Bunları da Okuyabilirsiniz
Hayali Üniversite ve LYS Hakkında
İphone Telefonların İşletim Sistemi Güvenli mi?
Soğuktan Korunmanın Yolları
İşlemcim Neden Isınıyor? Cevaplar/Çözümler
Susuzluk ve Suyun Önemi
Gelecekte İnsanlar İçin Tehdit Oluşturabilecek Robotlar
Paylaş
Paylaşımı Kapat

Vestiphobia Yani Giyinme Korkusu

Vestiphobia Giyinme Korkusu
Okunma Süresi
4 Dakika
Yazar
Kürşat
Yazı Tarihi
16.02.18
Yorum
4 yorum

Muhtemelen Araknafobia (örümcek korkusu), Ofidiyofobi (yılan korkusu) veya Agoraphobia (açık/kalabalık alanlardan korkma) gibi korkuları önceden duymuşsunuzdur. Ama Vestiphobia (giysi korkusu) hakkında çoğu kişi bir şey duymamıştır. Bilim insanları, bu fobinin bazı kumaşlara karşı alerjiler veya giyimle ilgili daha önceki deneyimler de dahil olmak üzere çeşitli yerlerden veya koşullardan kaynaklanabileceğine inanıyor.

Vestiphobia’nın Nedenleri Nelerdir?

Giysi veya kumaşla ilgili travmatik olaylar kişide vestiphobia hastalığına neden olabilir. Orduda çalışmış askerlerde ve diğer kişilerde bu fobinin geliştiği biliniyor. Kurşun geçirmez yelekleri, askeri çizmeleri veya diğer giyim eşyalarını kötü deneyimlerle ilişkilendirerek fobi tetiklenebilir. Kısıtlayıcı giysilerin zorunlu olduğu kültürlerde veya durumlarda büyümekte olan insanlarda vestiphobia görülebilir. Bazı bireylerde sıkı ve klipsli giysiler, fobi hissine yol açar ve uzun bir süre vestiphobia görünmesine neden olabilir.

Bazı insanlar da bu hastalığın kalıtsal olduğunu iddia etmektedirler. Başka bir deyişle, bir kişinin annesi veya babası giyinmekten korkuyorsa çocuklarında da bu durumun görülmesi ihtimali vardır. Bununla birlikte, bu konuda çok az kanıt vardır ve çocuğun vestiphobia hastalığına dış etkenlerden etkilenerek yakalandığı düşünülmektedir.

Vestiphobia Belirtileri Nelerdir?

Birçok diğer fobi gibi semptomlar da büyük oranda panik ve kaygı ile ilgilidir. Her bireyin hissettikleri belirtiler korkularının şiddetine bağlı olarak farklılık gösterebilir ancak vestiphobia olan çoğu insan sarsıntı, hiperventilasyon (hızla nefes alıp verme) veya sıkışmış hissetme, kontrolünü kaybetme, nefes darlığı, şaşkınlık veya bulantı hissi gibi belirtiler gösterecektir. Alerji ve diğer korkularda olduğu gibi, bazı insanlar başka semptomlar da yaşayabilir. Belirtiler bir gün aşırı terleme, daha sonra başka bir günde aşırı bulantı gibi farklı şekillerde olabilir.

Vestiphobia

Vestiphobia

Vestiphobia Nasıl Tedavi Edilir?

Hipnoterapi, vestiphobia da dahil olmak üzere fobisi olan birçok insana uygulanan yaygın bir tedavi yöntemidir. Giyinme korkusu, bir insanın günlük hayatını çok olumsuz yönde etkileyeceğinden hipnoterapi kullanılarak, bilinçaltının fobiyi en aza indirgemek için etkili olabileceği düşünülmektedir. Doktorlar genellikle bu hastalığı tedavi edebilmek için ilaç yazmaktadırlar ve bu ilaçlar ciddi yan etkilere neden olabilir. İlaçlar en iyi ihtimalle geçici olarak bu fobiyi bastırabilirler ama asla kesin çözüm değillerdir. Konuşma terapisi de, vestiphobia olan kişilerin hissettikleri korkuların bir kısmını veya tamamını yok etmede etkili olabilir. Bu terapi birkaç ay sürse de ilaç tedavisine göre etkileri daha kalıcıdır.

Ben hiç bu fobiye sahip birini tanımadım. Peki sizin çevrenizde bu fobiye sahip bir kişi var mı?

Saygılar.
Fakir Yazar Kürşat.

Benzer Yazılar
Yazarlar Hakkında
yazar
FAKİR YAZAR
Balıkesirliyim, 27 Yaşındayım. 16 Yaşından Beri Web ve Web Yazılım ile Uğraşıyorum. Bu işi Meslek Olarak Değil Boş Zamanlarımda Hobi Olarak Yapıyorum. Balıkesir Üniversitesi MYO Bilg. Tekn. Prog. Mezunuyum. Boş Zamanlarımda Fakir Yazar'a Yazılar Yazıyorum.
yazar
KÜRŞAT
7 ekim 1987 doğumluyum. Çukurova Üniversitesi iletişim fakültesi Radyo, Televizyon, Sinema son sınıfta öğrenciyim. Televizyon ve sinemayı seviyorum. Yazılarım genellikle radyo ve televizyon odaklı olup her konuda yazılar yayınlamaya özen göstereceğim.
Önceki Konu
Neden İnsanlar 8 Saatlik Döngüde Uyuyor?
Sonraki Konu
İnsanlar Gittiğinde Dünya’da Neler Değişecek?
Yorumlar
Facebook Üzerinden Yorum Bırakın
Disqus Üzerinden Yorum Bırakın