Bunları da Okuyabilirsiniz
Okul Kırtasiye & Malzeme Alışverişi Nasıl Yapılır?
Mısır Piramitleri Nasıl Yapıldığı Niye Bilinmiyor?
Youtuber Olmak ve Takip Ettiğim Youtuber’lar
Sosyal Medya’da Ölüm!
İphone Telefonların İşletim Sistemi Güvenli mi?
Elon Musk ve Mars Yolculuğu
Paylaş
Paylaşımı Kapat

Youtube’un Kötü Yanları

Youtube’un Kötü Yanları
Okunma Süresi
6 Dakika
Yazar
Fakir
Yazı Tarihi
26.06.17
Yorum
7 yorum

Merhaba Fakir Yazar Okurları;

Youtube Dünya genelinde kabul görülen lider video arama motoru. Son zamanlarda sizde biliyorsunuz ki Youtuber yada Youtuberlık diye bir kavram oluştu. Bir yandan yararlı video içerikleri oluşturulsa da, diğer yandan Youtube’un buna DUR demesi gerektiği sorun teşkil eden kanallarda oluştu.

Youtube’un Rezillikleri

Fenomenlik diye bir olay var; bir kitlenin senin yazılarını, sosyal medya hesabını, video içeriklerini takip edip abone olması ile oluşan bir kitlenin başındaki kişiye fenomen deniyor. Hak edipte büyük bir kitleyi yakalayanlar da var. Hak etmeyip de kendisi gibi ahlaktan yoksun bir kitleyi yakalayanlar da…

Youtube’da büyük bir sorun olarak gördüğüm durumları sizlere sıralayacağım:

Ailesini ve Çevresindeki İnsanları Kullanarak (Rezil Ederek) Video İçeriği Oluşturma

Aileyi Kullanmak

Aileyi Kullanarak Video içerik Üretme

Bir Ailenin çocuğu bunu niye yapar? Merak ile soruyorum! Çoğu kişinin Annesi, Babası yada aile bireyi Teknoloji ve bu olaylara hakim değil. Niye insanları videoyu izleyenlerin karşısında küçük düşüyorsunuz. Adam Babasına yada Aileden birisine şaka yapıyor babası oğluna küfür edince. Hoooo reytingler tavan. Senin hoşuna gidebilir ancak izleyenlerin kafasında öyle algı oluşmuyor. Bu durumu son derece sakıncalı buluyorum! Olmaması gereken bir durum.

Bu tip kişilerden be Youtube kanallarından iğreniyorum.

Video Ön İzleme Görselinde Cinsel Çağrışımlı Görseller Oluşturmak

Ön izleme görselleri

Ön izleme görsellerinde göğüslerin ön plana çıkartılrması

Çekinmeden yazıyorum kusura bakmayın. Video içeriğindeki olay farklı, videonun ön izleme görselinde ki olay farklı. Bu tarz videolar ile bir çok kez karşılaşmışsınızdır. Görselde kafam kadar bir göğüs yada kocaman bir popo, ancak videoya tıkladığınızda içeriğin önizleme görseli ile uzaktan yakından alakası yok. 🙂 Yani abazalara yönelik hit çekmek için yapılmış bir olay.

Yaptığınız bu olaydan da sizin gibi kanallardan da iğreniyorum.

Küfür İle İzletme

Küfürlü youtube içerikleri

Küfürlü Youtube İçerikleri ve Küfür ile izletme

Adam o kadar geniş ki! Video çeker iken arkadaşına ana bacı sövüyor, arkadaşı da ona ana bacı sövüyor. Hiç bir şey olmamış gibi devam ediyorlar. Youtube’u küçük büyük bir çok insan izliyor, örnek olması gerekirken bu tarz videolar oluşturup yayınlayan kişiler çoğunlukla mevcut.

Tehlikeli Videolar Yaparak İzlenme

Tehlikeli İşler Yaparak İzlenme

Tehlikeli Videolar Çekerek İzlenme

Youtube’u küçük büyük her yaştan bir çok insan kullanıyor. Ufak yaşta izleyen arkadaşlarımız daha fazla.

Elemanın birisi örnek veriyorum “ısıtılmış bıçak ile buzu kesiyoruz” diye video çekiyor. Bunu çekerken de “sizler uygulamayın” diye bir şey de demiyor. Gerçi dese de kimsenin umursayacağını sanmıyorum. Benim ufak yaşta özenti arkadaşlarımda izliyor uyuyor bunlara. Onlarda aynılarını yaparak video çekmeye uğraşıyorlar. Sonra kocaman yanıklar oluşuyor.

Örnek olmanız gerekirken başa dert oluyorsunuz!

Youtube’un Çakma ve Yalancı Tarihçileri

Çakma ve Yalancı Tarihçiler

Çakma ve Yalancı Tarihçiler

İçerik oluşturmak için bir çok tarihi olayı saptırıp uydurarak video içerik yapan kişiler mevcut. Gerçek tarihimizi yozlaştıran ve milletin kafasında “gerçekten öyle mi?” algısı yaratan kişiler. Tarih’de yaşanılan bir olayı kafasına göre anlatarak değiştirerek izleyici kitlesine hitap etmek hem tarihe saygısızlık hem izleyen insanlara. Tarihini bilmeyen bir çok insan var sen bu insanlara yanlış olarak anlatırsan o insanda yanlış bir tarih ile önünü göremez. Tarih’den ders  alacaksın, ileriye dönerek emin ve doğru adımlar ile gideceksin.

Bu tarz kişilerin Youtube kanallarında yayınlanan paylaşımlara pek inanmayın.

Bu tür içerik sunan youtube kanallarını ve içeriklerini hiç bir zaman sevmiyorum. Ve kimsenin de abone olup izleyip katkıda bulunmasını istemiyorum. Ancak her ne kadar yazsam da izlenmeye ve takip edilmeye devam edilecekler. Amacım milleti birazda olsa bilinçlendirmek.

Not: Yazıdaki Görseller Yazılanlar ile alakası olmayabilir. Ancak örnek teşkil edecek görsellerdir.

Saygılar.
Fakir Yazar.

Benzer Yazılar
Yazarlar Hakkında
yazar
FAKİR YAZAR
Balıkesirliyim, 27 Yaşındayım. 16 Yaşından Beri Web ve Web Yazılım ile Uğraşıyorum. Bu işi Meslek Olarak Değil Boş Zamanlarımda Hobi Olarak Yapıyorum. Balıkesir Üniversitesi MYO Bilg. Tekn. Prog. Mezunuyum. Boş Zamanlarımda Fakir Yazar'a Yazılar Yazıyorum.
yazar
KÜRŞAT
7 ekim 1987 doğumluyum. Çukurova Üniversitesi iletişim fakültesi Radyo, Televizyon, Sinema son sınıfta öğrenciyim. Televizyon ve sinemayı seviyorum. Yazılarım genellikle radyo ve televizyon odaklı olup her konuda yazılar yayınlamaya özen göstereceğim.
Önceki Konu
Yapay Zeka Diye Bir Şey Varmış
Sonraki Konu
Milyon Yıl Geçse de İnsanlık Aynı Kalacak
Yorumlar
Facebook Üzerinden Yorum Bırakın
Disqus Üzerinden Yorum Bırakın