Bunları da Okuyabilirsiniz
Arşiv Raf Sistemleri Hakkında Bilgiler
Yaşanmış Uzay Kazaları
İnternet Dizileri Dönemi
90’lı Yılların Arama Motoru Ansiklopediler
Teknoloji’yi Kullanabilen Ülkeler Gelişiyor
Canlı Bombaların Tarihi
Paylaş
Paylaşımı Kapat

Oyun Oynarken Sinirlenmek ve Zarar Vermek!

Ekrana yumruk atmak
Okunma Süresi
10 Dakika
Yazar
Fakir
Yazı Tarihi
27.12.17
Yorum
11 yorum

Merhaba Fakir Yazar Okurları;

Son zamanlarda çok sık karşılaştığım bir durum! Oynadığı Bilgisayar oyununda yaşanan bir olay karşısında çok fazla tepki gösteren, hatta sinir krizine giren gençlerimiz. Oyunu bir şekilde gerçek hayat ile ayırmanız gerekmekte yoksa adı oyun olmaz. Değil mi gençler? Bazılarınız çok abartıyor!

Bilgisayar Oyunu Oynar İken Sinirlenme Sebepleri

Aslında bir çok oyuncunun her zaman yaptığı şeyleri yazacağım “aaaa bende böyle yapıyorum” diyebilirsiniz yada inkar edebilirsiniz.

1- Donanımsal Sorunlar Nedeni ile Sinirlenme

Bir çok oyun sever bilgisayarının yetersiz kaldığını bildiği halde kullandığı sistemi zorlayacak oyunlar oynamaya çalışıyor. Bu nedenle oyun oynar iken donma, takılma yada oyundan atma gibi durumlar ile karşılaşıyor. Ancak her ne olursa olsun daha düşük kapasiteli oyunlar yerine sürekli yüksek oyunları tercih ediyorlar. Bu durumda iki alternatifiniz var ya yeni parçalar alarak sisteminizi güncelleyecek siniz ya da elinizdeki sistemi kabullenip bilgisayarınızın kaldıracağı oyunlar oynayacaksınız. Bilgisayarın parçaları yetersiz kalıyor oyunda donma oluyor yada oyundan atıyor genç arkadaş kızıyor ve fareyi kırıyor yada klavyeyi duvara fırlatıyor. Hoş değil.

2- Başarılı Olmak! Sürekli Kazanma İsteği

Genelde oyunlarda amaç kazanmaktır. Olayın eğlencesi bu! Ancak bir taraf kaybedecek ki diğer taraf kazansın her zaman kazanacaksın diye bir durum yok. Bu durumu hazmedememek ve sinirlenip birlikte oyun oynadığın arkadaşlarına bağırıp çağırmak yada ekipmanlarına zarar vermek hoş değil.

3- Oyundaki Takım Arkadaşlarına Sinirlenmek

En çok yaşanan durumlardan birisi. Ve genelde takım halinde oynanan ekip oyunlarında yaşanır bu durum ve küfürleşmeye kadar gider. Oyun için değer mi? Değmez tabi ki kalp kırmaya ancak olay oyun olunca “senin yüzünden” yada “sen beceremedin” sözleri girince olaya bir taraf kaldıramıyor ve başlanıyor oyun için tartışılmaya.

4- Oyunlardaki Adaletsizlik yada Oluşan Oyun Bug’ı Yüzünden Sinirlenme

Genelde bir çok oyunun ana fikri para kazanmaktır. Yani birilerinin ceplerine para girsin ki o oyun devam edebilsin ve emeği geçenler oyun üzerinden geçimini sağlasın. Yani kısacası her oyunun arkasında senin benim gibi çalışanlar var. Oyun kuralları bazen adaletsiz olabiliyor yada oyunda bir açık yada bug olabiliyor. Bu durum oyuncuların sinirlenmesine neden oluyor ve bir çok kişide bu durum karşısında sinirlerine hakim olamıyor.

Bilgisayar Oyunu Oynar İken Sinirlenme Aşamaları

Oyun oynayan çocuk bir şekilde oyunda yaşadığı durum yüzünden üstündeki siniri atmak ister. Bu durumu genelde nasıl yapar? Yazalım.

1- Küfür Ederek Üzerindeki Siniri Boşaltma

Tabii ki hoş bir durum değil oyunlardaki küfür olayları yaş fark etmeksizin yaşanıyor. Genelde bu küfür olayı bir birlerinden görerek yada duyarak oluyor. Sinir olan kişi üzerindeki siniri boşaltmak ve rahatlamak için en kolay çare olarak küfür etmek oluyor. Küfür ettiğin kişinin yüzünü görmüyorsun! Sonuçta sadece karaktere küfür ediyorsun gibi geliyor bazılarına, ancak o karakteri yöneten bir kişi var. O kişi nasıl biri tanımıyorsunuz! Oyunları sadece sağlığı yerinde olan insanlar mı oynuyor sanıyorsunuz?

Dünya da bir çok engelli insan yaşamını sürdürüyor ve sportif faaliyet yapamadıkları içinde tek eğlenceleri de bilgisayar oyunları sizce o küfürleri hak ediyorlar mı?

Kelimeleri seçerken Bilgisayarın arkasındakileri düşünerek yazmanızı rica ediyorum.

