Bunları da Okuyabilirsiniz
Pokemon ve Pokemon Oyunları
Dövüş ve Aksiyon Sevenlere Çorak Topraklar
İşlemcim Neden Isınıyor? Cevaplar/Çözümler
2017 Yılının En İyi Netflix Dizileri
Forum Sitesi Mi Açacaksınız? Açmadan Önce Okuyun!
Soğuktan Korunmanın Yolları
Paylaş
Paylaşımı Kapat

Toplumu Değiştiren Köle Ziryab

ziryab
Okunma Süresi
1 Dakika
Yazar
Fakir
Yazı Tarihi
24.12.16
Yorum
4 yorum

Merhaba Fakir Yazar Okurları

Sizlere yabancı dokümanlardan tercüme ettiğim, bir kölenin hayatını özet olarak anlatacağım.

Ziryab, bir şair, müzisyen, şarkıcı, kozmetikçi, moda tasarımcısı, stratejist, gökbilimci, botanik, coğrafyacı ve eski köle olan bir Pers bilgini idi.

Çoğu kişi Ziryab’ı hiç duymamıştır ancak yeniliklerinden en az ikisi bugüne kadar gelmiştir:

Üç yemek (çorba, ana yemek, tatlı) fikrini ortaya attı ve içki bardakları için kristal kullanımını tanıttı (daha önceleri sadece metal kullanılırdı.). Kuşkonmaz ve diğer sebzeleri topluma tanıttı ve müzik dünyasında önemli değişiklikler, eklemeler yaptı. Çok sayıda çocuğu vardı, hepsi müzisyen oldu ve mirasını Avrupa’ya yaydı.

Ziryab’ın yaptığı toplumsal değişimlerin listesi muazzam ancak en önemlileri:

– erkeklere kısa saç ve tıraşı yaygınlaştırdı ve mevsimlere göre farklı giysiler giydi. Bölgede kişisel temizlik (ve uzun ömürlülüğe) yardımcı olan hoş bir tadı olan diş macunu yarattı ve ayrıca bir koltuk altı deodorantı icat etti. Ayrıca günde iki defa banyo yapmaya teşvik etti.

Ziryab’ın hayatını özet olarak anlattım. Umarım beğenmişsinizdir.

Saygılar.

Fakir Yazar.

Benzer Yazılar
Yazarlar Hakkında
yazar
FAKİR YAZAR
Balıkesirliyim, 27 Yaşındayım. 16 Yaşından Beri Web ve Web Yazılım ile Uğraşıyorum. Bu işi Meslek Olarak Değil Boş Zamanlarımda Hobi Olarak Yapıyorum. Balıkesir Üniversitesi MYO Bilg. Tekn. Prog. Mezunuyum. Boş Zamanlarımda Fakir Yazar'a Yazılar Yazıyorum.
yazar
KÜRŞAT
7 ekim 1987 doğumluyum. Çukurova Üniversitesi iletişim fakültesi Radyo, Televizyon, Sinema son sınıfta öğrenciyim. Televizyon ve sinemayı seviyorum. Yazılarım genellikle radyo ve televizyon odaklı olup her konuda yazılar yayınlamaya özen göstereceğim.
Önceki Konu
Oyun için Masa Üstü mü? Laptop mu?
Sonraki Konu
Hitler’e Suikast – Elser ‘i İzledim
Yorumlar
Facebook'dan Yorum Bırakın
Fakir Yazar Üzerinden Yorum Bırakın
Bu yazıya 4 kişi cevap yazdı.
  1. İyi ki bunları akıl etmiş temizlik imandan gelir yahu. Yoksa ne olurdu halimiz 😀

  2. Erhan Yavuz

    Bende daha önce hiç duymamıştım Ziryab ı. Güzel değişimleri teşvik etmiş fakat günde iki defa banyoya teşvik ederken biraz zorlamış 🙂

    • İklimi çöl iklimi olarak düşünürsek, günde 2 banyo normaldir. 50 derece sıcaklık gördüm ben ırak topraklarında Askerlik yapar iken. Ozamanın Pers imparatorluğu bizim Güneydoğu’dan başlıyor ırak, iran, suudi arabistan toprakları dahil büyük bir bölümden oluşuyor baya bir sıcak bölge. 🙂

  3. İnsanlar kendilerinin farkına varsalar daha nice ziryab lar çıkacak ancak, kabullenmeye o kadar alışılmış ki kölelik artık modern hali ile devam ediyor.