Hızlı Bir Şekilde Borç Azaltma Fikirleri

Merhaba Fakir Yazar Okurları;

Her ne kadar ülkemiz ekonomisinde borçlanmaktan uzak dursak da hiç olmadık zamanda oluşan sorunlar nedeni ile borçlu hale geliyoruz. Nakit olarak bir şeyler almak bir hayli zor, mecburen kredi kartı yada taksitlendirmeler yolu ile borçlanıyoruz. Bu borçlar gün oluyor insanı içinden çıkılamaz hale getiriyor.

Oluşan borçlardan hızlı bir şekilde nasıl kurtuluruz? Borçları hızlı bir şekilde bitirmek için fikirler vereceğim.

1- Evinizde Kullanmadığınız Her Şeyi Paraya Dönüştürün

Evinizdeki Kullanılmayan Eşyaları Listeleyin ve Satın

Evinizde sizin için önemsiz olan bazı eşyalar bir başka insan için bir hayli önemli olabilir bu nedenle satılabilecek her şeyin bir listesini yapın. Eski giysilerinizi, oyuncaklarınızı, bebek arabanızı, eşyalarınızı ve mobilyalarınızı toplayın. İster ikinci el dükkanına verin yada kendiniz sahibinden.com gibi ücretsiz ilan alışveriş sayfasına ilan açıp kendiniz satın. Buradan elde ettiğiniz parayı borcunuzu azaltmak için kullanabilirsiniz. Bu sayede gereksiz eşyalardan kurtularak hem evinize yer açın hemde borcunuzun azalmasını sağlayın.

2- Boş Zamanınızda Saatlik İşler Yaparak Para Elde Edin

Boş Zamanınızda Saatlik İşler Bulup Para Elde Edin

Elinizden gelen işler mi var? Ev taşıma, Çim biçme, ev temizliği, araba tamiri, bilgisayar yada elektronik alet tamiri tarzı komşularınızın yada yakınlarınızın yapamadığı işleri para karşılığı ile yapabilirsiniz. Bu sayede elde ettiğiniz geliri borcunuzu azaltmakta kullanabilirsiniz.

3- Görüşlerinizi Paylaşın

Görüşlerinizi Paylaşın Ücretli Görüş Anketlerine Katılın

Görüşleriniz var mı? Ücretli çevrim içi anketlere kaydolarak hem görüşlerinizi bildirin hem gelir elde edin. Bunun için ücretli tüketici test panelleri hazırlanmakta o panellere katılın ve anketlere görüş bildirerek para kazanın. Ülkemizde bu tarz oluşumlar pek olmasa da yurt dışında bir hayli ilgi görmekte…

4- Yetenekleriniz Üzerinden Para Elde Etmek

Yeteneğiniz üzerinden para kazanma

Hobiler genellikle bir harcama kaynağıdır, ancak durum böyle değildir. İyi olduğunuz her şeyin bir listesini yapın; Daha sonra onları bir gelir kaynağı haline getirmenin yolları hakkında beyin fırtınası yapın. Mesela Örme dersleri verebilir misiniz? yada Becerinizi veya becerilerinizi pazarlamak için bir yol bulun ve karınızı ödemelere dönüştürün.

5- Boş Zamanınızda Twitch.tv de Yayın Yaparak Bağış Toplayabilirsiniz!

Boş Zamanınızda Twitch.tv de yayın yaparak bağış toplayın

Evet bu durum biraz yeni nesiller için. Sağlam bir Bilgisayarınız ve İnternet bağlantınız var ise niye olmasın? Her gün bir çok insan twitch.tv üzerinden yayın yaparak bağış yoluyla gelir elde ediyor. Sizde boş zamanınızda yayın açıp hem oyun oynayarak izleyenleri eğlendirebilir hemde bağış toplayabilirsiniz. Elde ettiğiniz bağış geliri ile borçlarınızı azaltabilirsiniz.

Son olarak ayağınızı yorganına göre uzatın gereksiz harcama yapmayın…

Saygılar.
Fakir Yazar.

Yorumlar ( 6 )
Yorum ekle
 • Bir Tutam Karınca

  En önemlisi Kredi kartını kırıp atmak sanırım. Çünkü insanı ciddi şekilde yanılgıya düşürüyor. Ayrıca taksitli alışverişte aslında bir tuzak niteliği taşıyor. Bunlara dikkat edildiğinde bence yakın vadede borçlardan kurtulmak mümkün.

  • Fakir

   kredi kartı ile alışveriş yapmak çok kolay sorun şu ay sonunda gelen ödemeyi ödeyebilecek misin? alırken “öderiz yaa” deniyor ancak ay içinde olmayacak bir sorun olduğunda o öderiz ya lafı insanın ağzında düğümleniveriyor 🙂 Kredi kartı pişmanlıktır.

 • Yusuf

  Aslında en önemlisi belirttiğin gibi ayağını yorganına göre uzatmak, 3 liran varsa 5 liralık eşya almak aşırı saçma geliyor bana. Siz siz olun borç bataklıklarına adım atmayın.

 • Kepli Yazar

  Borçlardan kurtulamaman için bahane olmaz derdi bir büyüğüm bu konuda tam olarak öyle bir konu.

 • Selami Çetin

  3. madde hariç fikirlerinize katılıyorum Fakir Yazar. Anket olayı belki eskiden işe yarıyordu ama artık yaramadığını düşünüyorum açıkçası. Onun dışında boş vakitlerimizden ve yeteneklerimizden ciddi gelirler elde edebiliriz. Önerileriniz için teşekkürler.

  • Fakir

   “Ülkemizde bu tarz oluşumlar pek olmasa da yurt dışında bir hayli ilgi görmekte” diye yazıda belirttim bu durumu selami bey 🙂 Yorumunuz için Teşekkürler.