Pokemon ve Pokemon Oyunları

Merhaba Fakir Yazar Okurları;

Pokemon ilk defa 1995 yılında Satoshi Tajiri‘nin çıkardığı oyunla ortaya çıktı. Daha sonraysa o kadar sevildi ki çizgi filmleri, oyunları ve animeleri yapıldı. Satoshi Tajiri küçük bir çocukken böceklerle oynamayı ve toplamayı seviyormuş. Amacı bütün böcekleri toplayabilmekmiş. Nintendo bunu öğrendiğinde Pokemon’u Gameboy konsolları için bir oyun yapar. Daha sonra animesi yapılmaya başlanır ve o günden bugünlere kadar da hızla artan bir tutkuyla tüm dünyayı etkisi altına alır. Pokemon kelimesi “Pocket” (Cep) ve “Monster” (Canavar) kelimelerinin birbirlerine eklenmesiyle ve eklenen kelimelerin kısaltılmasıyla elde edilmiştir. Buradaki mantık şudur; Pokemonlar, “Pokeball“ların (Pokétop) içine girerek cebe girecek kadar kolay taşınabilir hale gelirler. 1999 yılının sonlarına doğru da Türkiye’de Atv kanalında gösterilir. Bir çocuğun kendini Pikachu sanıp camdan atlamasıyla da Türkiye’de yasaklanmıştır. Anlamadığım şey ise Pikachu uçamıyor bile. Bir çocuğun hatası yüzünden bütün bir neslin hayallerini yıkmak ne kadar anlamlıydı?

Birçok Pokemon oyunu var ama çoğu kişi sadece geçen yaz ortaya çıkan Pokemon Go oyununu biliyor. Sizlere birkaç Pokemon oyununu ve o oyunlara nasıl ulaşabileceğinizi anlatacağım.


Pokemon Sun and Pokemon Moon

Bu oyun Nintendo oyun konsollarında oynanabiliyor sadece. Her ne kadar grafikleri çok eski ve kötü görünse de birçok harita mevcut ve daha adını bile duymadığınız Pokemonlar bu oyunda var. Oyundaki düello sistemi birçok pokemon oyunundan çok ileride.

Pokemon Sun and Pokemon Moon Oyna


Pocketown

Bu oyunda ilk bakışta bir MMO havası veriyor ama tam olarak bir MMO sayılmaz. Oyun birçok Pokemon’u içinde barındırıyor. Hatta Mega Evolution olarak bildiğimiz Pokemonların en son evrimine bir evrim daha ekleyip Pokemonları daha güçlü ve daha güzel bir görünüme kavuşturmuşlar. Haritalarda istediğiniz gibi gezemiyorsunuz çünkü her köşe başında bir antrenör bulunuyor ve o antrenörle savaşıp düelloyu kazanmanız gerekiyor. Oyun Android işletim sistemlerinde çalışıyor ama Bluestacks, Nox gibi emulatörler kullanarak da oyunu bilgisayarlarınızda oynayabilirsiniz.

Pocketown Oyna

Pocketown Pokemon

Pocket Arena / Pokeland Legends

Bu oyun da Android ve IOS işletim sistemine sahip cihazlar için yapılmış ama Bluestacks ve Nox gibi emülatörler kullanarak bilgisayarda oynanabilir. Oyunda birçok arena var. Düello ve savaşa doyuruyor sizi. Ayrıca sürekli etkinlikler yapılıyor. Oyunda kristal biriktirmeniz çok önemli. Böylece Efsanevi Pokemonlara sahip olabilirsiniz. Bana göre şu anki ücretsiz oynayabileceğiniz Pokemon oyunları içerisinde en iyi grafiklere sahip oyun.

Pocket Arena Oyna


Pokkén Tournament

Bu oyun 2015 yılında Nintendo’nun Wii konsolları için yapıldı. Tamamen dövüş üzerine kurulu bir oyun. Pokemon yakalayıp macera yaşamak gibi şeyleri barındırmıyor ama gerçekçi pokemon görüntüleri ve gelişmiş dövüş teknikleri mevcut. Zaten oyun Tekken’in yapımcıları tarafından üretildi.

Pokkén Tournament Oyna

Pokkén Tournament

Pokémon Duel

Iphone ve Android kullanıcıları için üretilmiş bir oyun. Oyunda birçok pokemon bulunuyor. 6 Pokemon seçip arenaya veya lig maçlarına girebiliyorsunuz. Tamamen stratejiye dayalı bir oyun.

Pokémon Duel Oyna


Pokemon Go

Herkesin bildiği gibi Niantic firması geçen yaz Pokemon Go adlı oyunu piyasaya sürdü. Henüz birçok eksiği olmasına ve Türkiye de dahil birçok ülkeye gelmemesine rağmen oyun milyonlarca kişi tarafından oynandı ve oynanmaya da devam ediyor. İlk olarak oyunda sadece 1. nesil pokemonlar vardı. Efsanevi pokemonlar da oyuna eklenmemişti henüz. Aylar önce 2. nesil pokemonlar da oyuna eklendi ve yakın zamanda da efsanevi pokemonlar oyunda kendilerine yer buldu. Ama hala oyunda birçok eksik mevcut. Bunların başında da arkadaşlarımızla düello ve takas yapılmasına izin verilmesi gerekiyor. Ayrıca savaş sistemi birçok pokemon oyununun çok gerisinde. Oyun henüz Türkiye’de resmi olarak açılmadığı için oyunu aşağıdaki linkten telefonlarınıza indirebilirsiniz.

Pokemon Go Oyna


Pokemon MMO 3D

Bu oyun henüz yeni açıldı ve MMO tarzında. Bilgisayarda oynamanız için üretilmiş.  Geniş haritaları mevcut ve haritalarda gezip pokemonları yakalayabilirsiniz. Orta seviye bir ekran kartına sahip olmanız yeterli.

Pokemon MMO Oyna


Son olarak burada yer vermediğim birçok Pokemon oyunu bulunuyor ama bu oyunlar hep Nintendo‘nun kendi oyun konsolları için üretiliyor ve ülkemizde de Nintendo oyun konsolları yerine Play Station ve Xbox kullanılıyor.

Saygılar.
Fakir Yazar Kürşat.

Yorumlar ( 4 )
Yorum ekle
 • Yusuf

  Keşke ülkemizde yasaklanma durumu olmasaydı da bir nesil daha Pokemon’un büyüleyici dünyası ile tanışa bilseydi. Ayrıca Pokemon GO’nun ne kadar hızlı yükselip ne kadar hızlı batması da beni hala şaşırtmakta.

 • Enes Şafak

  Pokemon İlk Androide çıktığı zaman dikkatimi çekmişti ama sonradan sıktı ki Türkiyede bir ara yükselen oyun bu aralar oynanmaz oldu.

 • Onur

  Oyunlarını hiç oynamadım. Fakat çizgi dizisini çok severdim. Özellikle o devamlı uyuyan bir dinozor vardı, ismini hatırlayamadım. Onu çok severdim. Sonra Jesse ve Jane vardı. Hey gidi günler hey..

 • Yener Keskin

  Özellikle Pokemon Go yeni nesil için oynaması eğlenceli bir oyun olsa da bazı tehlikeleri de mevcut.