Yapay Zeka Robotlar’da Nasıl İşlemektedir?

Yakın zamanda aramızda bir insan gibi davranışlar sergilemekte olan yapay zeka  sayesinde insan gibi düşünüp karar veren robotların yer alacağını hiç şüphesiz bilmekteyiz. Ama bazı bilim adamlarının yapmış olduğu uyarıları dikkate alarak bütün bu çılgın projelere son mu vermemiz gerekiyor? İşte bu yazımızda sizlere bu konular hakkında detaylı bilgi vermeye çalışacağız.

Son zamanlarda gündemden düşmeyen robotlar aramıza katılmaları kaçınılmaz bir durum haline gelmiş bulunmaktadır. Gerek insan gücünü azaltmak gerek ise insanların erişmediği zorlu alanlara robotları göndermek için büyük projelerin yapıldığını da bilmekteyiz. Fakat yapay zekaya sahip olan bu robotlar zamanla insanlarla düşman haline gelebilir korkuları da devam etmektedir. Çünkü bu robotlar artık bir insan tarafından yönetilmekten çıkarak kendi kararlarını ve uyarıları tek başına verme gücüne sahip olmaktadır. Buda oldukça büyük bir riskin kaçınılmaz halinde olduğunu bizlere sergilemektedir.

Robotlarda Yapay Zeka

Kendini Yönetebilen Robotlar

Günümüzün teknolojisi gelişmesiyle birlikte artık robotlar kendi iradeleriyle istemiş oldukları komutları kendileri yönetebiliyorlar. Sinema filmlerinde gösterilmiş olan robotlar sürekli olarak insanların iş güçlerini hafifletmek için ve istenilen görevleri yerlerine getirmek için asker veya işçi olacak şekilde farklı kategoriler dahilinde görev yapmaktadırlar. Yani bizlere sunulmakta olan ön seyirler bu şekilde anlatılmaktadır. Fakat son zamanlarda gündemde bulunmakta olan robotlar artık içlerimize karışmak için sayılı günlerin kaldığının da farkındayız. Gelişmekte olan robotlar insan gücünü hafifletecek şekilde geliştirilebilir. Peki zamanlar bu robotlar fabrikalarda veya farklı yerlerde işlerde daha başarılı durumlarda geldiklerinde kaç milyon işçi ekmeğinden olacağını biliyor musunuz? Şuana kadar yapılmış olan en son istatistiklere göre 4 milyon vatandaş işinden olacağı bildiriliyor.

Robotlar İnsanlardan Daha İyi Olacak

Robotların günlük hayatımızda yer almalarında ki asıl mesele insan gücünü kolaylaştırmaları esas alınmıştır. Fakat daha sonrasında vermiş oldukları tepkilerle birlikte daha iyi sonuçlar elde edebilecekleri de ortaya çıkmış bulunmaktadır. Yani kısa süre sonra insanların çalışmış olduğu yerlerde görev alacak olan robotların üretebileceği hakkında bilgilerin verildiği de görülmektedir. Şuanda yapay zeka bizlerin hayal edemediği bir biçimde gelişmektedir. Robotlar üzerinde çalışmalarını sürdürmekte olan şirketler farklı alanlarda ilerlemelerini sürdürmektedir. İnsan psikolojisi içerisinde yer almakta olan robotlar veya hayvan psikolojisi üzerinde geliştirilmekte olan robotlar bile bulunmaktadır.

Yapay Zeka İlerlemeli midir?

Yapay zeka günümüzde en popüler konular arasında yer almakta olan kategoriler arasında yer almaktadır. Peki yapay zekanın gelişmesi gerçekten insanların sonu olacak mı? Bu soru henüz net bir şekilde cevaplanmamış olsa da ilerlediğimiz zamanlarda bilim adamların yapmış olduğu açıklamalara göre robotlar artık bir insan gibi kendilerini yönetebilecek konuma gelmeleri söz edilmektedir. Robotlar bu duruma geldiği zamanlarda insan hayatı hiç olmadığı kadar büyük bir risk içerisinde olacağı da kuşkusuz bir gerçektedir. Bazı profesörlerin yaptığı açıklamalarda yapay zeka üzerine bu kadar gidilmemesi gerektiğini vurguluyorlar. Fakat firmaların almış başını gidiyor deyimiyle ilerleyişlerini çılgın bir şekilde sürdürmektedirler.

Fakir Yazar olarak kişisel görüşüm; insanların yararına kullanılacak her robot yapılmalı tabii ki yeni iş alanları da eklenmeli o robotları tamir edecek yada sorunsuz çalışmasını sağlayacak elemanlar gerekli yoksa işsizlik ve yoksulluk alır başını gider. Robotlar birden piyasaya giremez yapılan robotlar zamanla yayılacaktır 5 yılda 10 yılda yaygınlaşacaktır. Bu süre içinde gizli olarak robotları kötü işler için geliştiren ülkeler de olacaktır. Günümüzde savaş teknolojisinde insanların yönettiği robotlar kullanılmaya başlandı. Tamamen kendini yönetebilen bir savaş robotunu düşünün. Bu yüzden denetim altına alınarak üretimi ve gelişimi sağlanmalı. Denetimini de Uluslar arası bir birim yapmalı. Tabii ki bunu benim nesil ya görür ya görmez. 🙂

Yapay Zeka Hakkında diğer makalelerimizi okumak için Robotlar Hakkında listemizi ziyaret edebilirsiniz.

Saygılar.
Fakir Yazar.

Yorumlar ( 2 )
Yorum ekle
  • Onur

    Her ne kadar bilim kurguyu sevsem de maalesef çok tehlikeli olabilir. Bazen düşünüyorum. Bir insanın beynini yapay zekaya aktarsak ne olur? Sınırsız her şeye erişebilen bir robot ve aynı zamanda duyguları, düşünceleri olan aklı her b**a çalışan birşey. Çok kritik bence.

    • Fakir

      Aktarılan kişinin duygularına göre değişir bir durum suç psikolojisi ağır basan birinin beynini düşüncelerini aktarırsan haliyle ortaya vahşet saçan bir robot çıkar 🙂 Kısacası ben dünyanın o kadar gelişmişlik düzeyine gelebileceğini sanmıyorum dünya yaşlandı ve hasta.