Ailenin Önemi

Aile kavramı tüm insanlar için evrenseldir ve kutsal bir öneme sahiptir. Toplumun ve kültürün temel yapı taşı olarak gördüğümüz aileyi her şeyin başlangıcı olarak kabul etmemiz yanlış olmaz. Gelecekte yapacağımız birçok tercih ve vereceğimiz birçok kararı küçük yaşta ailemizden edindiğimiz bilgiler ve ahlaki değerler sayesinde gerçekleştirebiliriz. Ailemizle aramızdaki güçlü bağlar da hem kendimiz hem de içinde yaşadığımız toplum için büyük faydalar sağlar.

Aile Karakterinizin Oluşumunu Belirler

Uzun yıllardır yapılan araştırmaların sonucunda elde edilen bilgilere göre, anne babasının birlikte olduğu bir ailede büyüyen çocukların ailesi olmayan ya da ayrı olan çocuklara göre daha mutlu oldukları ve duygusal olarak daha az sıkıntı yaşadıkları gözlemlenmiştir. Zaman içerisinde oluşan karakterimizin de ailemizin durumuna göre şekillendiği ve farklılık gösterdiği belirlenmiştir. Ayrıca, aile bağlarının kuvvetli oluşu stres atmayı ve rahatlamayı da kolaylaştırır. Özellikle şiddete ve zorbalığa maruz kalmış birisiyseniz bu güçlü bağ, koruyucu bir kalkan gibi hareket eder ve rahatsız olduğunuz zamanlarda yanınızda olarak size yardımcı olur. Kısacası, mutlu bir çocukluk geçirdiyseniz ve ebeveynleriniz de yanınızda olarak sizi hayata doğru hazırlayabildiyse karakteriniz bu durumdan etkilenerek oluşacak. Bir gün siz de kendi ailenizi kurarken aynı yöntemleri izleyeceksiniz.

Aile Karakterinizin Oluşumunu Belirler

Aileyle Yenilen Yemekler Sağlığımız İçin de Önemli

Hangi yaşta olursanız olun ailenizle sık sık vakit geçirmeye ve aynı masada beraber yemek yemeye özen gösterin. Çünkü o sofrada olan çoğu gıda, dışarıda kolay kolay bulamayacağınız sağlıklı besinleri içeriyor. Meyve, sebze ve daha az işlenmiş gıdalar da dâhil birçok sağlıklı besine aileniz sayesinde bu dönemde ulaşabiliyorsunuz. Bu nedenle aileyle beraber yemek yemek sadece aile bağlarını değil sağlığınızı da kuvvetlendirir.

Aileyle Yenilen Yemekler Sağlığımız İçin de Önemli

Aileniz Sizi Dış Etkenlerden Korur

Akran baskısının hem ergenler hem de yetişkinler üzerinde önemli etkileri olabilir. İnsanlar, ahlaki olarak doğru olmayan şeyler yapmak isteyebilir. Ama aile değerlerine sahip olarak yetiştirildiyseniz sapkın etkilerin kurbanı olma ihtimaliniz düşer. Doğru ve yanlışı aile ortamında öğrendiğiniz için dış dünyanın sizi olumsuz etkilemesine de izin vermeme yetkinliğine sahip olabilirsiniz.

Aileniz Sizi Dış Etkenlerden Korur

Aile İçi Etkileşim Suç Oranlarını Azaltır

Yakın tarihli bir araştırmaya göre aile üyeleri tarafından ziyaret edilen mahkûmların, aileleri tarafından hiç ziyaret edilmeyen mahkûmlara göre tekrardan suç işleme ihtimalleri yüzde 40 azalıyormuş. Aileden alınan duygusal destek, yapılan kötü seçimlerin tekrarlanmasını engellediği gibi kişiyi hayata karşı motive etme yönüyle de önemli bir etken. Tabii ki verilecek olan desteğin de koşulsuz olması zor zamanlar geçiren aile üyelerine oldukça yardımcı olacaktır.

Aileye Yakınlık Ömrü de Uzatıyor

Son olarak, eş dışındaki aile üyeleriyle hiçbir yakın ilişkisi olmayan kişilerin, ailesiyle yakın ilişkisi olan kişilere göre daha az yaşadıkları tespit edilmiş. Çalışmadan elde edilen sonuçlar da güçlü aile bağlarının ve ilişkilerinin insan ömrü için daha faydalı olduğunu göstermiştir. Mutlu insanların daha uzun yaşamasına da çok şaşırmamamız gerekiyor. Belki de yaşamak için bir nedene sahip olmak da ömrü uzatıyordur.

Not: 25 Eylül’ün Dünya Aile Günü olduğunu unutmayalım ve ailemizin değerini onları kaybetmeden önce anlamak için gayret gösterelim.

Ailenin Önemini Vurgulayan Birkaç Film Önerelim

 • Aile Babası (The Family Man)
 • Bir Erkek Hakkında (About a Boy)
 • Aşk ve Küller (Blue Valentine)
 • Addams Ailesi (The Addams Family)
 • İlişki Durumu: Karmaşık (It’s Complicated)
 • Bulutların Ötesinde (Walk in the Clouds)
 • Benden Bu Kadar (As Good As It Gets)
 • Kramer Kramer’a Karşı (Kramer vs. Kramer)
 • Karşı Pencere (Facing Windows)
 • İkimizin Hikâyesi (The Story Of Us)
 • Neşeli Günler
 • Gülen Gözler
 • Aile Şerefi
 • Bizim Aile
Yorumlar ( 1 )
Yorum ekle