Şehirler Arası Terminallerin Vatandaşa Kazığı

Merhaba Fakir Yazar Okurları;

Ulaşım için Terminalleri kullanan her insan olağan fiyatlardan yüksek fiyatlar ile karşılaşmıştır. Bu durumdan rahatsız olunmuyor ise kişi parasının kıymetini bilmiyordur. Şehir dışına yapılan şehirler arası terminallerin içinde bulunan alışveriş ortamlarının fiyatları hakkında biraz eleştiride bulunacağım.

Terminallerde Neden Fiyatlar Bu Kadar Pahalı?

Evet bunun sebebi çok açık terminaller genelde şehir’in dışında yer aldığı için vatandaşın başka alternatifi olmaması nedeniyle fiyatları istediği gibi değiştiriyorlar. Bir sebebi de kiralarının normal şehir içinde olan bir dükkandan daha fazla olması. Terminal içindeki işletmelerin kiralarını karşılayabilmeleri için mecburen fiyatları normal fiyatların üstünde tutuyorlar.

Aynı durum sadece Kara yolu terminallerinde değil,  hava alanlarında da geçerli. Hatta Hava alanları terminallerden daha fazla fiyat çekiyorlar diyebilirim.

Terminal ile Normal Esnaf Arasındaki Fiyatlar

Bir kaç terminalde gördüğüm fiyatlar ile normal esnafımız arasındaki fiyatları karşılaştıracağım.

 • Terminal Su: 2 TL Normalde: 50 kuruş
 • Terminal Simit: 5 TL Normalde: 1 TL
 • Terminal Çorba: 15 TL Normalde: 5-6 TL

Diğer bulunan ürün ve eşyaların fiyatlarını hiç sıralamayacağım sizler tahmin ediyorsunuz. Bu yazdıklarım insanın terminalde alabileceği en zorunlu ihtiyaçlarından su, yemek ve atıştırmalıklar.

Devlet Terminallere Bir Düzenleme Getirmeli

Terminal ve Hava Limanlarında bulunan işletmelerin fiyatları karşısında devlet bir şeyler yapmalı. Birileri bu durumdan haksız kazançlar sağlıyor çok belli. Ya terminaldeki işletmelerin kiralarını alan taraf yada işletmeyi yürüten kişiler. Sonuç ne vatandaşa girenin haddi hesabı yok.

İhtiyaç hali acıkırsınız, su içmeniz gerekir mecburen almak zorunda kalıyorsunuz. Ekmek parası kolay kazanılmıyor kim ufak 0,50 litrelik suya 2 lira vermek ister?

Şimdi düşüneceksiniz “ayda yılda bir terminale geliyorum 1 kereden ne olur” sizin gibi günde kaç kişi geliyor terminale bunu bir düşünün!

Kesinlikle Terminallerdeki Fiyatlar Hakkında Önemli Bir Konu ve Devletin Üstünde Durması Gereken Bir Konu.

Saygılar.
Fakir Yazar.

Yorumlar ( 11 )
Yorum ekle
 • Selim Işık

  Bende İstanbul’dan Erzuma geçmek için bekliyorum şuan az sonra otobüsüm hareket edecek. Tuvalete gidecektim 4 TL aldılar içtiğimiz su ne kadar ki 4 TL ye tuvalete gideyim ben anlamıyorum aklıma geldi bir bakayım internete dedim bu konuya denk geldim çok sinirliyim şuan.

  • Fakir

   4 TL ye suyu içip, 4 liraya boşaltımı yapmışsın 🙂 Bir şey almadığın halde sadece rahatlamak için 4 lira verip aldığın suyu vücudunun boşaltım sistemi ile tuvalete boşaltmak ne kadar kötü bir durum 🙂 İnsan ister ki o suyu tekrar tekrar iç 😀

 • Halit Osman Yurdakul

  Bu sene benim en büyük belam, yolum uzun olduğu için mecburen bişeyler almak durumunda kalıyorum, bi poğacaya 5₺ bi ayrana 2,5₺ verince insan ister istemez sinirleniyor. Bu konuya kesinlikle devletin bir düzenleme getirmesi gerekir.

