Yüksek Ateş ve Kabuslar

Merhaba Fakir Yazar Okurları

Havalar bir sıcak bir soğuk nedir bu dengesizlik? Nisan ayında bazı bölgelerimize kar yağdı. Sabah saatlerinde sıcak öğleden sonra hava sıcaklığının buz gibi olması insanın direncini kırıyor ve hastalığa yenik düşmesine neden oluyor. Mevsim geçişlerinde kendinize dikkat edin. Benim gibi Ooo.. hava sıcak giyeyim kısa tişörtü deyip çıkarsanız sonra yataktan çıkamazsınız 🙂

Yüksek Ateş ve Gördüğüm Kabuslarım

27 yaşındayım haliyle bu yaşıma kadar bir çok kez hasta oldum. Ancak her ateşim yükseldiğinde farkına vardığım tek şey kötü kabuslar görmem. Öyle böyle kabuslar değil cinayetler, 10 katlı binadan yere çakılmalar, birisinin beni baltayla kovalaması yada Aile bireylerinin birinin acı bir şekilde ölmesi gibi gibi… Rüyalar… Hatta 9 yaşında ateşliyken “Anne beni alacaklar götürecekler kurtar beni” diye sayıkladığımı bilirim.

Bu nedenle hasta olduğumda ateşim yükseldiğinde ateşimi düşürmeden uyumamayı tercih ederim. Kendime soruyorum bazen acaba ölüm döşeğinde olanlar yani ölmesine az kalan hasta insanlarda böyle kabuslar görüyor mu? O duruma gelmeden yani o anı yaşamadan öğrenemeyeceğim sanırım bu durumu.

Yüksek Ateş Nasıl Düşürülür?

Bilinçli yetişkin bir insan kendi ateşini rahatlıkla düşürebilir. Bunun bir kaç yöntem vardır.

 • Baş, boyun, koltuk altı ayak ve kol bileklerine ıslak mendil koyun ateşinizi düşürecektir. Ateşiniz nedeni ile koyduğunuz mendiller kısa sürede kuruyacaktır tekrar ıslatıp tekrar koyun.
 • En iyi çözüm yolu ılık duş almanız ateşinizi büyük oranda düşürecektir.
 • Bolca sıvı alın su, meyve suyu yada bitki çayı ancak çay sıcak olmasın ılık olarak için. Vücut yüksek ateş nedeni ile hızlıca sıvı tüketir, bu nedenle bolca sıvı alın.

Eğer ateşi yüksek olan bebeğiniz yada evde bulunan yaşlı bireylerden biri ise direk Acil servise götürmenizi tavsiye ederim. Ateş olayını kesinlikle küçümsemeyin helede yaşlı ve bebekler için.

Saygılar.
Fakir ve Ateşli Yazar. Ateş beni çağırıyor…Yüksek Ateş ve Kabuslar” için 4 yorum

 • 24 Nisan 2017 15:30 orakciblog Cevapla

  Basit gibi gözükse de gerçekten tehlikeli bir hastalıktır yüksek ateş havaleye kadar yol açabiliyor. Bu hastalık yüzünden havale geçirip ölen insan çok.

 • 24 Nisan 2017 16:42 murat Cevapla

  Küçükken bende çok ateslenirdim. Bu gecelerde de hep birileri beni kovalardi ve ve de bir türlü kacamazdim kurtulamazdim. O haldeyken insan gerçekten çok kötü oluyor…

 • 25 Nisan 2017 19:30 teknikoloji Cevapla

  çok kötü bir hastalık gerçekten.yüksek ateşi allah kimseye yaşatmasın

 • 6 Mayıs 2017 10:22 Hack Dersleri Cevapla

  Tamda ateşim varken bu yazıya denk gelmek teşekkürler ?

Cevap Yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.


Tavsiye Yazılar
Ailenin Önemi

Aile kavramı tüm insanlar için evrenseldir ve kutsal bir öneme sahiptir. To …