Bunları da Okuyabilirsiniz
Twitch.tv Nedir? Ne İşe Yarar?
Forum Sitesi Mi Açacaksınız? Açmadan Önce Okuyun!
Engel, Engel Olmasın!
Çarşı Pazar Filmini İzledim
Elma Şekeri ile Hayal Kırıklığım
Kilo Vermek Elimizde
Paylaş
Paylaşımı Kapat

Yağlı Salçalı Ekmek

Yağlı Salçalı Ekmek
Okunma Süresi
6 Dakika
Yazar
Fakir
Yazı Tarihi
06.04.17
Yorum
14 yorum

Merhaba Fakir Yazar Okurları;

Yeni nesil bilir mi bilmem! Belki ebeveynleri yediyse zamanında çocuklarına ekmeğin üstüne sürüp vermiş olabilirler yesin diye 🙂 Hiç yağlı salçalı ekmek yemedim diyen varsa kendini atsın minareden 🙂 O kişi çocukluğunu yaşamamıştır. 🙂

Sıcak Köy Ekmeğinin Üstüne Yağ ve Salça MİS MİS…

Şimdi böyle yazınca herkesin canı istemiştir 🙂  
5-6 yaşlarında Köyde yaşarken Annem her hafta köy ekmeği yapardı. Eski usul ekmek fırınlarını bilir misiniz? Kerpiçten yapılmış eski usul fırınlar, köyde yaşayan arkadaşlar bilir. Fırın ateşi için benden çalı çırpı toplamamı isterdi fırını yakmak için. 🙂 Çalı çırpıyı toplarken iyice yorulurdum, nefes nefese kalırdım. Fırın yandıktan sonra o çalı çırpının koru kalır; işte o an  ekmeği fırına verme zamanı gelmiştir.

Yağlı Salçalı Ekmek

Ekmeğin pişmesi için sabırsızca beklerdim. Bilirdim ki Annem piştikten sonra sıcak olan ekmeğin kıyısına yağı salçayı sürecek o yağ ekmeğin sıcaklığından eriyecek salça ile birlikte kaynaşacak mükemmel yumuşacık bir lezzet bırakacak ağzımda. 🙂 Ayrıca köy ekmeği fırında pişerken o müthiş ekmek kokusunu duymanız gerek, muhteşem… Hani yağmur yağınca toprak kokusu duyarsınız hoşunuza gider ya öyle bir his…

Salça Deyince Marketteki Çakma Salçalardan Değil; Köy Salçası

Yağlı Salçalı Ekmek

Marketlerde gördüğünüz hazır salçalarda salça tadı bile yok! İğrenç ötesi tatları var, güzelim domatesleri ziyan ediyorlar o konservelerde ki salçaları yapmak için. Ben bizzat aldırmıyorum o salçalardan güvenmiyorum çünkü öğrenci iken yaz aylarında buna benzer bir salça konservesi yapan bir yerde çalışmıştım. Yapılan ortamı ve salça olan domatesleri görmüştüm. Yazmaya kalksam gördüklerimi salça yemezsiniz 🙂

Güzel Bir Salçanın Tadı Nasıl Olur?

Yağlı Salçalı Ekmek

Domates ve Biber salçasını karıştırarak güzel bir tat elde edebilirsiniz. Salçanın tuzu ne çok tuzlu ne de az tuzlu olmalı. Dengede tutmak önemli yoksa kötü bir tat oluşur. Biber salçasının tadı biraz daha buruktur ve rengi biraz daha koyudur. Domates salçasının rengi normal kırmızı renktedir. Salçanın tadı tatlı olmamalıdır! Salçanın tadı biraz ekşimsi olmalı.

Salçanın Doğal ve Organik Olduğunu Nasıl Anlarız?

Doğal olan salça küflenir.
Küflenir deyince tamamı küflenmez sadece salçanın üstünde küf görünür, üstündeki küfü kaşık yardımı ile alıp güvenle kullanabilirsiniz.

Neden küf görülür? Salça nem içeriği itibarıyla küflenme görülebilen bir üründür. Salçada küf oluşumunu engellemek için ne yapılmalı? Soğuk ortamda saklanmalıdır. Havayla mümkün olduğunca temas ettirilmemelidir. Üzerine yağ dökülmesi ya da tuz ile karıştırılması küflenmeyi geciktirebilir. Mümkün olan en kısa sürede tüketilmelidir.

Fakirden Yağlı Salçalı Ekmek Tarifi

Ekmekleri dilimleyin soba fazla sıcak değil iken sobanın üstüne koyun eğer soba yok ise fırına koyup fırında kızartabilirsiniz 🙂

Ekmekler kızarana kadar salçamızı hazırlayalım; ufak bir tavanın içine yağ koyun (mümkün ise zeytin yağı) yağ kızınca domates salçası ile biber salçasını karıştırıp kızmış olan yağın içine bırakın ve kavurmaya başlayın. İlave olarak salçanın içine isteğe göre Kekik ve Acı Pul Biber katabilirsiniz.

Fırında ısıtmış olduğunuz ekmek dilimlerini çıkartın üstlerine yağ sürünce yağ eriyecektir. Hazırlamış olduğunuz salçayı sürün ve Hazır.
Çayla birlikte Götüüüüüüüüüüüüüüüüüüüür… Misss….

Saygılar.
Fakir ve Yağlı Salçalı Yazar 🙂

Benzer Yazılar
Yazarlar Hakkında
yazar
FAKİR YAZAR
Balıkesirliyim, 27 Yaşındayım. 16 Yaşından Beri Web ve Web Yazılım ile Uğraşıyorum. Bu işi Meslek Olarak Değil Boş Zamanlarımda Hobi Olarak Yapıyorum. Balıkesir Üniversitesi MYO Bilg. Tekn. Prog. Mezunuyum. Boş Zamanlarımda Fakir Yazar'a Yazılar Yazıyorum.
yazar
KÜRŞAT
7 ekim 1987 doğumluyum. Çukurova Üniversitesi iletişim fakültesi Radyo, Televizyon, Sinema son sınıfta öğrenciyim. Televizyon ve sinemayı seviyorum. Yazılarım genellikle radyo ve televizyon odaklı olup her konuda yazılar yayınlamaya özen göstereceğim.
Önceki Konu
İron Man Uçuş Takımı Gerçek Mi Oluyor?
Sonraki Konu
PlayerUnknown’s Battlegrounds Tanıtım-İnceleme
Yorumlar
Facebook Üzerinden Yorum Bırakın
Disqus Üzerinden Yorum Bırakın