Yeni Başlayanlara Akvaryum ve Balık Bakım Önerileri

Merhaba Fakir Yazar Okurları;

Bu yazımda kendimin de beslemekten zevk aldığım akvaryum ve balık hobisi hakkında yazacağım 🙂 Genelde bir çok kişi balık beslemekten çekinir sebebi bakamadığı için ölmesidir.

Akvaryuma Aldığım Balıklar Neden Ölüyor?

 • Uyumluluk: Öncelikle her balığın birlikte yaşadığı uyumlu balıklar ve uyumlu olmadığı balıklar vardır. Etçil bir balığı yada Çiklit dediğimiz amerikan, malawi yada tangakiya gölü türlerini canlı doğuran akvaryumuna bırakır iseniz canlı doğuran türlerini sabah göremezsiniz afiyet ile yerler 🙂 Petshop’a gidince onun rengi güzel, bunun şekli güzel diye hepsinden alır iseniz diğer gün bazılarını ölü görürsünüz. Petshoplar para kazanmak için satar,  balığa acımaz.
 • Akvaryum hacmi: Akvaryumun boyutuna ve hacmine göre balık seçimi yapınız bölge seçen balıklar için geniş akvaryumlar tercih edilir, en az 200 litre. Ancak canlı doğuran gibi ufak balıklar için 70-80 litre yeterli bakacağınız balık sayısı fazla ise arttırabilirsiniz hacmi. Çok balık küçük akvaryum suda pislenme, akvaryum içinde yer kavgaları ve ölümlere neden olur.
 • Su Değişimi: Balık sayısına ve akvaryumun boyutuna göre haftada 1 yada 2 kez dip çekimi ve %30 su dinlenmiş su değişimi yapmanız gerekir. Kesinlikle dinlenmemiş su koymayınız. Koyduğunuz suyun sıcaklığı akvaryumun suyu ile aynı olsun. Yoksa balıklarınız şoka girer ve ölür.
 • Kaliteli Filtre: Eğer Akvaryumunuz 60 litrenin üstünde bir akvaryum ise dış filtre alın altında ise iç filtre yeterlidir. Kaliteli bir filtre alır iseniz sizin ve balıklarınızın yararına olur.
 • Yemleme: Akvaryum balıklarınızı tavuk yemler gibi yemlemeyin! Balıkların en çok ölüm sebebi aşırı yem atılmasından dolayı olmaktadır. Günde 2 kez balık sayısına göre yeterlidir. Şunu unutmayın balıkların doyma içgüdüsü yoktur.

Yukarıdaki bilgilere göre hareket eder iseniz balıklarınız sağlıklı bir şekilde büyür ve üremeye başlarlar.

Fakirin Beslediği Balıklar Neler?

Tabiki Fakir Balıkları 😀
1 adet oscar 1 çift de texas yani 3 adet amerikan besliyorum 🙂
Şimdiye kadar beslediklerim Lepistes ile başladım, daha sonra Sarı Prenses ardından Fontoza brundi ondanda vazgeçip 1 adet Midas besledim. Fotoğraftaki de Midas ile Fakircik 🙂

Saygılar.
Fakir Yazar.Yeni Başlayanlara Akvaryum ve Balık Bakım Önerileri” için 9 yorum

 • 8 Mart 2017 11:34 Dogablogu.net Cevapla

  Açıkçası akvaryum yapmayı çok istiyorum. Fakat bunun için evin geniş olacak ve senin de hobi odan olacak. Mesela duvar içi bi deniz akvaryumu hiç fena olmazdı yani. Yada tropik bir akvaryum. Bu nedenle geniş bir eve bile çıkabilirim.

 • 8 Mart 2017 16:06 ishana Cevapla

  akvaryum emek isteyen bir uğraş. balıklarında birer canlı olduklarını ve ilgi bekledklerini unutmamak lazım. Oğluma sorumluluk duygusunu aşılamak amacıya 2 japon balığı almıştım. her gün onların bakımlarını yapma görevini kendisine verdim. bir kaç ay sonra o görevin benim üstüme kaldığını farkettiğimde çok geçti.

 • 8 Mart 2017 18:21 Oğuzhan Kara Cevapla

  Balık bakmak diğer hayvanlara bakmaya fazla benzemez. Bence yazınız ilk defa bakacaklar için oldukça bilinçlendirici olmuş.

 • 8 Mart 2017 19:14 Ali Osman Şen Cevapla

  Küçükken bir kere deneyeyim dedim balık besleme mevzusunu ve suyu hiç temizlememiştim. Balık çok kısa bi süre sonra öldü. Meğersem incelikleri varmış 🙂

 • 9 Mart 2017 11:07 orakciblog Cevapla

  Çok balık meraklısı bir insanımdır. Daha önce de balık besledim akvaryum olsun fanus olsun ancak fazla yaşamıyolar ya artık balığın genleriyle mi oynuyolar anlamıyorum ama hemen ölüyor. Düzenli bakımlarını yapsam da yaşamadılar.

  • 9 Mart 2017 11:09 Fakir Cevapla

   Fotoğrafta gördüğünüz balık 3 yıl yaşadı eğer ben askere gitmeseydim dahada yaşardı 🙂 Ben askere gidince tavuk yemler gibi yemlemişler su değişimini yapmamışlar dip çekimini yapmamışlar 🙂

 • 9 Mart 2017 13:32 Beyin Cevapla

  Kendime güvenip de balık beslemeye cesaret edemiyorum. Zamanında sorumsuzluğum (biz buna cahillik diyelim) yüzünden bir balığımı kaybetmiştim. O yüzden hala cesaret edemiyorum. Yazı için teşekkürler hocam. Faydalı bir paylaşım olmuş.

 • 9 Mart 2017 21:05 Baver Sağlam Cevapla

  Benim de 2 tane balığım vardı. Fazla yem verince ölmüştü. Çok üzülmüştüm 🙁 Ama taktikler süper devam 🙂

 • 10 Mart 2017 12:03 emertcan Cevapla

  evde beslenecek en rahat hayvan balık olsa gerek. ancak balıkta bile, akvaryumun belirli aralıklarla temizlenmesi, bakımı oldukça zor geliyordu. ama hakkıyla yapanları da oldukça kıskanmışımdır her zaman

Cevap Yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.


Tavsiye Yazılar
Ailenin Önemi

Aile kavramı tüm insanlar için evrenseldir ve kutsal bir öneme sahiptir. To …