Sağlık için Muhteşem 3’lü Zencefil, Rezene ve Ihlamur

Merhaba Fakir Yazar Okurları

Bu yazımda bana iyi gelen bitki çaylarından bahsedeceğim. Bundan 2-3 yıl öncesine kadar sadece ıhlamur ve normal siyah çay içerdim. Ancak zamanla başka bitkilerin çaylarını da içmeye başladım.

Uyku ve Mide Problemim

Zencefil Çayı

Üniversite yıllarımda kaldığım öğrenci yurdunun yemeklerinden olsa gerek adı “Reflü” olan mide hastalığına yakalandım. İlaç kullandım 6 aylık bir tedavi sonucu midem düzeldi, ancak yediklerime dikkat etmediğim zaman yine ağrılar oluyordu bunu da “Zencefil çayı” ile çözüm elde ettim. Marketten gram ile aldığım taze zencefil i çok az rendeleyip kaynatıp içiyorum mideme iyi geliyor. İçine biraz bal katarsanız soğuk algınlığına ve boğaz ağrınızı da hafifletecektir.

Bunlar benim test ettiğim tanılar.

Rezene Çayı

Bir çok insanın karşılaştığı sorun; uyku problemi, bazı insanlar yorgunluktan uyuyamazlar ya da stres ve sıkıntıdan. Bunun için en iyi bitki çayı “Rezene çayı” rezene çayı uyku için birebir içtikten sonra vücudunuzun yumuşadığını hissedeceksiniz. Çok rahat uyumanızı sağlıyor ne ara sabah olduğunu anlamıyorsunuz.

Bunlar benim test ettiğim tanılar.

Ihlamur’u Bilmeyen Yoktur!

Ben çocukluğumda Anneannem, Ben ve Annem birlikte köyde ıhlamur toplamaya giderdik o taze ıhlamur kokusu hiç burnumdan gitmez. En sevdiğim içecektir ıhlamur, içine limon filen koydurmam tadını ve rengini bozuyor iğrenç bir hal alıyor sizde koymayın 🙂 Ihlamur benim gibi bir çok kişinin kış aylarında hasta olduğunda en iyi gelen içecektir ama benim için kış yaz fark etmez 🙂

Yazımda bu konularda iyi geldiği doğrulanan 3 adet bitkiyi ve bana olan etkilerini yazdım. Ancak siz değerli okurlarım yinede Hastahane ye gitmeyi ihmal etmeyin sağlık her şeyden önce gelir.

Saygılar.

Fakir Yazar.

Yorumlar ( 13 )
Yorum ekle
 • Şizofrenya

  Vücuda yararlı olan herşeyin tadı kötü olmak zorunda mı ya.Bakınız rakı ne kadar güzel bir şey ama karaciğeri bitiriyor.

 • adminsi

  Emeğinize sağlık çok güzel bir yazı olmuş, faydalı bilgilerle dolu.

 • derman kurt

  Yazılarınızı dikkatle takip ediyorum. Gerçekten çok faydalı yazıyorsunuz. Yeni yazılarınızdan daha hızlı nasıl haberdar olabilirim?

  • Fakir

   Sayfanın altında abone ol kutucuğu var Email adresinizi yazarak gelen mail’i doğrulayarak abone olabilirsiniz. Her yeni yazı yazdığımda mail gelecektir.

 • isacotur

  ıhlamur içmek artık hayal olmuş durumda fiyatı altınla yarışıyor bu günlerde

 • emir balın

  Ahhh keşke daha sağlıklı olabilsek en büyük bela sigaradan kurtulsak yeterli diyorum 🙂

 • İsimimi Unuttum

  Aralarında en çok ıhlamur ve ada çayı içiyorum.Şu an bile ıhlamur var yanımda.Ama ıhlamuru en çok ballı seviyorum.Ayrı bir tat,ayrı bir lezzet ballı ıhlamur 🙂

 • Kemal Doğru

  Bu soğuk kış günlerinde içimizi ısıtacak bir makale olmuş elinize sağlık

 • şeyma tekdan

  Bakalım, belki de şifam buradadır.Deniyorum ve Sonuçları yazacağım tekrardan…

 • mustafa uğur

  gerçekten işe yarıyor. hayır dualarımı aldınız. yazıların devamını bekliyoruz

 • Yusuf

  Saglik için zencefilli karisimlar içiyorum ama zencefilin tadina alişamadim

 • Hamdi Çetin

  Tavsiyelerin için gerçekten çok teşekkürler Cemalcim ailecek severek takip ediyoruz seni 😀