Oyun Oynarken Sinirlenmek ve Zarar Vermek!

Merhaba Fakir Yazar Okurları;

Son zamanlarda çok sık karşılaştığım bir durum! Oynadığı Bilgisayar oyununda yaşanan bir olay karşısında çok fazla tepki gösteren, hatta sinir krizine giren gençlerimiz. Oyunu bir şekilde gerçek hayat ile ayırmanız gerekmekte yoksa adı oyun olmaz. Değil mi gençler? Bazılarınız çok abartıyor!

Bilgisayar Oyunu Oynar İken Sinirlenme Sebepleri

Aslında bir çok oyuncunun her zaman yaptığı şeyleri yazacağım “aaaa bende böyle yapıyorum” diyebilirsiniz yada inkar edebilirsiniz.

1- Donanımsal Sorunlar Nedeni ile Sinirlenme

Bir çok oyun sever bilgisayarının yetersiz kaldığını bildiği halde kullandığı sistemi zorlayacak oyunlar oynamaya çalışıyor. Bu nedenle oyun oynar iken donma, takılma yada oyundan atma gibi durumlar ile karşılaşıyor. Ancak her ne olursa olsun daha düşük kapasiteli oyunlar yerine sürekli yüksek oyunları tercih ediyorlar. Bu durumda iki alternatifiniz var ya yeni parçalar alarak sisteminizi güncelleyecek siniz ya da elinizdeki sistemi kabullenip bilgisayarınızın kaldıracağı oyunlar oynayacaksınız. Bilgisayarın parçaları yetersiz kalıyor oyunda donma oluyor yada oyundan atıyor genç arkadaş kızıyor ve fareyi kırıyor yada klavyeyi duvara fırlatıyor. Hoş değil.

2- Başarılı Olmak! Sürekli Kazanma İsteği

Genelde oyunlarda amaç kazanmaktır. Olayın eğlencesi bu! Ancak bir taraf kaybedecek ki diğer taraf kazansın her zaman kazanacaksın diye bir durum yok. Bu durumu hazmedememek ve sinirlenip birlikte oyun oynadığın arkadaşlarına bağırıp çağırmak yada ekipmanlarına zarar vermek hoş değil.

3- Oyundaki Takım Arkadaşlarına Sinirlenmek

En çok yaşanan durumlardan birisi. Ve genelde takım halinde oynanan ekip oyunlarında yaşanır bu durum ve küfürleşmeye kadar gider. Oyun için değer mi? Değmez tabi ki kalp kırmaya ancak olay oyun olunca “senin yüzünden” yada “sen beceremedin” sözleri girince olaya bir taraf kaldıramıyor ve başlanıyor oyun için tartışılmaya.

4- Oyunlardaki Adaletsizlik yada Oluşan Oyun Bug’ı Yüzünden Sinirlenme

Genelde bir çok oyunun ana fikri para kazanmaktır. Yani birilerinin ceplerine para girsin ki o oyun devam edebilsin ve emeği geçenler oyun üzerinden geçimini sağlasın. Yani kısacası her oyunun arkasında senin benim gibi çalışanlar var. Oyun kuralları bazen adaletsiz olabiliyor yada oyunda bir açık yada bug olabiliyor. Bu durum oyuncuların sinirlenmesine neden oluyor ve bir çok kişide bu durum karşısında sinirlerine hakim olamıyor.

Bilgisayar Oyunu Oynar İken Sinirlenme Aşamaları

Oyun oynayan çocuk bir şekilde oyunda yaşadığı durum yüzünden üstündeki siniri atmak ister. Bu durumu genelde nasıl yapar? Yazalım.

1- Küfür Ederek Üzerindeki Siniri Boşaltma

Tabii ki hoş bir durum değil oyunlardaki küfür olayları yaş fark etmeksizin yaşanıyor. Genelde bu küfür olayı bir birlerinden görerek yada duyarak oluyor. Sinir olan kişi üzerindeki siniri boşaltmak ve rahatlamak için en kolay çare olarak küfür etmek oluyor. Küfür ettiğin kişinin yüzünü görmüyorsun! Sonuçta sadece karaktere küfür ediyorsun gibi geliyor bazılarına, ancak o karakteri yöneten bir kişi var. O kişi nasıl biri tanımıyorsunuz! Oyunları sadece sağlığı yerinde olan insanlar mı oynuyor sanıyorsunuz?

