bir çalışma. ( interstellar filminde bu konu işlenmişti)
 • Zaman Yolculuğu: Yer çekiminin yüksek olduğu bir kara deliğe veya gezegene yaklaştığında zaman yavaşlar. Yer çekimi ne kadar yüksekse yavaşlama etkisi de o kadar yüksek olur.  Bir kara deliğin yerçekimi, herhangi bir gezegende bulunandan çok daha büyük olduğu için, teori, kara deliğe girerken evrenin geri kalanına göre yavaşladığınızdan zamanda ilerlediğinizi söyler. Böylece, kara delikler aslında zaman makineleridir, tek sorun şu ki onlardan kaçamazsınız.
 • Solucan Delikleri: Bir solucan deliği, Einstein’ın uzay zamanında iki yeri birbirine bağlayan alan denklemleri nedeniyle oluşan teorik bir yapıdır. Böylece, bir solucan deliğinin içine girip öbür ucuna gidebilirseniz, kendinizi evrenin tamamen farklı bir bölümünde bulursunuz. Kısaca uzay yolculuğu yapmış olursunuz.
 • Kara Delikler Gerçekten Var mı?: Kara deliklerinin varlığından oldukça emin olduğumuz halde, bir sürü problem var. Bilinen kuantum mekaniğine göre böyle bir cisim var olmamalıdır ve bunun yerine parçacıkların tekillik yolunda parçalanmasıyla yoğun olarak enerjik bir alan olmalıdır. Ünlü teorik fizikçi Stephen Hawking, aslında hiçbir olay ufkunun olmadığını ve dolayısıyla hiç kara delik olmadığını belirten bir teori öne sürdü.
 • Her Yerde Minik Siyah Delikler Var: Bir teori, konuşurken evrenin her yerinde sıkıştırılmış zamanın başından beri bırakılmış tonlarca süper minik kara deliğin olabileceğini belirtiyor.
 • Samanyolu’nun Merkezinde Büyük Bir Kara Delik Var: Kara delikler zaten çok büyüktür. Güneşimizin milyarlarca katı büyüklüğünden bahsediyoruz. Ve kendi galaksimiz olan Samanyolu’nun merkezinde gerçekten muazzam büyüklükte bir kara delik var. Bu süper kütleli kara deliklerin nasıl oluştuğunu bilmiyoruz. Bazı bilim adamları,  küçük kara deliklerin birleşimi olduğunu söylüyor.
 • Beyaz Delikler: Kara deliklerin keşfinden çıkan daha enteresan teorilerden biri “beyaz deliklerin” varlığıdır. Temel olarak, kara deliklerin tam tersidir. Sadece dışarı fırlatırlar ama hiçbir şeyi içlerine almazlar. Beyaz deliklerin, bir solucan deliğinin sonu olduğu düşünülüyor. Nasıl ve ne zaman oluşacağı da bilinmiyor.
 • Haydut Kara Delik: Bilinene göre kara delikler sabittir ve galaksinin merkezindedir. Galaksi galaksi gezmezler. Ama bu haydut kara deliklerin galaksileri dolaşıp güneş sistemlerini yeme potansiyelleri var.
 • Herhangi Bir Şey Kara Delik Olabilir: Kara delikler hakkındaki en korkunç teorilerden biri, teorik olarak kelimenin tam anlamıyla her şeyin kara delik olabileceğini ifade eder . Herhangi bir şeyi alıp yeterince sertçe sıkıştırın ve sonuçta kendi atomlarının kendileri üzerinde çökmesine ve bir kara delik oluşturmasına neden olacaksınız. Bu konuda çok fazla endişe etmeye gerek yok çünkü, herhalde bir külü elmas yapacak kadar sıkıştırsanız bile kara delik oluşturmak için gerekli sıkıştırma miktarına yaklaşmış olmazsınız.

Video olarak bir kara deliğin büyük bir yıldızı yutması videoya alınmıştı. Gerçekten ürpertici bir görüntü bir gün bizi ısıtan güneşimizin de kara delik tarafından o görüntülerdeki gibi yutulduğunu düşünemiyorum.

Kara delik ve solucan delikleri gibi uzayda bilinen şeyler hakkında bir film yapıldı. Tabii ki bu yazılanların çoğu teori olduğu için filmde bilm kurgu türünde. İnsterstellar filminden bahsediyorum. Filmde kara delikten geçerek solucan delikleri ile başka bir boyuta geçmeyi başaran bir astronot ekibi konu alınıyor. Dünya ölüyor başka gezegenler arayışına çıkılıyor.

Şuana kadar en çok beğendiğim ve etkisinde kaldığım filmlerden biri İnsterstellar.

Herkesin İzlemesini Tavsiye ederim.

Saygılar.
Fakir Yazar Kürşat.Uzay ve Kara Delik Hakkında Bilgiler” için 2 yorum

 • 29 Ekim 2017 22:04 Fenerbahçe Cevapla

  Çok zengin bir yazı olmuş. Teşekkürler

 • 30 Ekim 2017 10:11 Yusufcan Aksu Cevapla

  Benim de aşırı merak ettiğim Solucan Delikleri ve diğer çoğu uzay terimi hakkında bilgilendirici bir yazı olmuş teşekkürler. 🙂

Cevap Yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.


Tavsiye Yazılar
Kahve ve Sağlık

Kahve'nin tarihi sağlığa yararları ve insan bedenine olan etkisi hakkında b …