 • jdsezer

  Otobüs Terminal bulumuş birisi olarak sizleri destekliyorum ama bunun için birşey yapılabileceğini düşünmüyorum imza kampanyası başlatılabilir ama bununda ilgi görebileceğini ne yazık ki sanmıyorum tek çözüm yanınızda taşımak olacak alınabilcek şeyleri örneğin suyu terminal hemen yakınında bir yerden temin edilebilir ama çorba taşınmayacağı için ona bir düzenleme gelebilir yararlı bir makale teşekkürler @fakiryazar

 • Makinenin Rüyası

  Bir şehirde terminalde çorba içmiştim, öyle gece yapılan bir yolculuktu, sadece bir kase çorba ve biraz ekmek 🙂 İnan yanında hiç bir şey yoktu.Artık mercimek mi çok özel bilmiyorum. 36 tl para verdim. Yaşadığım yerde harika bir çorbacı var ve güzel bir masaya sadece 15 tl veriyorsun. Bu konuda çok haklısınız gerçekten. Ek olarak terminaller haricinde bunu yapan başka yerlerde mevcut hepsine düzenleme gelmeli. Küçük bir örnek şehrinizde gittiğiniz yere göre değişiyor aynı marka aynı orandaki su fiyatları. Bu kadar da serbest piyasa olamaz, olmamalı.

 • ali

  Ülkemizdeki esnaf lik anlayışı yalan ve milleti soyma üzerine olduğu için çok fazla yadırgamıyorum. Ülkemizde su an hizmet veren hemen hemen her kurum bu ozelinden tut kamu kurumuna kadar hepsinin mantığı milletten daha fazla nasıl para kazanırız derdinde olduğundan bu böyle devam eder durur. Devletin su anki siyaseti de bunun üzerine olduğundan bir düzenleme felan gelmez..

 • Kerimhan

  “Devlet Terminallere Bir Düzenleme Getirmeli” başlığınızın altına imzamı atarım. 25 kuruşlu suya 2 tl, 3-5 liralık çorbaya 10 tl. Resmen adam kazıklama yeri terminaller. Hatta bunun için change üzerinden bir imza kampanyası bile başlatılabilir. Tabi terminal esnafı tarafından linç edilebiliriz. 😀

 • Alaattin

  Terminallerin ışında hava alanları daha pahalı çay 5 lira hava alanlarında 🙂 Uçak biletleri bir çok satılan üründen ucuz gerçekten 😀 uçmak daha ucuz satılan yiyecek içeceklerden 😀 Sonuna kadar destekliyorum.

 • Merih kısa

  Ben bir otobüs şoförüyüm otobüs şoförü olarak günümüz yollarda geçiyor. haliyle terminallerde alışveriş yapmak zorunda kalıyoruz ve gerçekten dediğinde haklısın. Mecburiyetten alıyoruz. giren paranın hattı hesabı yok

 • barisct

  Abicim terminaller yine iyi. Havalimanları daha beter. Su 5 tl. Daha ne olsun. Hamburger 30 tl. Terminaller iyi ya. Çok fazla uçuş yapıyorum ama havalimanlarından hiç bir şey almıyorum.

 • ishana

  merhaba. maalesef insanlarımızın daha da kapitalist olmalarının sonucudur bu durum. daha az çalışarak daha çok kazanmak. bir de otobüs firmalarının çokluğu, terminallerin bu kadar büyük olması da ulaşım konusunda demiryollarının yeterince ön plana çıkarılmadığının kanıtıdır. siz en iyisi a101, bim, şok gibi marketlerden 35 KRŞ a suyunuzu alın ve terminale öyle gidin…