Dünya da bir çok engelli insan yaşamını sürdürüyor ve sportif faaliyet yapamadıkları içinde tek eğlenceleri de bilgisayar oyunları sizce o küfürleri hak ediyorlar mı?

Kelimeleri seçerken Bilgisayarın arkasındakileri düşünerek yazmanızı rica ediyorum.

2- Oyunda Sinirlendiği Zaman Ailesine ve Çevresindekilere Yansıtma

Bu durum biraz daha sıkıntılı bir durum. Ailesi yada arkadaşlarına oyun yüzünden hakaret eden yada kötü davranışlarda bulunan çocuk derhal o oyunu bırakmalı. Daha az stres yapacak oyunlar denemeli.

3- Oyuna Kızıp Ekipmanlara ve Kendine Zarar Vermesi

Kabullenilemez bir durum kesinlikle bir süre bilgisayardan uzak durmalı ve oyun oynamamalı bu düzeye gelmiş bir çocuk yada yetişkin birey psikolojik olarak pek sağlam değildir ve oyuna devam etmemeli. Genelde son zamanlarda bu durum ile çok karşılaşıyorum duvara yada monitöre yumruk vurmalar, fare yada klavyeyi duvara fırlatmalar. Bilemiyorum kendi parası ile aldıysa o malzemeleri bunu yapması çok zor olmalı bir kişinin. Ancak Baba parası ile alınan bilgisayar ekipmanları genelde lise bebeleri tarafından oyun içinde sinirlenip kırılıp atılıyor. Hoş bir durum değil. Hem de hiç hoş değil. Böyle durumlar karşısında ne yazık ki tek tavsiyem. Senin oyun oynaman kendi sağlığın için iyi değil. Ancak oynayacaksan daha stressiz oyunlar oyna.

Hangi Tür Oyunlar Sinirlenmeye Yol Açıyor?

Genelde rekabet içeren online oyunlarda daha sık bu tür durumlar yaşanıyor.

Örnek olarak; Moba Game (Dota 3, League of Legends vb.), Shooter FPS Silahlı çoklu online oyunlar (CS-Go, Pubg, Tom Clancy’s Rainbow Six, vb.) MMorpg (Knight, Metin2 vb.) bu tarz oyunlar gamer yani bilgisayar oyuncusu arkadaşlarımızı daha çok sinirlenmesine neden oluyor. Yukarıdaki sinirlenme aşamalarını yaşıyor iseniz bu durum sağlığınız için pek iyi değil. Oyunu ya bırakmanız yada ara vermeniz gerekmekte.

Stressiz Oyun Türlerine Örnek Verecek Olursak: Strateji oyunları, Kart oyunları, Hikaye tabanlı oyunlar, Online olmayan ve rekabet olmayan ilerlemeli oyunlar, Hayatta kalma oyunları ile kesinlikle daha fazla stres olmadan ve yukarıdaki durumları yaşamadan oyunlar oynayabilirsiniz.

Oyun Oynamak Kötü Değildir!

Aksine yararlıdır ancak doğru kullanıldığında! Yukarıda bahsettiğim durumlar en çok uzak doğu ülkelerinde yaşanmakta ülkemizde yeni yeni patlak vermekte oyun oynar iken sinirlerine hakim olamamak kendine, başkalarına yada kullandığı ekipmanlara zarar vermek hoş bir durum değil. Bilgisayar oyunları yeteri düzeyde abartılmadığı süre sınırlarında oynandığında çocukların hayal güçlerini ve çabuk karar verebilme yeteneklerini geliştirir. Yani son derece önemli bir durum.

Youtuberlara ve Twitch Yayıncılarına Büyük İş Düşüyor!

