Yaban Arıları da Bal Arıları Kadar Önemlidir!

Dünyadaki arı popülasyonlarındaki düşüşler son birkaç yıldır yaygın olarak arttığı gözlemlenerek bildirilmiştir. Bununla birlikte, bal arıları tarım sistemimizin hayati bir parçasıdır ve özel tarımsal kullanım için evcilleştirilmişlerdir. Bilim adamları arı azalmasını anlamak için çalışırken, yerel arıların oynadığı benzersiz rolleri tanımlamak ve onlara özgü tehditleri tanımlamak önemlidir.

Verimli Tozlayıcılar

Yediğimiz her üç şeyden biri arılar sayesindedir. Bademleri, elmaları, yaban mersini, balkabağını, domatesleri ve diğer birçok popüler ürünü tozlaştırırlar. Çünkü bitkilerin büyümesi, arıların tozlaştırmasıyla mümkün olmaktadır. Ayrıca çiftlik hayanlarını beslediğimiz birçok bitki de arıların tozlaştırmasıyla büyüdüğünden, yediğimiz etler bile arılar sayesinde soframıza gelmektedir. Gıda güvenliği için arılara ve sağlıklı ekosistemlerin korunmasına ihtiyacımız var. Arılar, diğer hayvanlara yiyecek ve su sağlayan, hava ve toprak kalitesini geliştiren çiçekli ağaçları ve kır çiçeklerini tozlaştırmaktadır.

Bal arıları ile birlikte, yabani arılar da bitki tozlaşması için hayati öneme sahiptir. Araştırmalar, yabani arıların varlığının birçok ürün türünde verimi arttırdığını göstermiştir. Genellikle Kuzey Amerika’ya özgü bitkileri bal arılarından polenlendirme konusunda daha verimlidirler. Örneğin, bir bal arısı, bir yaban arısı kraliçesiyle göre aynı miktarda polen biriktirmek için bir yabanmersini çiçeğini dört kez ziyaret etmek zorunda kalacaktır.

Yabani arılar, “vızıldama polinasyonu ” adı verilen çiçeklerden polen çıkarmanın benzersiz bir yoluna sahiptir. Çiçekleri belirli bir frekansta çalkalarlar ve daha fazla polen salınır, böylece daha verimli tozlaşma sağlanır. Bal arıları bunu yapamaz. Bumble arıları özellikle vızıldama polinasyonunda iyidir, bu nedenle birkaç tür artık ticari olarak yönetilmektedir. Meyveleri, sebzeleri, ağaç fıstıklarını ve çiçeklerini yetiştiren çiftçi sayısının artmasıyla, çiftçiler artık ürünleri için ya bumble arılarını ya da bumble arıları ve bal arılarını bir araya getirmektedir.

Tehlikedeki Bumble Arıları

Bazı arı türleri azalırken bazı türler neden gelişiyor? Bazı araştırmalar, dar ya da uzmanlaşmış bir diyet ve büyük vücut büyüklüğü gibi özelliklerin düşüşle ilişkili olduğunu göstermektedir. Ancak, hangi özelliklerin türleri savunmasız hale getirdiğini ve özellikle risk altındaki türleri tanımlamak için daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır. Kuzey Amerika’da 46 tane bombus arı türü vardır; diğer yerli arılar (4,954 artı türler) büyüklük, renk ve yaşam öyküsü özelliklerinden çok farklıdırlar.  Doğal arılar çok çeşitli olduğu için, vahşi arıların azalması için birincil bir neden belirlemek zor. Fakat bombus arılarında olduğu gibi, kötü beslenme ve böcek ilacına maruz kalmaları muhtemelen ana nedenlerdir.  Bahçelere, tarlalara zarar veren böceklerden kurtulmak isterken, doğayı hayatta tutan arıları öldürmemeliyiz. Doğal arılar için güvenli yuvalama alanları sağlamak, bu nedenle korumaları için hayati derecede önemlidir. Yok edilen her çayırlık alan, arıların da yok olmasına neden olmaktadır.

Tehlikedeki Bumble Arıları
Tehlikedeki Bumble Arıları

Arı Bolluğu ve Çeşitliliğin Ölçülmesi

Devletlerin, arıların şu an nasıl olduğunu belirlemeleri için, geçmişte ne kadar çok ve çeşitli topluluklarının olduğunu bilmek zorundayız. Yani ellerinde geçmişe yönelik veriler olmalıdır. Ayrıca, koruma çabalarının en büyük etkiye sahip olabileceği düşük arı bolluğuna veya çeşitliliğe sahip alanları belirlemek için farklı manzara ve bölgelerdeki arı örnekleri de alınmalıdır. Ancak bu eylemlerin etkili olup olmadığını bilmenin tek yolu, ilerleyen arı topluluklarındaki değişiklikleri takip etmektir. Ayrıca, yerel ürünlere tozlaşma hizmeti veren, yönetilen Bombus arı ve bal arılarının sağlığı da izlenmelidir. Unutulmaması gereken şey, arıların olmadığı bir dünyada insanların da çok fazla hayatta kalamayacağıdır. Beslenmek için yediğimiz, içtiğimiz neredeyse her şeyin arıların sayesinde olduğunu bilmek dünyamızın geleceği açısından önemlidir.

Saygılar.
KürşatCevap Yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.


Tavsiye Yazılar
Kahve ve Sağlık

Kahve'nin tarihi sağlığa yararları ve insan bedenine olan etkisi hakkında b …