2- Oyunda Sinirlendiği Zaman Ailesine ve Çevresindekilere Yansıtma

Bu durum biraz daha sıkıntılı bir durum. Ailesi yada arkadaşlarına oyun yüzünden hakaret eden yada kötü davranışlarda bulunan çocuk derhal o oyunu bırakmalı. Daha az stres yapacak oyunlar denemeli.

3- Oyuna Kızıp Ekipmanlara ve Kendine Zarar Vermesi

Kabullenilemez bir durum kesinlikle bir süre bilgisayardan uzak durmalı ve oyun oynamamalı bu düzeye gelmiş bir çocuk yada yetişkin birey psikolojik olarak pek sağlam değildir ve oyuna devam etmemeli. Genelde son zamanlarda bu durum ile çok karşılaşıyorum duvara yada monitöre yumruk vurmalar, fare yada klavyeyi duvara fırlatmalar. Bilemiyorum kendi parası ile aldıysa o malzemeleri bunu yapması çok zor olmalı bir kişinin. Ancak Baba parası ile alınan bilgisayar ekipmanları genelde lise bebeleri tarafından oyun içinde sinirlenip kırılıp atılıyor. Hoş bir durum değil. Hem de hiç hoş değil. Böyle durumlar karşısında ne yazık ki tek tavsiyem. Senin oyun oynaman kendi sağlığın için iyi değil. Ancak oynayacaksan daha stressiz oyunlar oyna.

Hangi Tür Oyunlar Sinirlenmeye Yol Açıyor?

Genelde rekabet içeren online oyunlarda daha sık bu tür durumlar yaşanıyor.

Örnek olarak; Moba Game (Dota 3, League of Legends vb.), Shooter FPS Silahlı çoklu online oyunlar (CS-Go, Pubg, Tom Clancy’s Rainbow Six, vb.) MMorpg (Knight, Metin2 vb.) bu tarz oyunlar gamer yani bilgisayar oyuncusu arkadaşlarımızı daha çok sinirlenmesine neden oluyor. Yukarıdaki sinirlenme aşamalarını yaşıyor iseniz bu durum sağlığınız için pek iyi değil. Oyunu ya bırakmanız yada ara vermeniz gerekmekte.

Stressiz Oyun Türlerine Örnek Verecek Olursak: Strateji oyunları, Kart oyunları, Hikaye tabanlı oyunlar, Online olmayan ve rekabet olmayan ilerlemeli oyunlar, Hayatta kalma oyunları ile kesinlikle daha fazla stres olmadan ve yukarıdaki durumları yaşamadan oyunlar oynayabilirsiniz.

Oyun Oynamak Kötü Değildir!

Aksine yararlıdır ancak doğru kullanıldığında! Yukarıda bahsettiğim durumlar en çok uzak doğu ülkelerinde yaşanmakta ülkemizde yeni yeni patlak vermekte oyun oynar iken sinirlerine hakim olamamak kendine, başkalarına yada kullandığı ekipmanlara zarar vermek hoş bir durum değil. Bilgisayar oyunları yeteri düzeyde abartılmadığı süre sınırlarında oynandığında çocukların hayal güçlerini ve çabuk karar verebilme yeteneklerini geliştirir. Yani son derece önemli bir durum.

Youtuberlara ve Twitch Yayıncılarına Büyük İş Düşüyor!

Evet yazımın en önemli yeri…

Siz yayın yapan arkadaşlar sizleri sadece yaşı büyük olan ve kendi kafa yapınıza sahip kişiler izlemiyor. Yaşı küçük çocuklarda izliyor ve sizin yaptıklarınızı yapmaya çalışıyor. Aynı zamanda sizleri örnek alıyorlar. Şimdi diyeceksiniz “Yapmasınlar! İzlemesinler! Zorla mı?” öyle demek ile olmuyor. Bir çoğunuz +18 şartı koymadan yayın açıp ana bacı saydırıyorsunuz. Örnek olmanız gerek. 2 bağış atsın yada abone olsun diye yapmadığınız şaklabanlık kalmıyor. Demek istediğim kaliteli bir oyuncu kitlesi yetişsin.

Son Olarak Tekrar Yazıyorum Eğer Oyun Oynar İken Kendinize, Ekipmanlarınıza yada Çevrenizdeki insanlara zarar verme durumuna kadar geliyor iseniz oynadığınız oyunu derhal bırakın ve uzun bir ara verin mümkünse oyun değiştirin daha stressiz oyunlar tercih edin.

Saygılar.
Fakir Yazar.

Benzer Yazılar
Yazarlar Hakkında
yazar
FAKİR YAZAR
Balıkesirliyim, 27 Yaşındayım. 16 Yaşından Beri Web ve Web Yazılım ile Uğraşıyorum. Bu işi Meslek Olarak Değil Boş Zamanlarımda Hobi Olarak Yapıyorum. Balıkesir Üniversitesi MYO Bilg. Tekn. Prog. Mezunuyum. Boş Zamanlarımda Fakir Yazar'a Yazılar Yazıyorum.
yazar
KÜRŞAT
7 ekim 1987 doğumluyum. Çukurova Üniversitesi iletişim fakültesi Radyo, Televizyon, Sinema son sınıfta öğrenciyim. Televizyon ve sinemayı seviyorum. Yazılarım genellikle radyo ve televizyon odaklı olup her konuda yazılar yayınlamaya özen göstereceğim.
Önceki Konu
Google’dan Gelen İlginç Aramalar
Sonraki Konu
Istakozlar ve Stres
Yorumlar
Facebook Üzerinden Yorum Bırakın
Disqus Üzerinden Yorum Bırakın