Gelecekte İnsanlar İçin Tehdit Oluşturabilecek Robotlar

Merhaba Fakir Yazar Okurları;

Katil robot kavramı insanların hayal gücü için yeni bir kavram değildir. Nitekim yazarlar robot diye bir şey henüz üretilmemiş iken bile bunu hayal edebiliyorlardı ve televizyon ekranlarında bizim izlememizi sağlıyorlardı. 1984 yılında ilk Terminatör filmi yayınlandığından itibaren herkes artık bir gün katil robotlar tarafından yok edilebileceğimizi düşünmeye başladı. Neyse ki şu anki robotlar henüz insanlara karşı gelip isyan çıkarabilecek seviyede değiller ve insan kontrolündeler. Ama şu an üretilen robotları düşünürsek gelecekte savaş alanlarında, fabrikalarda ve birçok yerde artık insanlar yerine robotların olacağını söylemek yanlış olmaz.

Peki şu an ne tür robotlar var ve hangi işlerde kullanılıyor bir bakalım.


ATLAS Robotları

ABD Savunma Bakanlığı’na bağlı bir devlet kurumu olan DARPA, Atlas robotlarını üretirken eminim ki insan ırkının azabını göstermek istemediler ama ürettikleri robotla bunu yaptılar. 28 hareketli eklemi olan robot merdivenleri çıkabiliyor, nesneleri kaldırabiliyor ve daha birçok işlevi yerine getirebiliyor. Şu an için olmasa da ileride silah eklenip bir ölüm makinesine dönüştürülebilir.

Atlas Robotu

Talon Robotu

Talon robotunun küçük göründüğüne bakmayın. Boyutuna göre çok kuvvetli bir robottur. Bomba atar ve makineli tüfekle donatılabilen robot engebeli arazileri tırmanabilir ve karlı kaplı alanlarda rahatlıkla hareket edebilir.

Talon Robotu

Rus Cyborg Motorcu

Rusların geliştirdiği bu robot şu an için insanlığa bir tehdit oluşturmuyor. İki yıl önce Rus devlet medyası,  insan gibi şekillendirilmiş ve ATV’yi kullanabilen, uzaktan kumandalı bu robotu tanıttı. Başkan Putin’in de izlediği gösteri de robot sınırlı yetenekler sergiledi ve tehdit oluşturmadı. Ama bu durum Rusya’nın katil robotlar geliştirmeye çalıştığı yorumlarına neden oldu.

Rus Cyborg Motorcu

XM129 Silahlı Robotik Araç

Bu robotik aracın üretimi birkaç yıl önce iptal edildi. Çünkü her arazi şartına uygun bulunmadı. Amerika Birleşik Devletleri’nin rakipleri ve düşmanları için iyi bir haber olarak görülebilir. Oldukça yetenekli bir robottu ve roketatardan makineli tüfeğe kadar birçok ateşli silahı taşıyabiliyordu.

XM129 Silahlı Robotik Araç

ARTS Çok Amaçlı Taşıma Robotu

Bu buldozer boyutlu robot çok yavaş hareket ediyor olabilir bir füze veya makineli tüfekle donatıldığında çok ölümcül olabilir. ARTS en fazla 4.8 km uzaklıktan kontrol edilebilir ve kargo uçaklarıyla taşınıp konuşlandırılabilir. Hem çevresindeki düşmanlara saldırabilirken hem de patlayıcıları, araçları ve çok daha fazlasını imha edebilir.

ARTS Buldozer Boyutlu Robot

MQ-1 Predator Drone

Uzaktan kumandalı insansız hava araçlarının en güçlülerinden olarak bilinen Predator, ABD ordusu ve CIA tarafından dünyanın birçok yerinde kullanılmaktadır. 2 yıldan fazladır kullanılan bu ölüm makineleri Hellfire füzelerini kullanmaktadırlar. Bir hedefin üzerinde yardım günden fazla bekleyebilme özellikleri de vardır.

Predator

Maars Ugv Robotu

Maars Ugv robotunun tam adı Modüler Silahlı İleri Robot Sistemi’dir. Birkaç kilometre uzaktan kontrol edilebilen robot küçük olsa da birçok yönden diğer askeri robotlara benzemektedir. Roketler ve makineli tüfeklerin dışında lazer gibi ileri düzey silahları da kullanabilir.

