Yurt Dışındaki Terör Örgütleri

Merhaba Fakir Yazar Okurları;

İnternet’de gezinirken yabancı bir sitede bir yazıya denk geldim. Dünyanın en tehlikeli terör örgütleri yazıyordu. Birkaçını hiç duymamıştım bile ve sizinle paylaşmak istedim. Terör örgütü denilince hepimizin aklına ilk olarak PKK geliyor tabii ki ama dünyanın birçok yerinde terör örgütleri var ve binlerce masum insanı öldürüyorlar.


Işid

Işid adının açılımı Irak ve Şam İslam Devleti’tir. Kuzey Irak ve Suriye’nin batısının bir bölümünü elinde bulundurur. IŞİD’in kurucu lideri Ebubekir el Bağdadi‘dir ve örgüt üyeleri kendisinin peygamber olduğuna inanırlar. Işid, ele geçirdiği bölgeleri şeriat kanunlarına göre yönetir. Eylemleri o kadar acımasızdır ki dünyanın en büyük terör örgütü olan El-Kaide tarafından bile kınanmışlardır. İnsanları diri diri yakma ve kafalarını kesme videolarıyla tüm dünyayı tehdit ederler. Suriye ve Irak’ta en az 80.000 üyesi bulunduğuna inanılır. Işid; örgütü köle ticareti, tarihi eser kaçakçılığı, petrol ve uyuşturucu satıcılığıyla finanse eder. Örgüt sosyal medyayı aktif olarak kullanır. Birçok ülkede gerçekleşen canlı bomba eylemlerini de üstlenmişlerdir.

işid Terör Örgütü
işid Terör Örgütü

El-Kaide

Abdullah Azzam, Usame Bin Ladin ve diğer militanlar tarafından kurulan El-Kaide’nin amacı tüm Müslümanları dünya çapında cihad için birleştirmek ve şeriat kanunlarını sert bir şekilde uygulamaktır. El-Kaide 1998’de ABD büyükelçiliği bombalamalarında, 11 Eylül saldırılarında ve 2002’de Bali saldırılarında rol oynadı. Usame Bin Ladin’in ölümü ve Işid’in ortaya çıkmasıyla gücünü kaybetmiş gibi görünse de dünyanın en tehlikeli terör örgütlerinden bir tanesidir. Saldırılarında çoğunlukla intihar bombacılarını kullanır.

El Kaide
El Kaide

Taliban

Taliban‘ın etkileri Afganistan’ın her yerinde hissedilir. Sovyetlerin 1989’da Afganistan’dan çekilmesini fırsat bilerek ülkenin büyük bölümünü kontrolleri altına almışlardır. Amerika 2001’de Afganistan’a girene kadar ülke Taliban tarafından yönetiliyordu. Örgüt insan kaçakçılığı, gasp ve uyuşturucu satışıyla kendini finanse ediyor. Taliban yasalarına göre kızların okuması, film izlemek, radyo ve müzik dinlemek suçtur. Muhammed Ömer 1994 yılından beri Taliban’ın ruhani lideridir. Şu an hala Afganistan’da etkilidirler ve her yıl yüzlerce Afgan polisini şehit etmektedirler.

Taliban
Taliban

Boko Haram

Boko Haram, Nijerya merkezli radikal islamcı bir terör örgütüdür. El-Kaide ve Işid ile sıkı bağları vardır. 2014 yılında 200’den fazla kız çocuğunu kaçırarak ismini tüm dünyaya duyurdu. Boko Haram’ın 2009 ve 2014 yılları arasında en az 6.742 sivili öldürdüğü iddia ediliyor. Ele geçirdikleri bölgelerde şeriat yasalarını uyguluyorlar. 2011 yılında başkent Abuja’daki Birleşmiş Milletler binasına gerçekleştirdikleri bombalı saldırıda 23 kişi öldü. 2002 yılından beri her yıl yüzlerce masum sivilin ölümünden sorumlu tutuluyorlar.

Boko Haram
Boko Haram

Lashkar e-Taiba

Güney Asya’da bulunan radikal islamcı bir terör örgütü. 100 milyon dolardan fazla maddi kaynağı olduğu ve zamanında Usame Bin Ladin’e maddi olarak destek verdiği düşünülüyor. 2001 Hint Parlamentosu saldırısı ve 2008’deki çok sayıda sivilin ölmesine neden olan Mumbai saldırılarını yapmakla suçlanıyorlar. Grup ayrıca 13-14 yaş grubundaki çocukları ve yoksul toplum kesimlerini terörist faaliyetlerini yaygınlaştırmak için kullanıyor. Grup, 2005 yılında Delhi’de,  2006 yılında da Varanasi’deki bombalı saldırıları da gerçekleştirdi.

Lashkar e-Taiba
Lashkar e-Taiba

Hizbullah

Merkezi Lübnan’da bulunan terör örgütü. İsrail’in Lübnan’ı işgaline karşı koyma niyetiyle Müslüman din adamları (Ayetullah Humeyni başkanlığında) tarafından kuruldu. Örgütün saldırılarından birkaçı 1982-1992 yılları arasındaki Lübnan rehin krizi, 1983 Lübnan ABD Büyükelçiliği bombalamaları ve Londra’daki İsrail Büyükelçiliği’ndeki 1994 saldırısıdır.