Evet yazımın en önemli yeri…

Siz yayın yapan arkadaşlar sizleri sadece yaşı büyük olan ve kendi kafa yapınıza sahip kişiler izlemiyor. Yaşı küçük çocuklarda izliyor ve sizin yaptıklarınızı yapmaya çalışıyor. Aynı zamanda sizleri örnek alıyorlar. Şimdi diyeceksiniz “Yapmasınlar! İzlemesinler! Zorla mı?” öyle demek ile olmuyor. Bir çoğunuz +18 şartı koymadan yayın açıp ana bacı saydırıyorsunuz. Örnek olmanız gerek. 2 bağış atsın yada abone olsun diye yapmadığınız şaklabanlık kalmıyor. Demek istediğim kaliteli bir oyuncu kitlesi yetişsin.

Son Olarak Tekrar Yazıyorum Eğer Oyun Oynar İken Kendinize, Ekipmanlarınıza yada Çevrenizdeki insanlara zarar verme durumuna kadar geliyor iseniz oynadığınız oyunu derhal bırakın ve uzun bir ara verin mümkünse oyun değiştirin daha stressiz oyunlar tercih edin.

Saygılar.
Fakir Yazar.Oyun Oynarken Sinirlenmek ve Zarar Vermek!” için 16 yorum

 • 27 Aralık 2017 15:55 Feri Peri Cevapla

  Oyunlar hakkında ben de birkaç kelam etmek isterim. Efsanelere inatla karşı çıkarak 5/6 yıl kadar mmorpg, rpg, fps ve birazcık da strateji oyunları oynadım bir kadın oyuncu olarak 🙂 Şimdilerde artık bıraktım oyun oynamayı çünkü işten güçten ona vakit ayıramıyorum hiç 🙂 Sadece blog ve iş hayatı kaldı geriye…
  Benim de sinirlendiğim anlar oldu tabii, özellikle mmorpg oyunlarında. Sistem hatasından değil de diğer oyuncular yüzünden. Neyse ki ben ne insanları kırdım ne de mouse’u 🙂
  En güzeli derin derin nefes almak ve çok da takmamak. Oyun bu sonuçta, tamamen sanal bir şey ve hiçbir değeri yok 🙂

  Son söz;
  For the Horde 🙂

  • 27 Aralık 2017 16:04 Fakir Cevapla

   Son zamanlarda oyun grublarında bu durum ile çok karşılaşıyorum sinirlenip monitörü yumruklayan yada fareyi fırlatan klavyeyi masaya vuran tipler. :S Kadın oyuncular biraz daha sakin kalıyor erkek oyunculara göre bu nedenle kendilerini tebrik ederim ancak istisnalar hariç. 😀 Bazen twitch yayınlarında kendisi küfür ederken benim utandığım kadın yayıncılar olmuyor değil. 😀 Bu aralar benimde pek zamanım olmuyor işte çalışırken bile ne yazsam bloğa diye düşünür oluyorum eve gelince yazıyorum çoğu zaman eve gelene kadar unutmuyayım diye not alıyorum. 😀 Başka türlü eve gelene kadar bir çok durum yaşadığım için unutuyorum.

   Son söz: https://www.youtube.com/watch?v=DIY3TZpOcDU =)

   • 27 Aralık 2017 16:20 Feri Peri Cevapla

    Bu kısım zaten bir harika, çok fazla izledim tekrar tekrar 🙂 Şimdilerde bir de moda oldu; reaction videolarına da baktım hatta 😀
    Arada tekrar başlasam mı diyorum ama sonra ‘Lost çok bozdu’ misali ben de ‘Wow çok bozdu’ diyerek vazgeçiyorum 🙂

 • 27 Aralık 2017 16:14 Yusuf Cevapla

  Bu tam bana göre bir yazı olmuş tebrik derim. Ben de League of Legends ve Counter Strike: Global Offensive gibi oyunları oynayıp kendimi aşırı strese sokan biriydim. Oyunları bıraktım ve daha çok işime ve kendime zaman ayırmaya başladım. Artık sadece hayatta kalma ve nostalji olsun diye eski oyunları oynuyorum.