Maars Ugv Robotu

Anbot Polis Robotu

Robot denilince hep askeri amaçlarla üretilen robotlardan bahsettik. Ama bu Çin yapımı ve tamamen barışı ve güvenliği korumak için tasarlandı. AnBot yaklaşık dört buçuk metre boyunda ve 170 kilo ağırlığında. Saatte 10 milin üzerinde hızla ilerleyebilir ve üzerinde kamera ve ses kayıt ekipmanı ile insanların yardım çağırmak için itebilecekleri bir düğme vardır.

Anbot Polis Robotu

X-47B UCAV

UCAV, İnsansız Savaş Hava Aracı anlamına gelir. Bu uzaktan kumanda edilen uçak bir uçak gemisine iniş yapabilir, uçuş sırasında yakıt ikmali yapılabilir ve bir insanın asla yapamayacağı aerobik performanslar gerçekleştirebilir. Basitçe söylemek gerekirse bu uçak henüz test aşamasında ama 10 yıl sonra dünyanın en ölümcül silahlarından birine dönüşecek.

X-47B UCAV

Camel Robotu

Bu katil robotu görmek isterseniz İsrail’e gidin ve Northrop Grumman Camel Taşıma Mekanı Donanımlı Arazi Toprağı’nda görün. Bu robot İsrail ordusu tarafından kullanılmaktadır ve 50 kalibre M2 makine tabancası, 30 milimetre top veya MK19 el bombası fırlatıcısı ile donatılabilir. Yavaş ama ölümcül bir robot.

Camel Robotu

İranlı Nazir Katil Araba Robot

2015 yılının ortalarında İran, Nazir adlı kompakt uzaktan kumandalı bir otomobil piyasaya sürdü. Araç sadece bir akıllı araba boyutunda. Batılı analistlere göre araç muhtemelen ikiz roketatarlar ve birkaç el bombası fırlatıcıyla donatılmış durumda. Ayrıca Nazir, yüksek ihtimal makineli tüfek de bulunduruyor.

İran Nazir Robot

Gladyatör Taktik Sürücü İnsansız Kara Aracı

Eğer bu aracın karşına çıktığını görürseniz hemen yolunuzu değiştirin. Çünkü bu katil robota karşı savaşmak gerçekten çok zor. Küçük bir tank demek yanlış olmaz. Gladyatörün zırhı, pek çok ordu, milis ve terörist grup tarafından kullanılan 7.63 milimetrelik saldırı tüfeği kurşunlarına direnecek şekilde tasarlandı.

Gladyatör

MQ-8 Saldırı Helikopteri

Northrop Grumman şirketi tarafından Amerika Birleşik Devletleri Silahlı Kuvvetleri’nin kullanımı için üretilen insansız bir saldırı helikopteridir. uzaktan standart bir saldırı helikopterine çok benzese de yaklaştıkça ne kadar ölümcül olduğunu fark edeceksiniz. Lazer güdümlü roket ve füzelerle donatılabilir.

MQ-8 Saldırı Helikopteri

MQ-9 Reaper

MQ-9 Reaper, yukarıda bahsettiğimiz Predatör insansız hava aracından çok daha üstün bir araç. Bir Predatör’e göre 15 kat daha fazla görev kapasitesine sahip olan Reaper çok daha güçlü bir motora sahip ve 3 kat daha hızlı uçabiliyor. Reaper, gerçek bir katil avcı olup saatlerce havada kalıp her görevde birden fazla hedefi vurabilir.

MQ-9 Reaper

KANYON: Rus Nükleer İnsansız Denizaltısı

2016 yılının sonlarına doğru, Ruslar gerçekten şok edici özelliklere sahip insansız bir denizaltı geliştirdiler. Bu insansız denizaltı nükleer savaş başlıkları taşıyabiliyor. Bu, neredeyse dünyanın her yerinde nükleer silahların potansiyel olarak saptanamamış bir şekilde konuşlandırılması anlamına gelir.

Kanyon Rus İnsansız Denizaltısı

Bir şey söylemek gerekirse robot teknolojisinde de yapay zeka teknolojisinde de çok geriden geliyoruz. Bilime ve teknolojiye çok fazla yatırım yapmamız ve vasıflı insan yetiştirmemiz gerekiyor.

Saygılar.
Fakir Yazar Kürşat.

Yorumlar ( 1 )
Yorum ekle
  • Can

    Robotlar genel olarak işime aşırı derecede yarayan icatlar olsalar da kontrol edilemediği zamanlarda normal bir insandan daha tehlikeli hale gelebilecek özelliklere sahipler. Geçenlerde bir kadını öldüren taşıma robotu haber olmuştu. Önemleri arttırarak kullanmak bizler için daha sağlıklı olacaktır.