Hizbullah
Hizbullah

AL-Shabaab

Somali’deki aşırı radikal islamcı bir terör örgütüdür. Grup 2006 yılında yabancı Somali askeri güçlerini durdurmak amacıyla kuruldu. 2012 yılında El-Kaide’ye bağlılık sözü vermişlerdir. 2015’te ölümcül bir saldırıyı gerçekleştirerek Kenya’daki bir üniversitede 148 öğrencinin öldürülmesine neden oldular. Örgüt; Kanada, Avustralya, Birleşik Arap Emirlikleri, Birleşik Krallık ve ABD tarafından resmen terörist bir grup olarak görülüyor. Örgütün yasakları arasında muska böreğini  ve limana gelen denizci erkeklerle Somalili kadınların değiş tokuş yapmasını yasaklamak da bulunuyor.

AL-SHABAAB
AL-SHABAAB

Hamas

İslami Direniş Hareketi anlamına gelen Hamas, 1987’de Müslüman Kardeşler‘in bir kolu olarak kurulan bir Filistin sosyo-politik terör örgütüdür. Grup, İsrail’e karşı cihad gerçekleştirmek ve Filistin’i İsrail’in işgalinden kurtarıp özgürlüğünü garanti altına almak amacıyla kuruldu. İsrail hükümetine karşı yürüttüğü operasyonlarda terörist grubun Hizbullah tarafından önemli ölçüde desteklendiği  ve ölümcül intihar bombalamalarına başvurduğu biliniyor.

Hamas
Hamas

Farc

Kolombiya Devrimci Silahlı Güçleri anlamına gelen FARC 1960’lı yıllarda kuruldu ve düzenli faaliyetleri arasında kaçırma, yasadışı madencilik ve gasp bulunmaktadır. Kolombiya Hükümeti diğer Kuzey Amerika, Avrupa ve Latin Amerika hükümetleri ile birlikte FARC’ı bir terörist grup olarak tanıdı. FARC, Kolombiya’da çeşitli cinayetler, suikastlar ve bombalamalarla suçlanıyor ve dünyanın en büyük uyuşturucu kaçakçılığı örgütleri arasında yer alıyor.

Farc
Farc

Naxalitler / Naxalite

Türkiye’de Hindistan köylü mücadeleleri takip edilmemektedir. Başlıca köylü hareketi Naxalbari hareketi olup 1967’de ağaların topraklarını zorla dağıtan bir hareket olarak başlayıp yakın yıllarda tarımsal arazilere ve ormanlara el koyan şirketlere karşı köylülerin önderliğini üstlenmiştir. Köylülerin toprak mücadelesi Hindistan’da küresel kapitalizme karşı mücadelenin ön cephesinde yer tutmaktadır. Naxalcılar topraklarına göz dikilen yoksul köylülerin ve kabilelerin yanı sıra, ezilen Müslüman Hintlilerin ve kadınların davasına da sahip çıkmaktadır. Hindistan devletinin antidemokratikliği ve yolsuzluğu Naxalcıları güçlendirmektedir.

Naxalite
Naxalite

Tanrının Direniş Ordusu (LRA)

Güney Sudan, Kongo Demokratik Cumhuriyeti, Kuzey Uganda ve Orta Afrika Cumhuriyeti alanlarında faaliyet gösteren bir Hristiyan muhalif terörist gruptur. Eskiden Uganda Hristiyan Ordusu / Hareketi ve Birleşik Kutsal Kurtuluş Ordusu olarak biliniyordu. Liderleri Joseph Kony‘dir ve kendini Tanrının sözcüsü ve medyum olarak görür. Joseph Kony dünyanın önde gelen insanlık ve savaş suçlusu zanlılarından biridir. Grubun, çocuk kaçırma olaylarına ve köleliğe katılmaları için çocukları zorlama, kaçırma, cinayet, tecavüz gibi yaygın insan hakları ihlallerini gerçekleştirdiği iddia edildi. Örgüt şu an yok olma aşamasında.

The Lord’s Resistance Army
The Lord’s Resistance Army Terör Örgütü

Terörün olmadığı, suçsuz çocukların ve insanların ölmediği bir dünya diliyorum.

Saygılar.
Fakir Yazar Kürşat.Yurt Dışındaki Terör Örgütleri” için 4 yorum

 • 16 Ağustos 2017 16:46 Enes Talha Cevapla

  Terör dünyada hiçbir zaman bitmeyecektir bence. Bütün dini inançlar birbirine düşman. Hepsi birbirini öldürmenin onları cennete ulaştıracağını düşünüyor. Terör örgütlerinin %90’ı müslüman. Batıya göre müslümanlar terörist. Bunu demekte de bir nebze haklılar zaten. Batıdaki hristiyan terör örgütleri içinde biz aynı şeyleri söylüyoruz ve bu yüzden her zaman çatışma oluyor.

 • 16 Ağustos 2017 16:48 Emirhan Kamiş Cevapla

  Allah tüm dünyadaki terör örgütlerini kahretsin

 • 17 Ağustos 2017 14:36 Mustafa Karayel Cevapla

  Terörün hepsi kötü hepsi birbirinin laciverti. Ne olursa olsun masum insanların başına gelmemeli yahudi de olsa müslümanda olsa hristiyanda olsa dinsiz de olsa kimse sen dinsizsin diye masum halkın içinde bomba patlatmamalı.

 • 17 Ağustos 2017 16:24 yusuf Cevapla

  Neredeyse tüm terör örgütleri eğitim seviyesinin aşırı alt derecede olduğu bölgelerde faaliyet gösteriyor ve kuruluyor. Bugün yakın olduğumuz orta doğu cehenneminin de en büyük sorunlarından olan terörün en büyük kaynağı eğitimsiz bir toplumdur. İnsanların çoban aramayıp neyin doğru neyin yanlış olduğunu kavraması gerekiyor.

Cevap Yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.


Tavsiye Yazılar
Kahve ve Sağlık

Kahve'nin tarihi sağlığa yararları ve insan bedenine olan etkisi hakkında b …