  • 27 Aralık 2017 16:20 Fakir Cevapla

   Bende LoL oynadım evet stres yaratıyor ve ben strese gelemeyen birisiyim yazdığım olayları yaşamıyorum ama sinirden titreme gibi durumlar yaşıyorum ve bu durum sağlığım için iyi olmadığını düşünüp bir çok oyun ile bağımı koparttım. Şuan oynadığım oyunlar genelde strateji ve hayatta kalma oyunları the long dark, gwent vb.

 • 1 Ocak 2018 15:09 Mustafa Kaya Cevapla

  Oyun oynarken eskiden pek gerilmezdim. Sonrasında lol ile tanısınca tam kafayı yemeye başladım. Oyun oynarken artık keyif alamaz olmuştum. Sonrasında oyunu bıraktım şimdi sadece kendi arkadaşlarım ile beraber girmediğimiz sürece lol falan oynamıyorum. Anca herkesin kendi bacagından asıldığı oyunlar oynuyorum pubg tarzı

  • 1 Ocak 2018 15:10 Fakir Cevapla

   en iyisi hiç olmaz ise başkalarının hataları yüzünden kaybetmekten ise ben yapamadım demek daha iyi 😉

 • 1 Ocak 2018 20:35 Enes Talha Cevapla

  En kanser olanı takım arkadaşlarına sinirlenmek. Şuan bu yorumu yazarken bile yaşadığım bir olay aklıma geldi ve yine sinirlendim. Takımdan biri karşıma çıksa çok pis söverim. Napıyorlar klavye, mouse bulan oyun mu oynuyor ya. Böyle saçma bir şey olamaz.

  • 2 Ocak 2018 14:39 Fakir Cevapla

   İşte adı oyun sende unutma bence oyun olduğunu enes 😀 Sakin.

 • 3 Ocak 2018 16:37 Onur Cevapla

  Wolfteam oynayan biri olarak genelde ekip arkadaşlarıma sinirlenirim. Hem de öyle böyle değil. Genelde bilgisayara vurunca PC kapanıyor ve zülum oluyor benim için. Elbette olmaması gereken bir durum ancak insan kendini kaptırınca ne yaptığını bilmiyor maalesef.

  • 3 Ocak 2018 17:25 Fakir Cevapla

   Oyun olduğunu unutmamak gerek 😀 bende çok kaptırırım ama sonra dengeyi bulurum 🙂

 • 10 Ağustos 2018 12:48 elo Cevapla

  ilk önce ben offline bir oyunda bir şeyi uzun süre yapamayınca çoooook berbat sinirlenip gözyaşı akar,berbat derece de bağırırım..
  özellikle kendime de zarar veririm mesela kolumu berbat ısırırım bacağımı kırmaya çalışırım vb. gibi

  • 10 Ağustos 2018 12:59 Fakir Cevapla

   Psikolojik rahatsızlıkların var sokakta misket hatta kafeteryada tavla dahi oynama sen.

 • 27 Kasım 2019 12:13 Baris Cevapla

  LOL’DE SİNİRLENDİGİM ZAMAN HER YERE YUMRUK ATIYORUM KASAYA UCAN TEKME VEYA MASAYA VURUYORUM BİLİYORUM BU NORMAL DEĞİL BUNUN FARKINDAYIM AMA ELİMDEN BİR ŞEY GELMİYOR MALESEF 🙁

  • 28 Kasım 2019 01:22 Fakir Cevapla

   Çalışıyor musun yada öğrenci misin bilmiyorum ancak para kazanmaya başladığında o kasalar ve masalar baya değerli olur gözünde bir kasa dizmek minimum 5 -6 bin 🙂 LoL oynamayın oynarsanızda yan modlarını oynayın TFT, aram vb.

 • 11 Haziran 2020 22:02 belirtemem Cevapla

  eskiden bende bilgisayarıma vururdum kapanırdı bir keresinde açılmadı artık sadece online oyunlar oynuyorum hatta bazen gülüyorum da, LoL gibi oyunlar oynamıyorum, oynamam. ne kanser bir oyun öyle

Cevap Yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.


Tavsiye Yazılar
Ailenin Önemi

Aile kavramı tüm insanlar için evrenseldir ve kutsal bir öneme sahiptir. To …