Yükseklik Korkusu Akrofobi

Merhaba Fakir Yazar Okurları;

Her insan yükseklik korkusu Akrofobi‘ ye sahiptir. Ancak bazı kişiler bu durumu zamanla yenmeyi başarmıştır. Yüksekten korkmadan 10 katlı 20 katlı gökdelenlerin üstünde zıplaya zıplaya gezerler.

Benim kesinlikle yapamayacağım bir şey.

Yükseklik Korkusu Akrofobi
Bu Fotoğrafa Bakamıyorum

Akrofobi Hakkında Biraz Bilgi

Şiddetli şekilde duyulan yükseklik korkusudur. Spesifik korkular sınıfındandır. Akrofobi tehlikelidir zira yüksek yerlerde bünyede panik atağa ve çarpıntıya sebep olabilmektedir. Halk arasında Vertigo olarak da bilinir ancak bu doğru bir kullanım değildir. Vertigo vücudun denge kısmında oluşan sorunlar denedi ile oluşan dönmeye denir.

Genelde yüksek bir ortama çıktığınızda aşağıya baktığınızda eğer akrofobiye sahip iseniz terleme, titreme, kalpte çarpıntı, baş dönmesi, kilitlenme, kontrol kaybı, nefes almada zorlanma, ölüm korkusu, yüksek tansion ve ağlama görülebilir.

Akrofobiyi Yenen Birinin Yaptığı Hoverboard Şovu

https://www.youtube.com/watch?v=vYVkVuOH58I

Önemli Not: Yüksek tansiyon ve kalp sorunları olanlar bu videoyu izlemesinler.

Öncelikle yukarıdaki videoyu izler iken bile bayılacak hale geliyorum. Resmen elim ayağım boşalıyor, titreme, çarpıntı ve terleme oluyor. Bunu yapan arkadaşı tebrik ediyorum. 1 trilyon para verseler yine de yapmam. Yapamam! Ölürüm!

Akrofobi’den Kurtulma Yolları

Eğer benim gibi ileri bir seviyede yükseklik korkunuz var ise bir psikolog yardımı alabilirsiniz. Yukarıdaki kırmızı yazı ile karşılaştığınız durumlarda derhal yüksek bölgeyi terk edin. Akrofobi nedeni ile dengesini kaybedip yüksekten düşen ve ölen bir çok insan var.

Çok ileri düzeyde akrofobiye sahip iseniz, yüksek yerlerde çalışmak zorunda iseniz. Mümkünse başka iş tercih edin. Yada psikolojik yardım alın ve bu korkuyu yenin.

İnşaat Ustalarına ve Çalışanlarına Plaket

Gerçekten çok zor bir meslek. Her ne kadar önlem alınsa da insanın o yükseklikte olmasının korkusu yeter. Tabi ki zamanla bu korkuyu yeniyorlar. 8-10 kat ve daha fazlasını inşa eden adamlar işinizin zor olduğunu ve aldığınız parayı kesinlikle hak ettiğinizi düşünüyorum.

Paraşüt ile atlayış ve Yamaç Tırmanışları

Eğer yükseklik korkunuz var ise bu tür spor dallarını tercih etmeyin. Ancak yinede merak ediyor iseniz önlem ve güvenliğinizi alın. Bir uzman yardımı almadan işe girişmeyin. Adrenalin tutkunu bir çok insan akrofobiyi yenmiş kişilerdir. Bu konuda bir çok psikolojik eğitimler almış ve bu sorunu düşüncelerinden çıkarmışlardır.

Saygılar.
Fakir Yazar.Yükseklik Korkusu Akrofobi” için 2 yorum

  • 14 Temmuz 2017 23:14 Akif Türkmen Cevapla

    Bir keresinde okul gezisinde teleferikte korkudan ölecektim. Herkes öndeki emniyeti kapatırken yanimdaki arkadas zorla actirmisti. Iki elimle koltugun arkasindan tutuyordum o guluyordu. Onun yuzunden olustu korku herhalde 😀

  • 15 Temmuz 2017 16:11 Fakir Cevapla

    Teleferike hic binmedim 🙂 ama camlilari kapalilari filen var diye biliyorum. Arkadaş şakası olur boyle seyler 🙂

Cevap Yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.


Tavsiye Yazılar
Ailenin Önemi

Aile kavramı tüm insanlar için evrenseldir ve kutsal bir öneme sahiptir. To …