Yanık Çaydanlık Koleksiyonu

Merhaba Fakir Yazar Okurları;

Gün içinde çok fazla çay ve kahve tükettiğimi daha önceki yazılarımda belirtmiştim. Ancak çay ve kahveleri hazırlarken birçok kez ocaktaki suyu unutarak Çaydanlık ve Cezve yaktım. Nasıl unuttuğuma dair onca çaydanlık yakma hatırasından en önemlisini  sizlere anlatacağım.

Ocağa Çay Suyu Koyduğumu Unutup Elektrik Faturası Yatırmaya Gittim!

Bu yaşadığım olay 3-4 sene önce oldu. Öğle vakti çay suyunu koydum ve ocağın altını yaktım. Gidene kadar demleyeyim dedim. Giderken de çayın altını kapatırım. Ben gelene kadar çay demini alır. Gelince de mis gibi içerim. Neyse bilgisayarın başına geçtim (Her şeyin sorumlusu bilgisayar aslında). O zamanlar takıldığım bir forum sayfası vardı. Bir yandan oradaki yazışmaları okuyorum bir yandan da onlara cevap yazıyorum derken ben ocaktaki suyu unuttum.

Üstüme montumu aldım ve fatura yatırmaya gittim. Fatura sırasını bekledim. Faturayı ödedim. Dönerken hâl hatır sormak için arkadaşın yanına uğradım. Tavla atalım dedik. Abi o arada arkadaş bana “çay ikram edeyim sana” deyince kafamdan aşağı o kaynar sular döküldü. “Eyvah. Ben ocağa çay suyu koydum. 1 saatten fazladır kaynıyor. Lan ev yanmasın!” dedim. Adamın arabası da var. Beni eve bırakabilir ama ben o korkuyla koşarak gittim. Bizim evin sokağına vardım. Duman var mı diye karşıdan cama bakıyorum. Ben artık ev yanmıştır diye düşünüyorum. Çünkü 1 saati geçmiş o çaydanlık ateş de yanıyor.

Yanık Çaydanlık Koleksiyonu

Arkadaşlar eve geldim ve kapıyı açtım. İçerisi yanık kokuyor. Hemen kendimi mutfağa attım. Baktım kaynaya kaynaya çaydanlığın içindeki su bitmiş. Çaydanlık artık kıpkırmızı olmuş. Çekiç ile vursan çaydanlık yeni bir şekil alır. Yani istesen onu tekrar dövüp başka bir şey imal edebilirsin.  😀

Hemen ocağın altını kapattım. Yanık çaydanlık kokusu gitsin diye camları açtım. Çaydanlığa ellemedim. İstesem de dokunamazdım zaten. Çaydanlık kıpkırmızı olmuştu. Soğumadan dokunmak mümkün değil. Çaydanlık soğuduktan sonra kapkaraydı. Annem görürse beni ne yapar bilmem. Gidip çaydanlığı hemen çöpe attım. Yerine de anemin vitrine koyduğu vitrin süsü çaydanlığı koydum. Komedi resmen. 😀

Tabi ki annem eve gelince kokudan anladı. Yanmış çaydanlık kokusu bütün eşyaların üzerine sinmişti. Baya bir azar yedim. Haklılar. Benim hatam. Ev yanabilirdi. Allah korusun can kaybı da olabilirdi. Arkadaş “Çay ikram edeyim sana” demeseydi her şey olabilirdi.

Böyle şeyler ihmale gelmez. Bir şeylerle uğraşıyorsanız dikkat edin. Çay suyu ya da ocağa bir şey koyduysanız mutlaka telefon alarmını kurun ve suyun yaklaşık kaynama süresi kadar zaman ayarlayın.

Saygılar.
Fakir Yazar.Yanık Çaydanlık Koleksiyonu” için 7 yorum

 • 14 Mayıs 2017 10:28 Süleyman ÖZKAN Cevapla

  Her ay bir çaydanlık yakıyorum neredeyse. Evde bana hesap soracak kimsenin olmaması neden oluyor belkide buna.
  Her yeni çaydanlık aldığımda, fiyatının biraz daha arttığını görüyorum. “Dikkat etmek lazım, Dünya’nın parası.” diyorum her seferinde. Fakat netice hep aynı.
  Yakmadığım zamanlarda genellikle doğal gazın ikaz sesiyle sıçrıyorum yerimden. Çaydanlık sağlam ama bu kez evde fena bir gaz kokusu.
  Cana gelmesin de mala gelsin. Ama dikkat etmedikçe cana da gelir Allah korusun.

 • 14 Mayıs 2017 11:56 Muro Cevik Cevapla

  Allah korumuş fakir. Ev de yanabilirdi. Dikat etmek lazım. Bende zamanında kapıda çok anahtar unutmuşluğum var. Bu yuzden cilingirlere verdiğim paraları toplasan herhalde bir telefon alırdım 🙂 eğlenceli bir yazı olmuş eline sağlık

 • 14 Mayıs 2017 14:42 Bahceperim Cevapla

  Ben yorgunluktan uyuyakalmışım. Kokuya uyandım sanırım, metalik koku her yanda evi ne kadar havalamdırsan da iki gün çıkmadı. Bizimkiler de aman çok yorgunken ocağa bir şey koyma, diyorlar.

 • 15 Mayıs 2017 00:28 Halil GÖNÜL Cevapla

  Çok insanın mutlaka çaydanlıkla ilgili bir hatırası olma ihtimali yüksektir diye düşünüyorum. Ben de orta okuldayken, teneke sobanın içine, közlerin üstüne koydum kaynasın diye. kısa sürede kaynadı ancak çıkarırken dizimin üstüne dökünce anam anam türküsünü söyledim tabii ki ve bir ay kadar yanıkla dolaştım aksayarak. 🙂

  • 15 Mayıs 2017 00:31 Fakir Cevapla

   Ooooo aman Abi Allah korusun inşallah izi kalmamıştır dizlerinde. Büyük geçmiş olsun.

 • 15 Mayıs 2017 03:44 Halit Osman Yurdakul (Koadzba) Cevapla

  Bende ablamın bana emanet ettiği kurabiyeleri yakmıştım, neyse ki bikaç tepsi daha vardı, fazla azar işitmedim☺️

 • 16 Mayıs 2017 17:26 Hamdi Çetin Cevapla

  Bizim iş yerindeki elemanda hep aynısını yapıyor, ocağa koyup dışarı çıkıyor yemeğe birgün ofisi yakacak 😀

Cevap Yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.


Tavsiye Yazılar
Ailenin Önemi

Aile kavramı tüm insanlar için evrenseldir ve kutsal bir öneme sahiptir. To …