Uzun ve Sağlıklı Bir İlişki İçin Altın Öneriler

Değişen koşullar ve günümüzün modern yaşamı ile birlikte ilişkilerde değişmeye devam ediyor. İnsanlara bir bakıyorsun aşık olmuş, bir bakıyorsun ki ayrılmış. Evliliklerin kısa sürdüğü ve boşanmanın da trend olduğu günümüzde aslında hiç hoş olmayan bu durumlar hoş karşılanıyor. Her ilişki ya da her evlilik ömür boyu sürece diye bir şart yok elbette. Ancak doğru insanı bulduysanız neden bir ömür sürecek bir ilişkiniz olmasın ki? Şunu unutmamak gerekir ki siz nasıl ki doğru insanı arıyorsanız, karşınızdaki insan içinde doğru olmalısınız.

Uzun ve sağlıklı bir ilişki için ilk adımı atan siz olmalısınız ve yapmanız gereken ilk şey de doğru olmak. Ben uzun bir ilişki yaşamak istiyorum, buna hazırım diyebilmelisiniz. Gelip geçici aşklarla vaktinizi öldürmek yerine ciddi ve uzun soluklu bir yola hazır olduğunuzdan emin olmasınız. Ardından da uzun ve sağlıklı bir ilişki için sizlere sunacağımız önerileri kulak ardı etmeyin.

Uzun ve Sağlıklı Bir İlişki
Uzun ve Sağlıklı Bir İlişki

Uzun İlişki İstiyorsanız Bunlara Dikkat

Kendiniz Olun

Sadece aşk ile ilgili ilişkilerinizde değil, arkadaşlık ve dostluk yapacağınız kişilere karşı da kendiniz olun. Yapmacık davrandığınızda ilerleyen zamanla birlikte tüm gerçek yönleriniz istemeseniz de ortaya çıkacaktır. Sizi hiç olmadığınız gibi gösterdiğiniz bazı özelliklerinizle seven kişinin ileride bunun tam tersi bir kişilikte anlaması ile birlikte hala aynı düşüncede kalması imkansız olacaktır. Ayrıca bir ömrü paylaşacağınız bir ilişkide neden kendiniz olmaktan kaçıyorsunuz ki? Sizi siz olduğunuz için seven, geçmişinizle, hatalarınızla, iyi ya da kötü her yönünüzle kabul eden insanları sevin. Sizi siz olmaktan uzaklaştıran insanların doğru kişi olmadığını unutmayın.

Sevgi ve Saygı

Belki klişe bir yargı olacak ama ‘’Sevgi olmadan saygı, saygı olmadan da sevgi olmaz’’. Saygıdan kast edilen ilişkinizde put gibi durmanız değildir. Elbette ki karşılıklı şakalaşmalar, atışmalar ve kendi aranızda kullandığınız cümleler olacak. Ama karşınızdaki kişiyi değiştirmeden, olduğu gibi kabullenerek ve öncelikle ona saygı duyarak başlayın ilişkiye. Aslında öncelikli olarak birlikte olacağınız kişiyi sevmeniz gerekiyor. Sevmediğiniz biri ile uzun yıllar birlikte olamayacağınız gibi, o kişiye saygı gösterme ihtiyacı da hissetmeyebilirsiniz.

Açık Olun

Huzur dolu bir ilişkinin altın kuralı dürüst olmaktır. Bir ilişkide yalana başvuruyorsanız sadece kendinizi kandırmış olursunuz. Karşılıklı olarak duyulan güven duygusu bir ilişkinin temelini sapasağlam yapacağı gibi huzurla geçecek bir ömrün de ilk imzasıdır.

Hoşgörülü Davranın

Her ilişkide hatalar ya da eksiklikler yaşanabilir. Kimi zaman siz alttan alırken, kimi zamansa karşınızdakinin alttan alması gerekir. Çok büyük hatalar olmadığı sürece sorunları uzatmanın manası yoktur. Beklenmedik anlarda göstereceğiniz hoşgörü ve anlayış karşınızdakinin kalbini fetih etmenizi sağlayacaktır. Tabii hoşgörülü olun derken her hatayı da görmezden gelerek karşınızdakini hata yapmaya alıştırın demiyoruz. Ancak ilişkinizde katı kurallar koyarak karşıyı sürekli yönlendirmekten kaçınmanızda fayda var.

Asla Bunları Yapmayın

Uzun ilişkinin sırları arasında asla yapılmaması gerekenler vardır. Karşınızdakini kendinize bağlamak ve sevgi dolu bir aşk yaşamak istiyorsanız kesinlikle şunları yapmaktan kaçının;

  • Her anınızı birlikte yaşamayın. Unutmayın ki siz de, karşınızdaki de birer bireysiniz. Sizin de kendinize özel zamanlarınız olsun. Ayrıca ilişkileri canlı tutan en önemli şey özlemektir. Özlenen olmayı ihmal etmeyin.
  • Takıntılı olmaktan ve ayrıntılarda boğulmaktan kaçının. ‘’Neden şunu yapmıyorsun’’ vs. gibi cümlelerle karşınızdakini sıkmayın.
  • Sevgilinizden şüphe duymayın ve güvensizlik yaratmayın. Mademki güvenmiyorsunuz ve bu kadar şüpheleniyorsunuz o halde hala bu insanla işiniz ne? Güvensizlik bir ilişkinin bitmesine giden yoldur.
  • Karşınızdakini olduğu gibi kabul edin ve bir anda değişmesini beklemeyin. Değişim sürecini zamana yayarak ve ‘’Şöyle olsan daha iyi olur sanki’’ tarzında direkt isteyerek değil, önerilerle benimsetin.

Son olarak uzun bir ilişki için öneriler yazımızda kıskançlığı fazla abartmamanızı ve karşınızdakinin geçmişini sorgulamamanızı da tavsiye ederiz. Unutmayın ki onun gibi sizin de bir geçmişiniz var ve sevdiğinizin geçmişini sorgulamaya başladığınızda kendinizi de onu da yıpratırsınız.

Saygılar.
Glsm.Cevap Yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.


Tavsiye Yazılar
Ailenin Önemi

Aile kavramı tüm insanlar için evrenseldir ve kutsal bir öneme sahiptir. To …