Dede Yadigarı Falcon Köstekli Saat

Merhaba Fakir Yazar Okurları

Bu yazımda bana dedemden kalan köstekli saatten bahsedeceğim. Bu köstekli saat ona nereden geldi tam olarak bilmiyorum ancak saatin içinde yazı ile dedemin ismi yazıyor.

Babaanneme ve Amcama soruyorum “Bu Saat Dedeme nasıl geldi? Kim hediye etti?” diye onlarda bilmiyorlar. Bu saati dedemin sağlığı yerinde iken ondan istemiştim “Başka saatim yok oğlum bunu verirsem ben nasıl kalkacağım sabahları” diyerek vermemişti. Benim üzgün halim içinde kalmış ki, vefat etmeden önce bana bu saati verdi. Bu yüzden değeri bende büyük.

Saat’i kurduğumda halen çalışıyor tıkır tıkır tek sorun biraz yıllara yenik düşmüş, parlatılması gerekiyor. Tam olarak ne zaman üretildiğini bilmiyorum üzerinde de tarih vesaire bulamadım. Ancak ufak bir araştırma yaptım bu tür saatleri T.C.D.D “Falcon” adlı İsviçre markasına yaptırmış ve Tcdd ye verilmiş.

İsviçre Marka Falcon Köstekli Saatimin Fotoğrafları

Falcon Köstekli saat İsviçre Yapımı Önden Çekim
Falcon Köstekli saat İsviçre Yapımı Önden Uzak Çekim
Falcon Köstekli saat İsviçre Yapımı Arka kapak

Saatin Maddi değerinden çok Manevi değeri daha fazla bu yüzden Satılık Değildir. Çok zorda kalmadığım sürece satmayı düşünmüyorum. İlerleyen zamanlarda bakımını yaptırmayı düşünüyorum.  Yeni nesil artık kullanmıyor böyle saatleri bu yüzden günlük hayatta kullananı çok nadir görürsünüz yaşı büyük amcalar kullanıyor genelde, evin bir köşesinde hatıra olarak duracağından eminim… 🙂

Saygılar.

Fakir Yazar.

İsviçre Marka Falcon Köstekli Saat
Yorumlar ( 17 )
Yorum ekle
 • Amazon

  Bizim evde de bir tane var eski bir köstekli saat dedelerden kalma ama değerini bilmiyorum 🙂

 • Ahmet

  Benim de dededen kalma bir köstekli saatim var ancak bozuk, çalışmıyor. İnşallah yaptırıp onu ben kullanacağım.

 • Emir Balın

  Bende TCDD çalışanıyım bazı arkadaşlarda var bunlardan dedelerden kalma dediğiniz gibi çalışan olanı gayet iyi

 • seydialtindagli

  eskilerin tadı bir başka oluyor, eskiler yapıyor abi. nerde o eski saatler

 • Ercan KIZILKOCA

  Mükemmel gözüküyor yanlız o defterin üstüne koyduğunuz fotoğraf sanki 3boyutlu gibi mükemmel gözüküyor

 • Hamdi Çetin

  Tarihe bir merakım vardır zaten tarihi eserlere daha çok benimde bu tarz tarihi eşyalarım var evde bence de satma 😀

 • Şizofrenya

  Müthiş bir miras. Böyle şeylere çok önem veririm. Dedemden kalma bir gaz lambam ve dedem gibi sevdiğim eniştem den kalma bir çakım var. Gözüm gibi bakarım. Ayrıca kayınpederiminde babasından kalma, 2. dünya savaşı onur madalyası var.Allah uzun ömürler versin benden önce vefat ederse onu ömür boyu saklayıp çocuklarıma bırakacağım.

 • Faruk

  Bu saatlerden hep bir tane olsun istemişimdir, işinin ehli birine bakımını yaptırmanı öneririm

 • Aykut Evmez

  Ayni marka ayni model bi dede yadigari falkon da bende var tek farki benimkinde tren islemesi ve tcdd ile alakali bir baglantisi yok. İzmir kemeraltin da 150 yillik bir saatci buldum. Bugun oraya bakim onarim icin goturmeyi planliyorum. Memnun kalirsam bilgi veririm.

  • Fakir

   Eğer memnun kalırsanız bakımdan buradan bilgi verirsiniz adres olacak 🙂 İlginiz için teşekkürler.

 • Sadetdin köşşekoğlu

  Bende de var aynısı 20 yıl önce dedem vermişti sanırım dedemde 40 50 yıldir vardı ama fiyatını bilmiyorum zaten satilik değil

  • Fakir

   17. ve 18. yüzyıl saat teknolojisi açısından pek çok gelişmenin yaşandığı dönemlerdir. Sanayi Devrimi ile beraber demiryolu yapımına ağırlık verilmesi zamanlamanın hayati önem taşıdığı bu aşamada cep saatlerinin önemini arttırmış ve cep saatleri yeniden orta ve alt sınıfında da kullandığı bir obje haline getirmiştir. Günümüze “Trenyolu saatleri” olarak gelen bu saatler günümüzde koleksiyonu en çok yapılan objelerdendir.
   1920’li ve 1940’lı yıllar Karayollarının bugünkü kadar gelişmiş olmadığı yıllardır. Ulaşım araçları içinde tren bir hayli rol oynamaktadır. T.C. Devlet Demiryolları’nda trenlerin zamanında kalkması ve tarifeye uyulması amacıyla birkaç önemli İsviçre Saat firması ile istasyon şeflerine verilmek üzere arkası Şimendifer (lokomotif) resimli ve TCDD ablemli cep saatleri yapılması için anlaşılmıştır. Bunların en gözdeleri Zenith, Omega ve Serkisoff markalı köstekli cep saatleridir. Bendeki falcon marka.

 • Sadetdin köşşekoğlu

  Fakir bey merhaba sizde facon marka varmış peki bu saatin hangi yılda üretilmiş. Yada nereden anlarız .benim icin manevi değeri büyük benden sonrada iki oglum var dedimki ilk erkek torunuma bırakacağım.fakat bulursam birtane daha alacağım.bunlarin fiyatlari ne kadar .bilgi verirseniz sevinirim

  • Fakir

   Çoğunun üzerinde üretim tarihi yazmiyor ancak önceki yorumda yazdığım tarihler arası üretilmiştir muhtemelen. Yapı olarak hepsi birbirine benzerler. Açık arttırma sayfalarında satışları mevcut ben bir ara inceledim “tcdd köstekli saat” diye aratırsanız satışını yapan sayfalar cıkacaktır.200, 300, 1000 TL ye kadar fiyat gördüm.

 • Sadetdin köşşekoğlu

  Tabi alırsam swıss malı istiyom serkisof var ama onlar rusmalı .internet den güvenemiyorum çalışırmi değilmi saatcıma göstererek almak istiyorum .sesini dinlemek incelemek istiyorum .